Педилантус (150 фото): догляд у домашніх умовах, пересадка, розмноження, правила поливу

Легка інструкція з фото та описом, як доглядати за кімнатною рослиною педилантус. Багато фото квітки, особливості, вирощування, пересадка, розмноження, цікаві факти про походження.

Екзотична рослина Педілантус подобається багатьом любителям сукулентів. Він здатний стати справжньою перлиною колекції завдяки формі листя і прекрасним квіткам. Людина, яка вперше побачила фото Педилантуса, не встоїть перед можливістю завести таку красу у себе вдома.

У природі є безліч видів цієї рослини, проте в будинках можна спостерігати лише кілька із них.

Походження

Педилантус – кімнатна рослина родом із субтропіків та тропіків Америки. Інша назва — «Туфлі феї», причина полягає у формі квітів Педилантуса. Вони нагадують маленький черевичок.

На батьківщині Педілантус — це дерево чи чагарник, що виростає до трьох метрів, і має накопичувати вологу у м'ясистих стеблах.

Форма листя – овал з хвилястим окантованим краєм і гострими кінчиками. Бувають гладкими або опушеними, світло або темно-зеленими, з цятками по центру. В умовах достатнього світла листя рослини стає повністю строкатим і набуває рожева або білу окантовку.

Важливо пам'ятати, що, згідно з описом квітки, і в природному середовищі і в «одомашненому» вигляді, Педілантус вкрай отруйний, його сік, потрапивши на шкіру або слизову оболонку може викликати серйозне роздратування. Вживати рослину в їжу, також не рекомендується, щоб уникнути серйозного отруєння.

Домашня різноманітність

Як згадувалося вище, незважаючи на різноманіття дикорослих видів Педилантуса, для квартирного змісту підходять лише небагато.

Педилантус Фінка нагадує невеликий кущик і має східчасті товсті стебла. Листя зелені, блискучі і гладкі. Як правило, вся зелена маса зосереджена вгорі. При вирощуванні в домашніх умовах у горщику можливе формування крони шляхом обрізки.

Тітімалоїдний Педілактус має попит у наших квітникарів-аматорів. Він невибагливий і дуже ошатний. Листя зморщене, зелене з оливковим або рожевим. По краях — світла облямівка. Цвіте пізно восени червоними або рожевими квітами-туфельками.

Педилантус Шпорцевий має вигляд дерева в мініатюрі, тому його вирощування в домашніх умовах рекомендується в кімнатах з високими стелями. Втеча — спіралеподібна, по всій довжині всипана яскраво-зеленим листям.

Педілантус Нана – кущ, родом їх вологих тропіків. У нашій країні його найчастіше можна побачити у ботанічних садах та оранжереях. У Нана пагони згинаються під певними кутами, що надає йому оригінального вигляду. Віддає перевагу пухким вологим грунтам.

Макрокарпус або Педілантус великоплідний – типовий представник сукулентів. Він добре пристосувався до існування у сухому кліматі. Має м'ясисті товсті стебла, які посипані дрібними лусочками замість листя. При достатній освітленості не вимагатиме спеціального догляду. Цвітіння – на початку зими.

Особливості утримання будинку

Рослина вкрай невибаглива, проте якщо ставити за мету домогтися цвітіння, то доведеться постаратися для створення Педілантус відповідних умов.

Для розміщення підійдуть підвіконня південно-східного, південно-західного або південного напрямків. Хороше світло протягом усього року – запорука успіху при вирощуванні в домашніх умовах. Допускається влітку виносити квітку на відкрите повітря, проте треба потурбуватися про захист від прямих сонячних променів.

Період зростання – весна і літо, у цей час температура утримання повинна становити від 22 до 26 градусів. Зима час спокою для рослини, тому повітря треба охолоджувати до 15-17.

Сухий клімат Педілантус повністю влаштовує, проте сусідства зі спекотними опалювальними приладами він може не перенести. Облистяні його види також потребують додаткового обприскування (зволоження не проводиться на відриті «ранки», що залишилися після живцювання).

Педилантус не любить переливів ґрунту, а на пересушування реагує відсутністю цвітіння. Щоб зрозуміти, як часто поливати цю квітку, треба уважно стежити за станом ґрунту в горщику. Зимове зволоження проводиться у міру підсихання верхнього шару субстрату, влітку частіше, але без заболочування. Вода має бути відстоялася, кімнатної температури.

Педилантус добре росте на повітропроникному, легкому та пухкому субстраті. Склад – стандартний:

  • Великий пісок;
  • листовий ґрунт;
  • Дерновий грунт.

Усі компоненти беруться у рівних частинах.

Для висаджування цієї кімнатної рослини можна використовувати горщики з будь-яких матеріалів, головна умова – відповідність його розміру величині кореневої системи. На дно укласти дренажний матеріал, шаром у чверть висоти горщика. Пересадка відбувається у міру зростання рослини.

Розмноження

Найчастіше розмноження виробляється живцями.

Заготівля посадкового матеріалу проводиться під час весняної обрізки рослини, для цього беруться верхівки довжиною 10-12 см. Ці заготовки необхідно витримати в теплій воді кілька годин, доки не припиниться вироблення соку. Після цього проводиться сушіння на паперовій серветці.

Укорінення відбувається в контейнері з вологим кокосом або великим піском. Через 2-3 тижні виростуть коріння, і через місяць можна буде висаджувати молоденькі рослини в горщики зі стандартним субстратом.

Також допускається укорінення у воді з розчиненим у ній вугіллям або біостимулятором.

Рослина Педілантус цвіте нечасто, і її тримають через цікаву форму стебла та листя, зібрати насіння буде складно. Тому допустимо скористатися покупними. Для пророщування беруть контейнер, заповнений третину зволоженим річковим піском.

До появи паростків рекомендується накривати ємність плівкою або склом і уникати потрапляння на неї сонячних променів. Для успішного проростання слід регулярно провітрювати тепличку та зволожувати ґрунт.

Проблеми утримання

Педилантус невибагливий і не потребує спеціального догляду в домашніх умовах, але, щоб стати володарем здорової рослини, потрібно врахувати такі моменти:

  • Порушення режиму зволоження і температури, а також протяги призводять до втрати листової маси;
  • Нестача освітлення – причина витягування пагонів;
  • Надмірний полив – почорніння стебла, що є наслідком загнивання корінців;
  • сухі краї листочків – спекотне сонце;
  • поникле або мляве листя – недостатній полив.

Педілантус у кожну оселю!

Ця кімнатна рослина через свою невибагливість до догляду в кімнатних умовах і стійкість до зовнішніх впливів є ідеальним стартом для квітникарів-початківців і прекрасним придбанням досвідчених колекціонерів.

Кохання та турбота – невелика плата за шикарну багаторічну рослину в кожному будинку!

Фото педилантусу