Декабрист (Шлюмбергера) – 140 фото квітки, все про догляд за рослиною в домашніх умовах, види, пересадка

Огляд усіх особливостей кімнатної рослини Декабриста або Шлюмбергера. Багато фото, коли цвіте, як доглядати, правила поливу, зовнішній вигляд декабриста, цікаві факти, пересадка.

Декабрист (Різдвяний, Варварин колір, ракова шийка) – так називають у народі Шлюмбергер (Schlumbergera), через цвітіння у грудні. Біологічно, ця квітка є гібридом, родом з Південної Америки (Бразилії), який росте в тропічних лісах на деревних гілках, харчуючись не ґрунтовим живильним середовищем, а вологою з кори. Також він має й іншу назву – зигокактус, роди епіфітних (прикріплені до інших рослин) кактусів.

На батьківщині ця тропічна рослина цвіте у листопаді-грудні, тим часом там літо. Дивно те, що давно окультурена, кімнатна квітка так і не змінила час цвітіння, пам'ятаючи зміну сезонів своєї батьківщини. У той час як інші побратими цвітуть весною або влітку, він віддає перевагу взимку.

Дуже погано реагує на прямі сонячні промені, на відміну своїх родичів. Має плоскі зелені без колючок членики, із зазубринками з боків. Квіти з'являються на кінці останнього сегмента, які мають різноманітну кольорову гаму – рожевий, червоний, персиковий, білий, помаранчевий, кремовий та ін. У природі зигокактуси здатні виживати до 120 років.

Вирощуючи ж Різдво в домашніх умовах, своєю красою та невибагливістю він здатний радувати своїх домочадців до 25 років. Завезений до нас на материк у 1816 р. колекціонером Алланом Каннінгемом.

Різновиди зигокактуса

Так як Декабрист є родичем кактусів, завдяки копіткій роботі селекціонерів, підвидів має безліч, які відрізняються один від одного і формою бутону, і їх кольором, і формою сегментів:

 1. Мадам Баттерфляй;
 2. Орсічіана;
 3. Мікс;
 4. Голден крем;
 5. Аспен;
 6. Баклі;
 7. Русселіана;
 8. Гартнер;
 9. Мікросфаєрика;
 10. Опунцієподібний;
 11. Лавердендол;
 12. Різдвяна фантазія та ін.

Є ампельні види квітів декабриста, в цьому випадку їх вирощують у підвісних кашпо, або в спеціальних пристосуваннях, щоб листя вільно спадало. Родичем Шлюмбергер є Ріпсалідопсис (Пасхальник). Відрізняється часом цвітіння – квітень-травень.

Прикмети та забобони

З Декабристом, як і з іншими кімнатними рослинами пов'язані повір'я та передбачення:

 • якщо цвітіння почалося вчасно – налагодяться стосунки з родичами;
 • якщо почалося раніше – з'являться нові цікаві знайомства;
 • якщо у нетиповий час – буде поповнення у сім'ї.

Різдвяний – донор, що дає мешканцям добробут, спокій, життєву силу.

Догляд

Ця екзотична квітка невибаглива, але якщо її погано доглядати і не дотримуватися агротехніки – кольору в грудні можна і не дочекатися. Опис правильного догляду в домашніх умовах можна дізнатися у цій статті.

Освітлення

Рослина декабрист любить світле місце, але без прямих променів, що обпалюють. Значить, встановлювати його можна на всіх сторонах світу, крім північної. Щоб промені сонця не потрапляли на ніжні листочки, чимось їх притінити.

У літній період корисно виносити на балкон чи лоджію. Не забувати повертати горщик навколо своєї осі, щоб уникнути однобокості розподілу зеленої маси.

У зимовий період бажано використовувати додаткове освітлення люмінесцентною або світлодіодною лампою.

Полив

Як правильно поливати квітку декабрист? У рясному поливі він потребує, коли відбувається набір бутонів і цвітіння (листопад-січень), але таке, щоб через дренажні отвори не виливалася волога.

При такому перезволоженні не лише почнуть загнивати коріння, а й вимиватися мікроелементи, необхідні для утворення кольору. В решту періоду поливати 1 раз на тиждень, у літній період 2-3 рази так, щоб поверхня ґрунту встигла підсохнути.

Багато квітникарів-любителів користуються зволоженням ґрунту через піддон, в цьому випадку ґрунт не втрачає структуру, не вимиваються мікроелементи при переливі, коріння не загнивають і вбирають стільки вологи, скільки їм необхідно. Вода має бути або дощова, або відстояна централізована.

Температурний режим

Так як зигокактус родом із тропіків, значить любить вологість повітря, і переносить високі температури. Тому переносимість становить від 2 до 40°С. Навряд чи у кімнатному режимі будуть такі температурні перепади.

