Маммілярія: особливості догляду в домашніх умовах + 120 фото рослини

Покрокова інструкція, як доглядати кімнатну рослину маммілярія. Багато фото, цікаві факти та особливості вирощування (полив, підживлення, пересадка, розмноження)

Мамілярія відноситься до роду Кактусів. Батьківщина – Мексика, північна Америка. Цей численний вид кактусів любимо колекціонерами за багатьма характеристиками.

  1. По-перше, він налічує близько 350 різновидів.
  2. По-друге, простота догляду та цвітіння. Не всі кактуси цвітуть у кімнатних умовах.

Можна чекати роками цвітіння кактусу та не дочекатися. Квітучу Мамілярію можна спостерігати щороку навіть у молодому віці.

Загальні відомості

Особливістю Мамілярії є наявність характерних сосочків, що розташовуються по спіралі. На верхівці кожного сосочка знаходиться колючка. Найбільш поширеними видами є:

Mammillaria bocasana (Маммілярія бокаська) – має сріблясте стебло, що гілкується. Цвіте навесні дрібними білими квіточками, що утворюють вінок на вершині стебла.

Mammillaria wildii (Маммілярія Вільда) — дуже схожа на Маммілярію бокаську. Єдина відмінність – яйцеподібне стебло

Mammillaria rhodantha (М. червоноквіткова) та Mammillaria hahniana (М. Гана) цвітуть рожевими квітками.

А також безліч інших цікавих екземплярів. У деяких мамілярій після цвітіння залишаються декоративні плоди, що надає їм додаткового шарму.

Температурний режим

Всі кактуси теплолюбні та Мамілярія не виняток. Однак вона віддає перевагу помірно теплій температурі. Діапазон температурного режиму – 21-260С влітку, і не нижче 160С взимку.

Взимку Маммілярії треба забезпечити спокій, і тільки за такої умови, навесні можна буде милуватися цвітінням цієї культури.

Освітлення

Освітлення та температура пов'язані для Мамілярії на пряму. Надто яскраве сонячне освітлення призводить до появи опіків на стеблах сукуленту, а також до зморщування та в'янення рослини. Тому мати Маммілярію краще на західних і східних вікнах, а на південних — прикривати від яскравого сонця.

При цьому північні вікна абсолютно не підходять для кактусів. Рослина набуває світло-зеленого болючого забарвлення, витягується стебло. Цвітіння в таких умовах неможливе.

Полив

Поливати кімнатну рослину Мамілярію потрібно в залежності від пори року. Взимку (у стадії спокою) поливають не частіше 1 разу на місяць. Інакше перезволоження призведе до загнивання коріння та смерті екземпляра.

Навесні кратність поливу поступово збільшують до 1 разу на тиждень. Влітку полив виробляють 1 раз на 5-7 днів, залежно від спекотності повітря. При надто спекотному літі Маммілярія із задоволенням реагує і на обприскування.

Пересадка

Посадка мамілярії проводиться в невеликі ємності з хорошим дренажем і обов'язковим отвором внизу горщика. Для посадки краще брати невеликі та неглибокі ємності. Для ефектності можна організовувати кактусові садки. Тобто посадку кількох різних екземплярів у плоскі, широкі плошки.

Грунт має бути пухкий. Можна використовувати готові спеціалізовані ґрунти для Кактусів. Не варто садити Маммілярії у чистий пісок. Цей вид Кактуса не відноситься до Пустельних видів.

У природі Маммілярія любить селитися на вапняних скелях, тому цілком прийнятно додавати в ґрунт продезінфіковану яєчну шкаралупу (промити в рожевому розчині марганцю).

Що стосується пересадки, то тут треба орієнтуватися на саму рослину. Збільшувати горщик треба поступово – на 2-3 см у діаметрі. Пересадку проводити лише у стані активної вегетації рослини (весна чи літо). Після пересадки рослину поміщають на 2-3 дні під розсіяне світло, без доступу сонячних променів, що обпалюють.

Догляд за кімнатною рослиною Маммілярія включає і підживлення. Добрива вносять у рідкому вигляді під час вегетації. Добриво краще купувати спеціальні для кактусів. Тому що в них підібрано оптимальний баланс усіх необхідних поживних речовин та мікроелементів. У період спокою удобрювати кактуси не можна!

Розмноження

Розмножувати Мамілярію можна двома методами: насінням та живцюванням.

Живцювання робити краще навесні, але можна і влітку. Живці попередньо підсушити 2-3 дні, а потім вкрутити в підготовлений зволожений ґрунт. Поява світлішої точки зростання на верхівці стебла буде явною ознакою того, що рослина прижилася.

Розмноження насінням – ефективний метод для Мамілярії. Більше того, багато колекціонерів кактусів використовують його для оновлення колекції.

Справа в тому, що Мамілярія схильна до виродження, тому радять оновлювати екземпляри раз на 3-4 роки. Пророщування з насіння – доступний і добрий метод, враховуючи велику різноманітність на прилавках у спеціалізованих магазинах.

Для насіннєвого розмноження використовують теплички зі склом. На дно ємності укладають дренаж, потім невеликий шар ґрунту із додаванням піску. На поверхню настилають серветку чи туалетний папір. Зволожують обприскувачем та розкладають насіння Мамілярії. Нічим присипати не треба! Накривають склом.

Обов'язково періодичне провітрювання теплички та зволоження обприскувачем у міру підсихання паперу. Залежно від свіжості насіння проростання відбувається від 2 до 4 тижнів. Маленькі проростки Мамілярії схожі на зелені бусинки. При зміцненні саджанців їх пікірують в окремі ємності.

Хвороби та шкідники

Шкідники, що найбільш зустрічаються, – це червоний павутинний кліщ і борошнистий червець. Цих шкідників практично неможливо вивести з кактуса з огляду на його особливу будову.

Множинна опушеність сукуленту зводить нанівець усі старання квітникарів і Мамілярія гине. Тому якщо у вашій колекції завелися такі шкідники, джерело зараження доведеться викинути або помістити на карантин для обробки інсектицидами, щоб не заразити інші рослини.

Але карантин, найчастіше, марний! Не менш страшна для Мамілярії та нематода.

Хвороби Мамілярії виникають при порушеннях агротехніки вирощування цієї культури. Борошниста роса, гнилі – це результати перезволоження та переохолодження рослини.

Захоплення на все життя!

Різноманітність кактусів настільки велика і багатогранна, що одного разу вирішивши зібрати колекцію цих прекрасних і невибагливих рослин, буде складно зупинитися. І розпочинати своє захоплення варто саме з Маммілярій!

Фото рослини Мамілярія