Пахіфітум: всі нюанси догляду за рослиною в домашніх умовах, фото, правила поливу, пересадка

Детальний опис правильного догляду за кімнатною рослиною пахіфітум. Багато фото, цікаві факти, як поливати, підживлення, пересадка, види, пересадка в горщик.

Майже кожна людина має хобі, улюблене заняття. Розведення сукулентних рослин – одне з таких захоплень. Сукулентний – від латинського succulentus означає «соковитий».

Пахіфітум – різновид сукулентних рослин

Серед різноманітності сукулентів перевагу Пахіфітуму займає далеко не останнє місце. Мініатюрний, десь фантастичний вигляд із незвичайними листочками, він зайняв свою нішу як в інтер'єрі квартири, так і ландшафтному дизайні.

Коли виникають труднощі з вибором на користь тієї чи іншої рослини, розглядаючи тематичні журнали, фото Пахіфітума завжди зупиняється погляд.

Опис

Це багаторічна рослина з розгалуженою кореневою системою. М'ясисті листочки, бархатисті на дотик і закріплені на м'ясистих стеблах, накопичують вологу про запас. Завдяки цій особливості, квітку називають «товстолистою», по-грецьки це звучить – «Пахіфітум».

Розпускаючись у міру зростання стебла, нижні листочки сохнуть і відпадають. Пагони, що повзуть по землі, зазвичай не виростають понад 30 см.

Види

Існує кілька популярних видів рослин:

 • глютинікауле – зі специфічним нальотом на листочках зворотнояйцеподібної форми та коротким стеблом;
 • «місячний камінь» – з блакитно-сірими листками рожевого відливу, стеблом до 20 см;
 • компактний – з восковим нальотом на циліндричної форми листі, стеблом до 10 см;
 • Кімначі – досить великий різновид із загостреним сірим листям. Листя вкрите борошняним, легко стирається нальотом;
 • Приквітниковий – сріблясто-біла з рожевим відтінком листова пластина близько 10 см. Пагони – 0,3 м;
 • фіолетовий – з довгастими фіолетового кольору листочками, покритими восковим нальотом, і укороченим стеблом до 70 см.

Цвітіння Пахіфітуму

Своїм цвітінням рослина балує з липня по вересень-листопад. Квіти Пахіфітуму, що нагадують мініатюрний дзвіночок, поширюють приємний, ніжний запах.

Створюючи колосоподібне суцвіття, дзвіночки, залежно від виду, можуть бути білого, рожевого, червоного, червоно-жовтогарячого кольору.

Після закінчення цвітіння, у тому місці утворюються маленькі стручки з насінням всередині. Щоправда, таке явище в домашній обстановці не спостерігається.

Необхідні умови

Якщо ви вибрали для інтер'єру свого житла рослину Пахіфітум, і хочете самостійно її виростити, потрібно виконувати такі правила догляду:

 • дотримуватися умов посадки;
 • правильно поливати;
 • проводити підживлення рослини;
 • забезпечувати необхідне освітлення;
 • підтримувати в приміщенні необхідну температуру та вологість.

Рослина досить невибаглива, за це її люблять шанувальники суккулентних рослин.

Умови посадки

Для Пахіфітуму підходить готовий ґрунт для вирощування кактусів зі зниженим або нейтральним рН. Можна приготувати ґрунт самостійно – додати у звичайну землю гальку, биту цеглу, керамзит. Грунт має бути бідним і пухким, збагачувати його перегноєм не слід. Для розмноження використовують насіння та живці рослини.

Розмноження Пахіфітуму

Для висаджування підійдуть насіння, живці або листя. Місткість потрібна маленька плоска з невеликими бортиками.

Якщо є насіння:

 • занурити їх у відповідний зволожений ґрунт на 4-5 мм;
 • у приміщенні з t 220 С створити парничок, використовуючи плівку;
 • щодня проводити обприскування ґрунту та протягом 30 хв забезпечувати провітрювання.

Плівку знімають із появою паростків.