Оптимальна температура зими, весни – 12-16°С, літа – 18-26°С, під час цвітіння 16-18°С. Проводити душування, листя не тільки насититься вологою, а й змиється пил, а в літній період допоможе охолонути. Цю процедуру не можна проводити лише під час цвітіння.

Обрізка

Обрізання цієї культури називають відкручування члеників. Цю процедуру краще робити влітку для утворення молодих пагонів, адже бутони зароджуються на нових члениках. Також прибирати підсохлі, хворі, неправильно сформовані листя. І оглянувши загальну форму квітки, підкоригувати.

Пересадка

Пересадку молодих рослин робити щорічно після цвітіння у лютому, а дорослих раз на три-чотири роки. Нова ємність має бути в діаметрі на пару сантиметрів ширше.

Грунт

Грунт можна придбати або в квітковому магазині – грунт для сукулентів (рослини, що мають м'ясисті стебла), або зробити самим: змішати в рівних частинах компост, дернову землю, пісок, додати вермикуліт і золу.

Ємність для посадки

Вибираючи ємність, перевагу віддати керамічному горщику, який має бути низьким, тому що коріння у декабриста розташоване на поверхні. У невеликому горщику він зацвіте набагато охочіше.

Підживлення

Придбати добриво для цієї культури, якщо такого немає, то піде і для звичайних квітів, тільки рідкому вигляді. У цьому випадку годувати не так, як написано в інструкції, а вдвічі розбавлене.

Підгодовувати навесні – раз на місяць, влітку, під час формування листя – двічі на місяць, восени, під час підготовки до бутонізації – підживлення припинити. Натомість краще обприскати якимось фунгіцидом, для профілактики утворення грибкових хвороб.

Виконуючи всі рекомендації правильно:

 • по осені припинити частий полив та підживлення;
 • за три місяці перед цвітінням поставити в прохолодне затінене місце;
 • у грудні поставити в добре освітлене місце і почати рясний полив,

Різдво має відчути сигнал, і дати колір якраз до «Нового Року».

Розмноження

Розмножується Шлюмбергера двома способами – живцями та насінням.

Розмноження живцями

Бажаний час для розмноження – весняно-літній. Спосіб розмноження живцями дуже простий і невибагливий.

Треба лише відкрутити лист з двома-трьома сегментами від основної рослини, поглибити у зволожений грунт, накрити зверху плівкою, проробити в ній отвори для вентиляції і поставити в тепле, світле місце. Для прискореного утворення коренів можна застосувати коревін чи циркон.

Як тільки почне з'являтися новий сегмент – черешок укоренився і готовий для пересадки в горщик. Можна інакше розмножити рослина, поставивши живець у склянку з водою і дочекавшись, коли з'являться коріння, пересадити на місце проростання.

Розмноження насінням

У дикій природі квітки Шлюмбергери запилюють комахи, після чого утворюється зав'язь і виростає плід рожевого кольору грушоподібної форми близько двох сантиметрів завдовжки. Ця їстівна ягода тримається на сегменті до наступного цвітіння, поступово дозріваючи. На смак вона з кислинкою, її їдять птахи і екскрементами розносять насіння по окрузі.

Як би гарний був догляд, у кімнатних умовах насіння не отримати. Тому насіння використовують покупні. Посадивши у вологий ґрунт і накривши плівкою з отворами для вентиляції, чекати їх сходи. Термін варіюється від 20 днів до кількох місяців. Коли з'являться відростки, почекати поки що зміцніють, після чого пересадити в горщики.

Боротьба зі шкідниками

Поява на листі коричневих плям, павутинки або білих, немов ватних утворень, говорить про появу шкідників – щитівки, павутинного кліща та борошнистого червця. У цих випадках потрібно обмити квітку мильним розчином, або обробити інсектицидами.

Боротьба із хворобами

Якщо листя втратило здоровий блиск, стало блідим, втратило пружність, сегменти стали опадати – значить рослина захворіла.

 1. Грибкові захворювання, такі як фітіум, фузаріоз, фітофтор, могли спровокувати ці ознаки. Лікують ці хвороби фунгіцидами. Необхідно пересадити квітку у здоровий ґрунт, попередньо обробивши дезінфектором коріння (наприклад розчином марганцівки).
 2. Пересушене коріння теж могло спровокувати цей ряд ознак.
 3. Рослина могла перенести стрес – великий температурний перепад, протяг або переїзд з магазину до будинку.
 4. Перекорм або недоотримання мікроелементів.
 5. Перезволоження.

Якщо Декабристу забезпечити правильний догляд, то кожен Новий Рік він даруватиме господарям букет різдвяних квітів.

Фото кімнатної рослини декабрист