Агава: опис кімнатної рослини, фото, рекомендації щодо догляду в домашніх умовах

Детальний огляд кімнатної рослини Агава. Багато фото, корисні поради, цікаві факти, правила догляду, як і коли поливати, вибір горщика, пересадка та розмноження в домашніх умовах.

Агава є багаторічною сукулентною рослиною, яка відрізняється надзвичайно коротким стеблом. Ця рослина відмінно підходить для недосвідченого садівника, так як вона досить витривала і невибаглива.

До сімейства агавових належить понад чотириста видів рослин, які ростуть у Південній та Центральній Америці. Майже всі види агави зростають у пустельній місцевості, а також високо в горах. Правильний догляд у домашніх умовах за агавою дуже простий і не потребує особливих зусиль.

Особливості

Агава була завезена на європейський континент у шістнадцятому столітті, ставши популярною рослиною декоративного типу. Агава, яка росте повільно, вирощується в кімнатних умовах, а велика велика рослина підходить для саду.

Агава значно відрізняється один від одного на вигляд, колір листя може коливатися від зеленого до сірого. Цвітіння відбувається дуже рідко, це може статися раз на сорок або шістдесят років, а саме цвітіння нагадує мітлу з дрібними жовтими квіточками, що схожі на дзвіночки.

Квіти агави можна побачити в окремих випадках, тільки якщо потрапити на період цвітіння сукуленту.

Домашній догляд

Правильний догляд у кімнатних умовах включає створення сприятливих умов для вирощування агави.

 1. Освітленість – сукулент любить сонце і не боїться прямих променів, тому рослину найкраще тримати на південній стороні.
 2. Агаве не важлива вологість повітря, тому сухе повітря її не налякає. Але рослина потребує свіжого повітря і провітрювання.
 3. Відповідаючи на питання – як поливати квітку, потрібно знати таке. Поливати сукулент необхідно не частіше двох разів на сім днів. У холодну пору року полив потрібно здійснювати не частіше за два рази на місяць, при цьому лити воду в розетку не можна.
 4. Необхідно дотримуватися температурного режиму, який не повинен бути нижчим за вісімнадцять градусів.
 5. Агава не має особливих вимог до ґрунту, але важливо пам'ятати, що ґрунт не повинен бути надто мокрим. Потрібно використовувати дренаж і додавати в ґрунт пісок.

Пересадка

Агави допоможуть вибрати саме той вид, який підійде для вирощування. Що стосується пересадки, то ця рослина росте дуже повільно, тому пересадки практично не потребує. Пересаджувати агаву потрібно у тому випадку, коли горщик уже не вміщує кореневу систему.

Молоді рослини ростуть швидко, тому їх рекомендується пересаджувати раз на рік. Діаметр горщика повинен бути трохи більше кореневої системи, щоб сукулент почував себе комфортно.

Розмноження

Агава випускає відростки, що утворюються біля стовбура кімнатної рослини. Їх потрібно відокремити гострим ножем, після чого трохи підсушити, щоб нащадки не почали підгнивати. Вже після цього квітка пересідає в грунт, який має бути пухким.

Насіння агави також використовуватиме для розмноження, але кімнатні квіти цього виду ростуть дуже повільно, тому такий спосіб є дуже складним.

Для розмноження можна використовувати кореневі живці, які необхідно нарізати таким чином, щоб залишилося хоча б одна нирка. Насіннєвий спосіб розмноження агава використовує у дикому середовищі.

Захворювання та проблеми

 • Якщо у агави жовтіє листя, це означає, що їй не вистачає світла чи мінеральних добрив. На це також впливає надто сухий ґрунт та висока температура повітря.
 • Кромка листя жовтіє від надлишку кальцію.
 • Якщо на листі видніється павутиння, це означає, що рослина зазнала павутинного кліща.
 • Зморшки на листочках говорять про те, що рослина Агава зазнала перепаду температури.
 • Якщо сукулент пожовк повністю, це свідчить про занадто велику кількість вологи в землі, або навпаки, земля занадто пересушена. Це також може розповісти про те, що агава впадає у стан спокою.
 • Найбільш небезпечними шкідниками для агави є кліщі та щитівки.

Застосування у медицині

У медицині найчастіше використовується американська агава, яка має лікувальні властивості. Вона є натуральним замінником цукру і часто використовується в дієтах і для дієтичного харчування. Смак у агави нагадує мед, сік рослини надає лікувальну дію на травну систему та шлунок.

Рослина також можна використовувати як компреси і примочки, вона допомагає вилікувати гнійні рани і нариви, а також відмінно загоює різні пошкодження шкіри, включаючи забиті місця і подряпини.

Суккулент також славиться тим, що виділяє особливі речовини, які мають протимікробну дію. Вдихаючи ці речовини, імунна система людини зміцнюється, а повітря піддається природному очищенню.

В описі квітки також варто зазначити, що агава знищує шкідливих комах, якщо поставити її в кімнаті в кількості однієї або двох квіток.

Стан спокою

Вирощування в домашніх умовах має на увазі стан спокою агави. Сукулент впадає у стан спокою восени, цей період триває аж до весняного сезону.

У такому стані агаву необхідно витримувати в низькій температурі від нуля до десяти градусів, тільки так вона почуватиметься комфортно і зможе вийти зі свого анабіозу.

Якщо температура від нуля до десяти градусів, сукулент поливати не потрібно, але якщо вище – тоді полив необхідний, але дуже рідко, це допоможе не допустити пересихання ґрунту.

Цікаві факти

Мексиканці використовують рослину агаву для того, щоб готувати спиртні напої. Найвідоміший з них – текіла та кулька. З волокон агави плетуть міцні мотузки, сітки для лову риби, а також ласо.

Гордістю Мексики є блакитна агава, з якої виготовляють знаменитий алкоголь, переганяючи її сік із серцевини. Плантації агави у цій країні входять до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Текілу та кульку виготовляють із сукуленту, якому не менше дванадцяти років. З її жорстких волокон навчилися робити тканину та обгортковий папір, крім того, рослина часто використовується в сучасній медицині для використання кремів, мазей та інших ліків.

Фото командної рослини Агава