Крассула (Грошове дерево або Товстянка): догляд у домашніх умовах, розмноження, пересадка, фото

Детальний огляд з фото та описом всіх етапів догляду за кімнатною рослиною крассула. Цікаві факти, прикмети, як і коли поливати, вигляд, пересадка, розмноження, вибір горщика.

На ринку кімнатних рослин останнім часом все популярнішими стають сукуленти, які повільно, але впевнено відсувають на другий план інші квіти.

Одним із найпоширеніших представників цього роду по праву вважається красула, яка заслужила любов квітникарів не лише своєю екзотичною красою, а й, якщо вірити народним прикметам, здатністю приносити в дім достаток.

Ботанічний опис

Крассула – це класичний представник роду Сукуленти сімейства Товстянкові. Існує повір'я, що ця рослина допомагає покращити матеріальний добробут сім'ї. Насправді свою другу назву «грошове дерево» крассула отримала за кругле листя, що нагадує формою монетки.

У дикій природі цей сукулент можна зустріти у Південній Африці, на острові Мадагаскар та на півдні Аравійського півострова. У Росії теплолюбну товстунку культивують виключно як кімнатну рослину.

Зовні рослина крассула виглядає як кущ або невелике дерево з пишною кроною. Залежно від виду та умов вирощування висота рослини може бути різною і варіюється в межах 0,3-4 м. У домашніх умовах грошові деякі сорти виростають до 1-1,5 м.

Пагони крассули товсті, потужні, інтенсивно розгалужені.

М'ясисте шкірясте, часто війчасте листя розташоване супротивно, у деяких видів утворюють прикореневу розетку. Форма листової пластини проста цілокраї. У своїй основі листя крассули може бути вільним або зрощеним.

Маленькі білі, жовті, іноді блакитні чи червоні квітки зібрані в парасолькові чи кистевидні суцвіття. У деяких видів квітки поодинокі, розташовані в пазухах листя. Кожна квітка має 5 пелюсток і стільки ж тичинок з довгастими пильовиками.

Залежно від виду плодолистники можуть бути вільними або зрощеними. Опис квітки буде неповним, якщо не згадати про те, що цвітіння красули – явище досить рідкісне.

У природних умовах деякі сукуленти можуть накопичувати отруйні речовини. Це не стосується красулі, що вирощується в кімнатних умовах. Проте вживати в їжу її листя медики не рекомендують.

Види та сорти

У природі є близько 300 видів крассули. Для вирощування в домашніх умовах підходять лише деякі з них.

Крассула перфорату (продірявлена)

Від інших видів ця рослина відрізняє незвичайне розташування ромбовидного листя, яке ніби нанизане на прямостоячі стебла. Забарвлення листових пластин теж цікаве – зелене з сизим відтіком у середині і червоне на кінчику.

Для цього виду крассули дуже важливе гарне освітлення. У тіні забарвлення листя буде менш яскравим, що суттєво позначиться на загальній декоративності рослини.

Крассула Неаліана

Сукулент з поникаючими густо облистненими пагонами, довжина яких у середньому становить 15 см. Листя щільне сріблясте. У період цвітіння, як видно на фото, крассула покривається дрібними бутонами, які розташовані на верхівках пагонів. При хорошому освітленні листя набуває червоного відтінку.

Крассула нільська

Невисока кімнатна рослина з щільними прямостоячими пагонами і дрібним трикутним листям, що зовні нагадує Неаліану. Колір листової пластини зелений із червоною окантовкою. Як і у продірявленої крассули, листя наче нанизане на стебло.

Крассула Марньє

Прямостоячі стебла цієї рослини в міру зростання прогинаються під вагою м'ясистого шкірястого листя. Забарвлення листових пластин зелено-блакитне. Квітки білі дрібні, не більше 4 мм у діаметрі.

Розмноження

Найпростішим і найефективнішим способом розмноження крассули вважається живцювання. Як посадковий матеріал можна використовувати не тільки пагони рослини, але і його листя.

Живці можна висаджувати відразу в ґрунт, попередньо обробивши зрізи порошком з деревної золи, або вкоренити їх у склянці з водою, а вже потім висадити в горщик із ґрунтом.

Можна розмножувати крассулу та насінням. Правда спосіб цей тривалий і малоефективний, тому особливої популярності квітники не користуються. Крім того, розмноження крассули насінням не гарантує збереження сортових ознак рослини.

Правила посадки

Майбутнє здоров'я та декоративність грошового дерева багато в чому залежить від того, наскільки правильно воно посаджено.

