Гузманія: догляд у домашніх умовах, правила вирощування та пересадки (150 фото квітки)

Детальний огляд з фото та описом усіх особливостей правильного догляду за кімнатною рослиною гузманію. Підживлення, пересадка, полив, догляд, вирощування, вибір горщика для кімнатної рослини.

Гузманія – вічнозелена рослина, яка чудово доповнить інтер'єр будь-якого будинку. Має листя зеленого кольору та самі квітки червоного, помаранчевого або жовтого кольору.

Квітка гузьманія належить до бромелієвих. Найчастіше зустрічається у лісах Південної та Центральної Америки. Нерідко його можна знайти і в Індії. Його також можна назвати гусманію, адже названа рослина була на честь натураліста Анастасіо Гусмана. Але все-таки частіше ми зустрічаємо назву саме гузманія. Найчастіше квіти гузмания розмножуються нащадками, іноді насінням.

Види

Усі види цієї квітки перерахувати дуже складно. Однак у господарстві виділяють кілька його видів.

Язичкова

Вона найчастіше проростає інших рослинах, тобто є епофітом. Або ж у кам'янистому ґрунті. Листки цього виду мають насичене зелене забарвлення. Квітки маленькі, швидко відцвітають. Серед язичкової гузманії виділяють: малу, звичайну, вогненну, пурпурову, скромнокольорову.

Доннелла – Сміта

Листя зеленого кольору вкрите дуже маленькими відростками тьмяніше, ніж лист. Приквітки червоного кольору розташовані прямо біля основи.

Криваво-червона

Її розетка формою схожа на келих. Листя широке, а приквітки навпаки – вузькі. Їх додатково ділять на криваві та коротконогі.

Мусаїка

Має розлогу розетку. Листки досить великі – досягають 70 сантиметрів, прилистки гострі, а кінчики мають рожевий відтінок. А квіти пофарбовані у тьмяний жовтий колір. Залежно від кольору листка ділять: Concolor (колір листя однорідний), Musaica (весь лист покритий різними «малюнаками»), Zebrina (площа листків покрита смужками).

Нікарагуанська

Цей вид перейняв деякі подібності в інших. Наприклад, листя звужуються до кінчика, як у виду гузання мусаїка. А з гузманією Доннелла-Сміта їх ріднить те, що в обох цих видів листки вкриті відростками.

Але відрізняє від інших нікарагуанську те, що її листи покриті червоними короткими смужками. Як і в криваво-червоної гузманії розетка нагадує форму келиха. А квіти забарвлені у жовтий колір.

Одноколоса

Колір листів цього виду залежить від розташування. Ті, що знаходяться ближче до кореня – блідіші, а ті, що ближче до квітки – яскравіші. А сам колір – жовто-зелений. Є лусочки. Приквітки білі або червоні.

Ділять на: Alba (листя буде зелена, приквітки – світлі), Monostachia (листя однорідного зеленого кольору, приквітка – білий з яскравими смужками), Variegata (на зелених листках видніються білі короткі смужки).

Ціна

У порівнянні з усіма перерахованими видами має великі розміри. Листя зелене, приквітки пофарбовані в оранжевий, червоний колір

Як вирощувати

Важливі моменти, які потрібно знати під час вирощування гузманії:

 • Розетка гузманії може відцвісти лише один раз. Потім вона просто відмирає
 • Освітлення має бути досить яскравим
 • Температура повинна змінюватись від 20 до 25 градусів за Цельсієм (залежить від цвітіння). АЛЕ! Не повинна опускатися нижче 14 градусів і підніматися вище 25 градусів
 • Якщо шар ґрунту, який знаходиться на поверхні, просох, то можна знову його зволожити
 • Щоб вологість повітря була вищою за норму, саму квітку потрібно зволожувати за допомогою його запилення
 • У період березень-вересень раз на місяць грунт потрібно удобрювати спеціальними підживленнями
 • Завдати шкоди гузманії можуть щитівки, павутинні кліщі або борошнисті черв'яки.

Догляд у домашніх умовах

Для вирощування в домашніх умовах цієї рослини потрібно знати, як створити сприятливі умови для її існування.

Температура

Температура, у якій має бути рослина, залежить від його періоду життєдіяльності. Але незалежно від цього можна точно сказати, що гузманія досить вибаглива щодо температури. Якщо температура буде нижчою за 12, або вищою за 28 градусів, то нормально функціонувати він не зможе.

