Хавортія (150 фото): догляд за рослиною в домашніх умовах, як і коли поливати, види

Інструкція для новачків, з докладним описом, як доглядати за кімнатною рослиною хавортія. Фото, полив, пересадка, підживлення, види, правила розміщення.

Хавортія – витончена кімнатна рослина-сукулент з пружним листям, насиченим вологою. Всі сукуленти мають потовщені, міцні, немов набряклі частини, завдяки довго утримують воду в посушливому кліматі або недостатньо зрошуваному грунті. Вони давно полюбилися людям у ролі декоративних рослин через незвичайний зовнішній вигляд, а також порівняно простого догляду в кімнатних умовах.

На популярних фото Хавортія, як правило, представлена як невелика рослина, хоча її висота може становити від 4 см до 20 см, а ось квіткове стебло може бути досить великою довжиною. Як правило, квіти Хавортії у дбайливих господарів завжди з'являються в літні місяці, розпускаючись на кінці довгого стебла у вигляді суцвіття.

При описі квітки любителі часто порівнюють її і навіть плутають з алое та гастерією, що не дивно – всі вони є членами сімейства Asphodeloideae.

Проте це дуже різні за своїми характеристиками представники сімейства – на відміну, наприклад, від алое, хавортія маленька рослина, що дуже повільно росте. Зате догляд у домашніх умовах за нею доступний будь-кому.

Головні плюси Haworthia

При необхідності Хавортія може обходитися без води до кількох тижнів, не змушуючи ламати голову, кому доручити полив на час відпустки.

Завдяки цьому вона є чудовою ідеєю для подарунка, що не обтяжує обдаровуваного, тому що підходить і для дому, і для офісу, здатна виносити тривалі розлуки з людиною без шкоди для свого благополуччя.

Крім того, що це дуже зручна кімнатна рослина, Хавортія може похвалитися величезною кількістю різних сортів. До всіх інших позитивних якостей хаворті ще одним бонусом додається те, що вона не отруйна для людей або тварин.

Умови для вирощування

Хавортія чудово витримає тривале самостійне існування, якщо знаходиться в прийнятній кімнатній температурі (від + 10 до + 29 градусів за Цельсієм), не під прямим сонячним промінням, у приміщенні, де є вентиляція, і її регулярно (хоча б раз на два тижні) поливають.

Ці рослини легко адаптуються до переїзду і добре переносять різні умови освітлення, але не пряме сонячне світло і глибоку тінь. Під прямими сонячними променями листя хавортії поступово набувають некрасиві червоний, фіолетовий або коричневий відтінки, а потім квітка гине.

Якщо своєчасно перенести їх у більш затінене місце, а процес зміни кольору листя не зайшов надто далеко, Хавортія зможе повернути свій початковий вигляд.

Глибока ж тінь поступово та непомітно послаблює рослину. Хавортія стає блідо-зеленою, втрачає властиві їй спочатку «перлинні» ущільнення та мітки і свою компактну форму, починає витягуватися, ніби намагаючись знайти сонячне проміння десь угорі.

При першій підозрі на негативний вплив тіні слід додати рослині світла – але тільки не залишати під прямим сонячним промінням.

Полив – легко та нечасто

Не найскладніше питання – як поливати квітку Хавротії, тому що вона цілком терпляче чекає на чергову порцію вологи.

Для того, щоб їй просто вижити, рослина достатньо поливати один раз на місяць, проте якщо метою є її благополучне існування, вимагає здійснювати полив не рідше, ніж один раз на два тижні, а можливо, і раз на тиждень – якщо температура навколишнього середовища постійно вище 25 градусів за Цельсієм.

Хавортія, що добре переносить спеку, швидко гине при надмірному поливі. Поливаючи її, слід переконатися, що вода не заливає крону чи суцвіття – за низьких температур надмірна вологість може сприяти незворотному гниття цих частин квітки.

Вологість та підживлення

Як правило, сукулентам не дуже важливий рівень вологості в приміщенні, проте їм подобається хороша вентиляція, тому слід уникати занадто тісних і «безповітряних» куточків будинку або офісу для розташування Хавортії.

Підгодовувати хавортію добривами слід не надто часто, крім того, необхідно завжди переконуватися, що підготовлений розчин не надто насичений.

Температурний режим

Хаворті цілком підходить звичайна температура навіть у неопалюваному приміщенні, яка тримається починаючи з весни і закінчуючи восени. Взимку ж, навіть якщо включається додаткове опалення, вона витримає його настільки, наскільки його витримує людина.

Якщо не йдеться про російську печі або Хавортія не стоїть на радіаторі, будь-який температурний режим буде комфортний для цієї рослини.

Пересадка та вегетативне розмноження

Хавортія не швидко «виростає» зі свого горщика, тому пересадка їй потрібно не дуже часто. Молоді рослини пересаджують приблизно раз на рік, а вирослі – не частіше ніж раз на три роки.

Якщо настав час її пересаджувати, необхідно використовувати склад ґрунту, аналогічний тому, в якому Хавортія знаходилася раніше. Зазвичай для цього використовується нейтральний грунт з додаванням піску або перліту для поліпшення процесу дренажу.

Якщо розділити рослину після відсаджування методом живцювання, можна буде повторно використовувати і вже наявний горщик. При повній пересадці просто підбирається горщик трохи більше за попередній.

Для живцювання використовується гострий ніж, живці нової Хавротії зрізаються впритул до основної (материнської) рослини. Слід також переконатися, що у рослини, що відокремлюється, є коріння.

Іноді ніж не потрібний, так як рослина, що відокремлюється, нагадує зуб, що хитається, і відходить природним шляхом при невеликому ривку. Ривок слід робити акуратно, намагаючись не пошкодити основну рослину.

Необхідно почекати добу, доки черешок трохи висохне – це знизить ймовірність гниття необробленої «рани» при додаванні в компост.

Потім його поміщають у невеликий горщик, використовуючи стандартний ґрунт для сукулентів, поливають і ставлять у досить тепле місце. Пересадку та живцювання переважно здійснювати пізньої весни.

Всі здорові рослини зрештою даватимуть квіти; Будь-яка Хавортія зазвичай зацвітає влітку або наприкінці літа. Відсутність квітів у дорослої (3+ років) рослин може сигналізувати про необхідність переглянути методику догляду за ним.

Насіння чи живці?

Вегетативне розмноження при вирощуванні Хавротії в домашніх умовах – найшвидший і надійніший спосіб отримати цю рослину до себе в будинок.

Однак деякі фанати кімнатного садівництва вважають за краще вирощувати своїх підопічних з нуля і лише з насіння. У випадку з Хавротією їхня життєздатність починає неухильно знижуватися приблизно через рік після збирання врожаю.

Слід купувати тільки свіже насіння, а порядні продавці повинні вказати сезон збирання врожаю та найбільш кращі в тому чи іншому регіоні методи та час для початку вирощування розсади.

Придбавши Хавортію, домашній квітникар отримає вдячну та терплячу рослину, яка завжди «увійде в становище» і дочекається своєї порції води, світла чи підживлення – тільки за це її вже можна полюбити всім серцем.

Фото рослини Хавортія