Вибір горщика

Відомо, що нарощування вегетативної маси рослини починається після формування її кореневої системи. У випадку з багатьма кімнатними рослинами – тоді, коли коріння заповнить весь простір горщика.

Якщо цього простору занадто багато, коренева система розвиватиметься на шкоду наземній частині, якої просто не вистачить сил для зростання та вегетації. Це може призвести до уповільнення росту, ослаблення рослини, а іноді і її загибелі.

Попередити такі неприємності допоможе правильний вибір ємності для посадки фарбули. Діаметр першого горщика має бути таким, щоб у ньому вільно розмістилася коренева система рослини.

У міру зростання квітку методом перевалки пересаджують у новий посуд. Причому діаметр кожного нового горщика має бути на пару сантиметрів більшим за попередній. Горщики для кімнатних рослин повинні обов'язково мати дренажні отвори.

Порада! Ідеальний час для пересадки сукулентів – рання весна, коли вони прокидаються і рушають на зріст.

Підготовка ґрунту

Грунт для грошового дерева рекомендується використовувати легкий і добре дренований. Такий грунт можна купити в магазині або приготувати самостійно, поєднавши в рівних пропорціях дерн, перліт, торф і пісок. Під шар ґрунту в горщик обов'язково кладуть дренаж (керамзит, биту цеглу або річкову гальку).

На замітку! Для профілактики захворювань фахівці рекомендують приблизно 1 раз на рік знімати в горщику верхній шар ґрунту та підсипати новий.

Догляд у домашніх умовах

Щоб рослина добре росла і активно нарощувала вегетативну масу, потрібно знати, як поливати квітку і правильно її підгодовувати.

Температурний режим

Грошове дерево характеризується як невибаглива рослина, яка здатна рости і розвиватися за будь-якого ступеня освітлення.

Тим не менш, нестача сонячного світла може призвести до витягування стебел і зниження їх обліственності, що не найкраще позначиться на декоративності фарбули. Тому місце для неї краще вибрати добре освітлене.

До речі, досвідчені квіткарі рекомендують на все літо виносити красулу на відкрите повітря, тим більше, що незначне нічне зниження температури піде цій рослині на користь.

Полив

Крассула – це посухостійка рослина, яка нестачу води в ґрунті переносить краще, ніж надлишок. Більше того, застій вологи в горщику може спричинити загибель сукуленту.

Влітку в спеку крассулу поливають у міру висихання верхнього шару ґрунту, а взимку ґрунт зволожують лише після глибокого її пересихання. Це приблизно 1 раз на тиждень.

Порада! М'ясисте листя товстуни здатне вбирати в себе вологу з повітря, тому рослині напевно сподобаються такі процедури, як регулярне обприскування теплою водою та душування.

Підживлення

Догляд у домашніх умовах не буде повноцінним без регулярного підживлення рослини. Підгодовують крассулу в період активного росту, який припадає на весну та літо. Навесні це роблять 1 раз на місяць, а влітку – 1 раз на 1,5 місяці.

Як добрива можна використовувати готові мінеральні комплекси для декоративних рослин або органічні підживлення, приготовані з доступної сировини (цибульної та картопляної шкірки, зеленої трави).

Взимку, коли рослина перебуває у стані спокою, її не підгодовують.

Обрізка

Ще одним моментом догляду в кімнатних умовах є обрізання фарбули, яка може бути:

  • санітарної, що передбачає видалення хворих та пошкоджених частин рослини;
  • Формує, метою якої є поліпшення декоративності сукуленту.

Крону красули формувати краще в перший рік життя рослини, коли її пагони ще досить тонкі. У пізнішому віці дома зрізів можуть залишитися негарні пеньки.

Хвороби та шкідники

Незважаючи на хорошу опір крассули хворобам, неправильний догляд може стати причиною такої неприємності, як загнивання кореневої системи, пожовтіння та опадання листя.

Врятувати ситуацію може:

  • Організація правильного поливу (як правило, скорочення його частоти);
  • корекція частоти та складу підживлення (причиною обпадання листя іноді стає надлишок у ґрунті азоту);
  • переміщення квітки більш освітлене місце.

У деяких випадках врятувати рослину може тільки її пересадка з видаленням пошкоджених частин кореневої системи та повною заміною ґрунту в горщику.

З появою шкідників (щитівки, попелиці, павутинного кліща) рекомендується обробити грошове дерево інсектицидами (Актеллік, Фітоверм).

Крассула – це компактний екзотичний сукулент, який може стати окрасою будь-якого приміщення. При правильному догляді грошове дерево багато років тішитиме своєю декоративністю.

Фото рослини Крассула