Хамеропс (Вієрна пальма) – 130 фото рослини + особливості вирощування та догляду в домашніх умовах

Покрокова інструкція для початківців з описом правильного догляду за кімнатною рослиною Хамеропс. Багато фото, види, цікаві факти про походження, пересадка, підживлення, полив.

Ефектний, екзотичний Хамеропс є улюбленцем багатьох квітникарів, яскравою прикрасою будинку і центром тяжіння гостей офісу.

Хамеропс відноситься до сімейства Пальмових (Palmae), рід Chamaerops монотипен і включає єдиний вид – приземистий Хамеропс (Chamaerops humilis).

 1. Інші назви: Європейська віялова пальма, Пальма Святого Петра, Карликова пальма.
 2. Влучний опис зовнішності квітки прихований у його імені, складеному зі слів "chamai" – низький, "rhops" – кущ.
 3. Це багатоствольна, рідше одноствольна рослина, невисока, до 1,5-3 метрів, має вигляд куща або дерева. На кожному стволі, покритому волокнами коричневого кольору, по 10-20 листків розміром до 1,5 метрів.

У природі росте в Іспанії, на півдні Франції та у Середземномор'ї. У природних умовах може утворювати непрохідні чагарники. Добре почувається і на Чорноморському узбережжі Росії.

Листя віяло, з загостреними частками, велике, округле, щільне, на черешках. Віяло утворюється глибоким розсіченням листа на сегменти, кожен з яких має роздвоєний кінчик. Черешки довжиною до 1 метра, опуклі з верхнього боку, біля основи рясно посипані колючками білуватого кольору.

При вирощуванні у домашніх умовах Хамеропс не цвіте. Жовті квітки не декоративні, дрібні і непоказні, зібрані в суцвіття-початок до 25 см. з листком-приквітником, що криє. Плід – кістянка жовтого, помаранчевого чи бурого кольору. Сама ягода не отруйна, але й не їстівна через гіркий смак.

Догляд

Хамеропс невибагливий, і догляд за ним в домашніх умовах не завдасть великих турбот. При дбайливому відношенні квітка довгі роки радуватиме своїх господарів.

Полив та вологість повітря

Рослина вологолюбна.

Влітку, навесні та восени поливають рясно, у період спокою помірно, у міру підсихання верхнього шару ґрунту.

Щоб зрозуміти, як правильно поливати квітку, слід запам'ятати просте правило: з підвищенням температури та інтенсивності освітлення збільшується обсяг та частота поливу. Не можна допускати повного пересихання земляної грудки або застою води.

Хамеропс добре відгукується на щоденне обприскування та регулярний, раз на місяць, теплий душ. Щотижня листя протирають вологою м'якою тканиною. Взимку потрібно звертати увагу на температуру, за якої міститься рослина. Якщо температура нижче 18оС, обприскування краще відмінити.

У деяких країнах ягоди Хамеропса використовують у лікарських цілях.

Температура

У період активного зростання середземноморському гостю підійде температура повітря 23-25оС, взимку температуру знижують. У міській квартирі чи офісі складно влаштувати відпочинок рослині за 6-10 градусів. Можна помістити його на цей час у прохолодній кімнаті при температурі близько 15оС подалі від батарей та інших нагрівальних приладів. Ці заходи допоможуть уникнути нападів шкідників та надмірного зростання у висоту, оскільки період спокою (взимку) не має яскраво вираженого характеру.

Освітлення та розміщення

Великі розміри кімнатних квітів Хамеропсів не дозволять утримувати рослину на підвіконні. Віддають перевагу яскравому світлу, але при цьому добре переносять затінення.

Якщо квітку переміщують, наприклад, у добре освітлене місце із затіненого або в прохолоду для зимового відпочинку, потрібно робити це поступово привчаючи рослину до нових умов. У дні акліматизації обмежують полив і виключають підживлення.

Для догляду в кімнатних умовах вибирають місце з постійним припливом свіжого повітря без протягів. Добре підійдуть лоджія, балкон, просторий хол.

За народними прикметами, Хамеропс приносить успіх у роботі та бізнесі, допомагає у кар'єрному зростанні.

