Кімнатна пальма (120 фото): всі види, правила вирощування та догляду в домашніх умовах

Опис усіх видів та сортів кімнатної пальми. Фото, зовнішній вигляд, відмінності, правила вирощування та догляду, полив, підживлення, пересадка, цікаві факти та особливості рослини.

Пальма вдома? Чому б і ні! Різниці горщика цієї кімнатної рослини присутні в багатьох будинках.

Пальми – це група рослин, які здавна прикрашають інтер'єри кімнат. Через великий розмір пальми найчастіше використовувалися для прикраси великих приміщень.

Пальми славляться своїм величезним листям. У природному середовищі великі парасольки піднімаються кілька метрів у небо. Але в деяких видів вони не поширюються широко, а утворюють скупчення завдовжки кілька метрів, схожі на бамбук. Фото такої кімнатної пальми можна знайти в інтернеті.

Хамедора, хризалідокарпус, кокосова пальма, кенс, фінікова пальма – ці пальми можна вирощувати в домашніх умовах. Але як доглядати їх? Про це та багато іншого і йтиметься у цій статті.

Пальми в домашніх умовах почуватимуться добре, якщо створити для них відповідні умови. Хороша новина в тому, що з цими рослинами не так вже й складно «звертатися».

Декоративний ефект, що гарантується, може перетворити будь-який інтер'єр, нагадуючи екзотичний відпочинок у теплих країнах! Не тільки квіти, але пальма має право бути в будинку!

Походження пальм

Пальми – довга та цікава тема для обговорення. Це сімейство включає понад 2000 видів, поширених на всіх континентах у тропіках. Вони ростуть від Карибського моря до Азії, Африки, Австралії, США і навіть у деяких регіонах Європи та Канади.

Однак найкраще вони почуваються у тропічному кліматі Південної та Центральної Америки. Саме там ростуть найвищі види пальм, що досягають заввишки до 60 метрів.

У природному середовищі пальми звикли до високої вологості повітря, великої кількості сонця та тепла.

Однак вони не дуже вибагливі рослини і витримають певні незручності, а деякі види добре почуватимуться навіть у затінених місцях. Тому варто вибрати ту породу, яка відповідає потребам та можливостям.

Умови для пальм

У природному середовищі, тобто у тропічному кліматі, пальми можуть сягати кількох десятків метрів. Їхня характерна особливість – дуже декоративний стовбур і шлейф листя в кроні. Рослини кімнатні пальми – напевно дрібніші екземпляри, і хоча може здатися, що мода на них поступово згасає, виявляється, що це не зовсім так.

Хорошою новиною є те, що кімнатні пальми в горщиках не надто вимогливі до зростання. Однак варто знати основні правила догляду за цими рослинами, щоб вони якнайдовше зберігали свій приємний зовнішній вигляд.

У дикій природі пальми ростуть в основному в тропічних та субтропічних регіонах. Тому для правильного зростання їм потрібно багато розсіяного світла, хоча є сорти, які люблять стояти у півтіні. Прямі сонячні промені шкідливі для пальм часто викликають опіки листя.

Влітку пальми добре ростуть за кімнатної температури (18–22 градуси за Цельсієм), взимку їх слід перенести у прохолодне приміщення (10–12 градусів).

Пальми мають характерну, погано розгалужену, ворсоподібну кореневу систему. Тому їх слід садити у глибокі та вузькі ємності. Це треба враховувати під час вирощування в домашніх умовах.

У продажу є спеціалізовані субстрати для пальм. Хороших результатів дає і додавання в універсальний ґрунт глини та піску. На дно горщика, в який розташовується пальма, варто покласти міцний дренажний шар.

Найкраще пересаджувати домашню пальму напровесні.

Кімнатні пальми: догляд

Догляд у домашніх умовах не такий вже й складний. Пальми слід з весни до осені рясно поливати – не допускати пересихання кореневої грудки. При цьому надлишки води у підставці рекомендується виливати, щоб не пошкодити коріння.

Кожні 2-3 тижні пальми можна підгодовувати спеціалізованими добривами або добривами для рослин з декоративним листям. Взимку слід припинити внесення добрив та скоротити полив до необхідного мінімуму.

Взимку практичне правило догляду за пальмами просте – що нижча температура, то рідше поливають. Тому бажано не перестаратися з поливом, просто стежачи за тим, щоб вологість ґрунту була на гарному рівні.

Важлива процедура догляду за пальмами – часте, навіть щоденне обприскування рослин. Це так само просто, як поливати звичайну квітку. Добре навіть ставити їх на терасу чи балкон, коли йде дощ.

Інший варіант – збризкати стоячим м'яким струменем води. Обробку найкраще проводити вранці, тому що вода, що залишилася на листі під час сильного перебування на сонці, може викликати опіки, що призведе до появи на них коричневих плям.

Без належної вологості повітря кінці рослини починають псуватися. Коли пальма засихає, це може бути пов'язане з тим, що їй не вистачає води, або її занадто багато поливають.

Це також може бути ознакою надлишку кальцію або розвитку лишаю. Хвороби пальм зазвичай проявляються знебарвленням (частіше жовтим) або павутиною (при нападі шкідників).

Пальми можуть бути уражені, наприклад, лускою. У разі видалення шкідників вручну ефективніше, ніж використання хімікатів. Розмноження пальм у домашніх умовах (у тому числі насінням) важко – вигідніше купувати нові саджанці.

Найпопулярніші пальми для дому

Опис пальми чимось нагадує опис квітки.

  • Арека катеху – досягає близько 2 м у висоту. Її часто плутають із кокосовою пальмою. Для неї характерне дрібне перисте листя. Цей вид надзвичайно теплолюбний.
  • Хамедора елегантна – одна з найпростіших у вирощуванні пальм. Добре переносить умови півтіні. Росте дуже повільно. Зазвичай досягає 1-1,5 м заввишки.
  • Хамеропс низький – також відомий як Луціан. Відрізняється віялоподібним загостреним листям. Виростає до 1 м заввишки.
  • Кокосова пальма – можна отримати її з кокосу. Перші кілька років вирощувати дуже складно. Може досягати 2-2,5 м заввишки.
  • Ховея – в дикій природі росте тільки на острові Лорд-Хау. У приміщенні зростає до 2-3 м заввишки.
  • Лівістонія австралійська – має характерне віялоподібне листя. Варто вирощувати у великих і досить прохолодних приміщеннях – це важливо враховувати при догляді в кімнатних умовах. Швидко зростає. Досягає до 2-3 м заввишки.
  • Фінікова пальма Канарських островів – має довге перисте листя. Виростає до 3 м заввишки.
  • Вашингтонія філіфера – однією з особливостей є характерні яскраві нитки листя. Швидко зростає. Досягає приблизно 2-х метрів заввишки.

Фото кімнатної пальми