До того як рослина починає цвісти, бажано зберігати температура не нижче 25 градусів. Коли починається активний період цвітіння, регулюємо температуру не вище 20 градусів.

Освітлення

Тут все також не так просто. Просто поставити на підвіконня горщик із рослиною не можна! Тому що влітку це забезпечить надмірне потрапляння сонячного світла. Найкращим варіантом буде забезпечити розсіяне освітлення гузманії.

Вологість

Вологість повітря має бути трохи підвищена, тому що гузманії це люблять. Щоб підтримувати цю вологість, просто використовувати пульверизатор. І обприскувати з нього один чи двічі на день листочки. ВАЖЛИВО! Небажано потрапляти водою на приквітки; не проводить процедури при денному висвітленні.

Як поливати квітку?

Для зволоження ґрунту бажано використовувати заздалегідь підготовлену воду. Дистильовану, наприклад. Як тільки верхній шар ґрунту висох, можна поливати новою порцією теплої води. У цій справі головне не перестаратися.

Якщо здається, що води недостатньо, то найкращим рішенням не доливатиме воду. Тому що якщо налити її занадто багато, то це гірше позначиться на квітці, ніж невелика нестача зволоження.

Добриво

Як і для інших рослин, добриво – не обов'язковий пункт у його вирощуванні. Робити це можна за бажання. Якщо ж бажання є, то використовуйте підгодівлю для бромелієвих.

Для того, щоб не завдати шкоди рослині, слід використовувати концентрацію добрив в 1,5-2 рази менше, ніж рекомендує виробник. Такі процедури зазвичай проводять у період березень-серпень.

Грунт

Від того, наскільки добре ґрунт пропускатиме вологу і повітря залежатиме все життя рослини: його здоров'я, цвітіння тощо. Рекомендовані матеріали, які потрібно комбінувати – пісок, листовий ґрунт, мох, хвойна кора, торф, деревне вугілля.

Як відомо, занурення дуже рідко потрібно пересаджувати. Через те, що коріння у неї розвивається повільно, пересадка в інший горщик потрібно лише в деяких випадках. Здебільшого пересаджують їх одразу після покупки.

Діаметр горщика залежить від виду гузманії, його розміру при покупці. Але рідко коли для квітки нагоді горщик більше 30 сантиметрів.

Нюанси вирощування

Щоб уникнути будь-яких труднощів у вирощуванні гузманії, потрібно просто уважно ознайомитися з усіма тонкощами цього процесу. Адже всі хвороби рослини пов'язані лише з неправильним доглядом у кімнатних умовах.

Якщо грунт буде отримувати занадто багато вологи, то, найімовірніше, його коріння повільно згниватиме.

Не можна залишати квітку на пекучому сонці на тривалий час. Як і люди, квіти можуть одержувати опіки. У гузманії це проявляється у вигляді коричневих плям на листочках.

Помістивши квітку в приміщення, де сильне перевищення норми вологості поєднується з високою температурою, рослини можуть проявитися грибкові захворювання.

Висохлі кінчики листя можуть сигналізувати про дві проблеми: брак вологи в ґрунті або розетці; знижена температура приміщення.

Якщо гузманії не вистачає сонячного світла, то про це можуть казати:

 • Поява у листя нехарактерного, темно-зеленого кольору
 • Відсутність цвітіння
 • Листя квітки стає млявим, якщо гузманії не вистачає сонячних променів.

Ще одна грибкова хвороба, яка може виникнути через проблеми з ґрунтом. На листках з'являються пухирі. Потім вони перетворюються на бурі смужки. Це захворювання рослини вилікувати не можна.

Захворювання, спричинені шкідниками

 • Червоні павутинні кліщі викликають плями жовтого кольору на листках квітки. Приводить до повного обпадання листя
 • Бромелива щитівка – коричневі плями на листі
 • Борошнистий червець проявляється у вигляді появи пуху на листках.

Коли цвіте гузанія?

Цвітіння гузманії також залежить від його виду. Але для будь-якого його різновиду характерний початок цвітіння з березня. І триватиме воно від 2 до 6 місяців (що вже залежить від виду). Щоб насолодитися цим процесом якомога довше, у цей період потрібно особливо уважно доглядати рослину гузманія.

Фото гузманії