При використанні живців:

 • лезом відрізати шматочок листа чи втечі до 6-7 див;
 • Залишити на 1-3 дні, щоб підсох;
 • не заглиблюючи, посадити у відповідний ґрунт;
 • поливати без надлишку вологи.

І в тому, і в іншому випадку рослину пересаджують у вибране місце після того, як з'являться нові пагони.

Як поливати

Будучи корінним мешканцем Мексики та посушливих регіонів США, Пахіфітум добре переносить посуху. Догляд у домашніх умовах теж вимагає частого зволоження. В ідеалі, для поливу необхідно стежити за станом ґрунту та листя. Поливати тільки в тому випадку, коли ґрунт висох, а листя злегка опустилося. Або зволожувати за схемою:

 • Влітку, восени та навесні – 1 раз на сім днів;
 • якщо влітку дуже жарко – 1 раз на п'ять днів;
 • Взимку – 1 раз на місяць.

Підживлення рослини

Підгодовувати Пахіфітум, так само рекомендується не часто, як поливати квітку. Робити це потрібно під час інтенсивного зростання – із середини квітня до середини листопада 3-4 рази. Спеціальне рідке підживлення для сукулентних рослин розбавляють у воді для поливу. Добриво повинне містити мінімум азотних речовин, інакше потріскаються листочки.

Освітлення

Пахіфітум у природі росте під прямими променями сонячного світла. Але правила вирощування в домашніх умовах вимагають притіняти рослину. Для кращого рівня освітленості квітку виставляють на вікна, що виходять на Західну або Східну сторону.

Від правильного висвітлення залежить зовнішній вигляд рослини. Листя зблідне, стане менше, а цвітіння так і не з'явиться, якщо Пахіфітум буде знаходитися на підвіконні вікна, що виходить на Північну сторону.

Необхідний температурний режим

200-250 З найкомфортніша температура для рослини. У цих оптимальних межах сукулент добре розвивається. У літній період необхідно провітрювати приміщення. Можна виносити Пахіфітум на балкон або вивозити на дачу, де відбувається рух повітря.

У зимовий період, у стані спокою, рослину переносять у приміщення з температурою не більше 150-160 С. При температурі нижче 100 С опис квітки буде похмурим – від неприпустимого холоду вона поступово замерзне та загине.

Режим вологості

Не рекомендується обприскувати Пахіфітум – пошкодження воскового нальоту призведе до появи темних плям гниття, і він стане непривабливим. При догляді в кімнатних умовах звичайної вологості в приміщенні достатньо.

Хвороби та шкідники

Як будь-яка кімнатна рослина Пахіфітум вимагає проведення профілактичних заходів від шкідників та від гниття коріння та листя.

Щоб уникнути гниття, необхідно правильно поливати рослину та регулярно її оглядати. Якщо воно все-таки виникло, правильніше вкоренити здорові частини рослини, а решту викинути.

При посадці перед наповненням квіткового горщика грунтом обробити ємність слабким розчином марганцю.

Головний шкідник – борошнистий червець

Повзаючи по рослині та знищуючи його, він зі своїми личинками залишає сліди на рослині у вигляді павутинки, яку неважко помітити. Побачивши нитки павутиння, обробіть уражені ділянки ганчіркою, змоченою мильним розчином. Потім раз на тиждень протягом місяця обприскуйте рослину часниковою чи тютюновою водою.

Повстяник – ще одна проблема

Якщо зовнішній вигляд рослини погіршується без явної причини, дістаньте її з горщика та огляньте коріння. Ознака хвороби – наявність білої бавовняної субстанції. Акуратно прополощіть коріння та обробіть спиртом, нанесеним на ватний диск. Видаліть пошкоджене коріння, дайте просохнути і пересадити.

Пахіфітум – із сімейства товстянкових, зайняв своє місце і в ландшафтному дизайні. Такий невибагливий та химерний, він прикрашає різноманітні дизайнерські композиції та мініатюрні японські сади.

Фото рослини Пахіфітум