Еоніум: огляд кімнатної рослини, правила догляду, фото, цікаві факти, пересадка, як поливати

Детальний огляд всіх особливостей догляду за кімнатною рослиною еоніум. Багато фото, цікаві факти про походження, пересадка, як і коли поливати, підживлення.

Рослини, які у природному середовищі ростуть серед каміння, піску, дерев, зберігають вологу в тканинах. Завдяки приємному вигляду набули поширення як кімнатні та садові види сукулентів.

Зовнішній вигляд

Багаторічна трав'яниста рослина із країн із субтропічним кліматом. Цілісне листя соковиті, плоскої овальної або ромбовидної форми, зібрані в розетку. Звужуються до краю. Мають зелене, світло-блакитне, коричневе забарвлення. Відрізняються соковитістю та м'ясистістю стебла та листя.

Опис квітки містить невелику різноманітність пелюсток: жовтого, білого, червоного кольору. Сполучаються по 7-12 штук. У молодої рослини зелені стебла поступово покриваються коричневою корою. Чи не гілкуються. Іноді з'являється повітряне коріння. Опад аркуша залишає рубець.

Висота сукуленту в залежності від умов утримання від 15 до 100 см. Деякі сорти відносяться до монокарпіків.

Розмноження

Рослина Еоніум розмножується живцями, верхівковою розеткою пагонів, рідше насінням. Живці вкорінюються легко в піщаному субстраті. При розмноженні насінням можливе розщеплення. Живці та розетки висаджують у горщики. Земляна суміш складається з рівних листової, дернової та пісочної частин.

Розвиток кореневої системи відбувається за 2 місяці. У цей час зволожують землю водою кімнатної температури. Потрібне розсіяне освітлення. Після появи розеток розсаджують у горщики.

Насіння висівають у легкий ґрунт. Проростають за нормальної температури 12-14 0С. Сходи пікірують у миски або в горщики по кілька штук. В окремі ємності висаджують у разі розеток з листя.

Догляд за сукулентом

У світлолюбної рослини при нестачі природного освітлення зменшуються розетки, стоншуються стебла. Пряма дія сонячних променів також згубна.

Перед тим, як поливати квітку, слід переконатися, що земля в горщику підсохла, Еоніум віддає перевагу помірній вологості. У липні чи серпні рясно удобрюють ґрунт у горщику.

Протягом літа розвивається сильна коренева система, на цей період можлива пересадка у ґрунт на сонячну сторону. До осені рослину викопують, дають корінням трохи підсохнути, прибирають старе листя, поміщають у горщик і ставлять у світле місце.

У зимовий період скорочують полив до одного разу на місяць. Догляд у домашніх умовах включає підтримку комфортної температури. За рекомендаціями для ботанічного інституту взимку містять при температурі 6-8 0С.

У домашніх умовах допустиме розміщення на балконі або іншому місці, при температурі не вище 14 0С. В іншу пору року, за винятком зимового періоду спокою, рослина не вимоглива до температури повітря, якщо вона не піднімається вище 25 0С.

Листя протирають, очищаючи від пилу. Цвітіння у домашніх умовах відбувається вкрай рідко. Листя змінюється з часом.

Рекомендують при догляді в кімнатних умовах часто провітрювати або утримувати сукулент на свіжому повітрі.

Хвороби та паразити

Еоніум за високої вологості піддається гниття кореневої системи. Ознаками є потемніння листя та загальне в'янення рослини.

Якщо заводяться шкідники – борошнисті черви, попелиця обробляють мильним розчином поверхню листків. За відсутності ефекту застосовують інсектицидні речовини. Павутинні кліщі виводяться акарицидними препаратами.

Від недостатнього поливу листя зморщується, і чорніє при надлишку води в грунті. Недостатнє освітлення призводить до зростання стебла та його витончення.

Пересадка

При вирощуванні в домашніх умовах у квітні чи травні рослину пересаджують. З молодим сукулентом процедуру повторюють щороку, зі зростанням частоту скорочують до одного разу на 2-3 роки.

Викладають дренаж на дно горщика, оберігаючи коріння від загнивання. Розміщують рослину на глибину, рівну її положенню в старому горщику.

Кімнатні види

Існує безліч різновидів сукуленту, у тому числі гібриди. Цікавим фактом є застосування соку деяких представників як антагоніста отрути молочої. Як кімнатна рослина поширені кілька видів Еоніуму:

  1. Ярусний чи тарілчастий. Стовбур короткий, на ньому розташовується листя, накладаючись як черепиця, загальним діаметром до 50 см. Період існування 2 роки. Квіти Еоніуму є ознакою швидкого відмирання рослини.
  2. Шляхетний. Має коротке стебло та насичений зелений колір листя. Розетка розростається до 50 див.
  3. Віргінський. Листя сукуленту насичено-зеленого кольору, з хвилястими краями та м'яким узліссем. Жовті квітки збираються у суцвіття із 6-9 штук. Стебло коротке.
  4. Деревоподібний. Чагарникова рослина з жовтими квітками. Прямі стебла закінчуються розетками з листя, що мають широку палітру кольорів. Розетки великі, до 20 см у діаметрі.
  5. Домашній. Гіллястий чагарник невеликої висоти, до 30 см, з похилим листям і маленькою квіткою.

Садові види

Серед культур, що вирощуються на присадибних ділянках, набули поширення:

Еоніум Ліндлея

Кущ виростає до 30 см заввишки, витривалий до умов навколишнього середовища. Основа стебла покрита щільною корою, безліч вигнутих гілок коричневого кольору вкриті маленьким листям з блискучою шкіркою. Жовті квіти дрібні, збираються в пензлі, обвисають. Яскраво-зелене листя вкрите шаром нектару та волосками.

Еоніум канарський

Багаторічний сукулент із короткими стеблами. На фото Еоніуму листя вкрите волосками, з широкими зовнішніми краями, в місці з'єднання зі стеблом звужені. Розетки збираються біля основи, діаметром досягають 50 см. Квітки блідих, невиражених відтінків.

Еоніум Хаворта

Кущ розміром до 50 см, гіллясте, м'ясисте листя з рожевою облямівкою та гострим кінцем, зеленого кольору. Розетка розростається до 60 см у діаметрі. На гілках розташовується повітряне коріння.

Еоніум мармуровий

Стебла закінчуються численними розетками діаметром до 7 см. Кущі досягають висоти до 20 см. Стебла розгалужуються. Листя з чіткими гострими краями з облямівкою, забарвлення змінюється від основи із зеленого на коричневі відтінки.

Фото Еоніуму