Пересадка, обрізка, підтримка декоративної привабливості

У Хамеропса сильна, добре розвинена коренева система, горщик підбирають пальмі досить глибокий з кількома отворами для відведення зайвої вологи. На дно горщика обов'язково укладається дренажний шар.

У перші роки пересадка проводиться раз на 2 роки навесні, після закінчення періоду спокою, з кожним разом збільшуючи розмір і діаметр горщика.

Дорослі рослини бояться пошкодження коріння. Навіть якщо земляна грудка повністю обплетена корінням, а грунт виснажений, пересадка не бажана, її замінюють перевалкою або заміною верхнього шару грунту. Періодичність – раз на 4-5 років.

Щоб не занапастити рослину, не можна проводити обрізання. Старе листя акуратно видаляють, не пошкоджуючи верхівки стебла. Для збереження декоративного вигляду пожовклі кінчики зрізають гострими ножицями якомога ближче до зеленої частини.

Грунт

У звичних умовах Хамеропс добре росте на кам'янистій землі або піщаному, не дуже поживному грунті.

Для кімнатної рослини найпростіше купити готовий субстрат для пальмових.

Якщо ґрунтова суміш виготовляється самостійно, беруть по одній частині дернової землі, перегною, піску та торфу. Такий субстрат виходить досить легким та підходить молодим екземплярам. У міру дорослішання ґрунт поступово ускладнюється, замінюючи пісок глиною або суглинком.

Підживлення

У період активного росту підгодовують комплексними мінеральними добривами кореневим способом з періодичністю раз на 10-14 днів.

Щойно пересаджені рослини – через 2-3 тижні, після того, як вони добре укореняться. Також не удобрюють хворі екземпляри до повного одужання.

Розмноження

У домашніх умовах можна виростити Хамеропс із насіння. Попередньо замочені на 5 днів насіння знезаражують і висаджують у ґрунт для розсади або суміш на основі торфу на глибину, рівну їх діаметру. Розсадник накривають плівкою або мохом, періодично провітрюють, перевіряють вологість ґрунту, підтримують температуру 25-28оС.

Для проростання перших пагонів потрібно від 1 до 3 місяців. Перші кілька листків цілісні. Характерний віяловий вигляд набуде 4-5 і наступного листя.

Розподілом кореня. Такий спосіб застосовують для старих, сильно розрослих рослин. Пальму виймають із горщика, замочують кореневою грудкою у теплій воді, щоб надати коріння еластичність. Акуратно поділяють стебла, відбирають для посадки частини із здоровою кореневою системою. Відібрані екземпляри висаджують на ту ж глибину, що була раніше.

Бічні відростки не приживаються. Це запас для продовження зростання у разі пошкодження основного ствола.

Хвороби, шкідники та проблеми

 • Коренева гниль може розвинутись через надмірне поливання в умовах прохолодного вмісту. У рослини видаляють пошкоджене коріння і перевалюють у свіжий, помірно зволожений ґрунт.
 • Павутинний кліщ, навпаки, як результат недостатнього поливу та низької вологості повітря. Для боротьби з ним використовують акарициди, приводять у норму водний баланс, омивають та обприскують листя.
 • Щитівка проявляє себе горбками в 2-5 мм на всіх частинах рослини та липким нальотом на листі. Знищується препаратами кишкової дії.
 • Колонії борошняного червця ховаються в пазухах листя та пагонів. Методи боротьби, як і зі щитівкою.
 • Білокрилка – маленькі мушки, облюбувала зворотну частину листя. Використовують інсектициди.
 • Засихаюче листя: недостатня вологість повітря.
 • Листя пожовтіло: недостатній полив.
 • Плями на листя коричневого або бурого кольору:

Хамеропс чудовий і в міській квартирі, і в зимовому саду. Влітку його можна винести на веранду або на вулицю, де він виявить себе у всій красі.

При належному догляді ця сама північна пальма не тільки радуватиме власника своєю пишною кроною, ширина якої може бути більшою, ніж довжина ствола. Вона очистить повітря, оточить себе особливим мікрокліматом, буде нагадуванням про відпустку у середземноморській Європі або створить дружню атмосферу на робочому місці.

Фото рослини Хамеропс (Вієрна пальма)