Катарантус: догляд у домашніх умовах + 120 фото квітки

Огляд корисних порад щодо догляду за кімнатною рослиною катарантус. Багато фото квітки, правила поливу, підживлення, пересадка, розмноження, вибір горщика та ґрунту, цікаві факти та особливості вирощування в домашніх умовах.

Невелике деревце катарантус легко вирощувати вдома. Все, що для цього потрібно, великогабаритний горщик і трохи терпіння. Рослина ця яскрава, повністю усипана великими квітами.

У листя приємна глянсова поверхня, пелюстки квітів бархатисті. Легко залюбуватися, але не лише своєю красою квітка славна. Він також має цілющі властивості.

Загальна інформація про квітку

Точно невідомо звідки родом ця рослина. Катарантус зустрічається у флорі всіх країн із тропічним кліматом. Дикорослий чагарник, дерева можна побачити в Африці, Індонезії. Імовірно, вигляд з'явився на Мадагаскарі. Саме там найбільше різновидів квітки спостерігається у природному середовищі.

Завдяки цілющим властивостям квітка ще на зорі часів прославилася. Поголос про нього рознісся по всьому світу. Його привозили купці, продавали вченим, правителям та звичайним людям, які могли собі дозволити купити саджанці, прикрасити будинок, двір, доглядати рослину.

Сьогодні він використовується у фармацевтиці для виготовлення ліків від онкологічних захворювань. Зміцнює імунну систему та знижує рівень цукру в крові.

Лікувальні властивості пояснюються тим, що катарантус, синтезує і накопичує в корінні, стеблах і листках алкалоїди, понад 60 різних їх варіацій. Це стосується рожевого катарантуса. Але сортів набагато більше. Рожевий катарантус при неправильному використанні може нашкодити, оскільки фактично ця отруйна рослина.

Кожен сорт має свої унікальні особливості. Зацвітаючи, катарантус змінює все довкола, дарує свято у будні, посилює естетичне почуття, дарує оптимізм. З погляду ботаніки це багаторічний вічнозелений трав'янистий чагарник. У домашніх умовах він виростає у висоту не більше ніж на 60 см. У природному середовищі перетворюється на деревце заввишки до 1,5 м-коду.

Стебла спочатку щільні. У міру зростання квітки покриваються корою. Коренева система стрижнева, масивна, йде на 20 см і більше вглиб грунту. Листя насиченого зеленого кольору, овальне. Вони досить великі, 5-7 см завдовжки. Але час цвітіння виявляється практично повністю прихованими під великими бутонами.

У гатунку аристократ квіти червоного кольору, білого. Пацифік білого, абрикосового. У грейп кулера лавандово-білі. Нескладно вибрати найкращий варіант, скласти композицію з кількох сортів на кухні, у вітальні, спальні.

Спираючись на фото катарантуса, поради флориста, опис квітки, можна знайти саме той сорт, який найбільше підходить. Цвісти це мініатюрне деревце може майже весь рік. Втім, як і не зацвісти, якщо йому не вистачає поживних речовин, не створено потрібних умов.

Це екзотична рослина, яка не приживається у відкритому ґрунті в регіонах із будь-яким кліматом, крім тропічного. Прикрасити сад можна, проте на початку осені доведеться віднести квіти до приміщення, розмістити в теплиці або на терасі.

Температура повітря

Для успішного вирощування в домашніх умовах, щоб квітка радувала пишними фарбами, і для створення комфортного притулку на зиму необхідно контролювати температуру повітря. Бажано, щоб вона варіювалася в межах 20-25 градусів. Її зниження більш ніж до +10-11 градусів є небезпечним для катарантусу.

Який має бути ґрунт

Кімнатна рослина буде доглянутою, зачарує пишним цвітінням, якщо використовується покупна родюча земля, або суміш дернового, листяного ґрунту з торфом. Звичайно, для інтенсивного зростання катарантусу потрібне підживлення, щоб грунт не виснажувався. Навесні та наприкінці літа можна використовувати добрива для квітучих кімнатних квіток.

Правила поливу

Суцільних проблем з кімнатними квітами очікується, якщо вони неправильно поливаються. Може пошкодитись коренева система, гілки. Імунітет будуть ослаблені, і рослина хворітиме, чахне. До того ж у кожної квітки різні вимоги до поливу.

Важливо вивчити особливості катарантуса, розібратися, як поливати квітку з урахуванням її потреби у воді, і навіть додаткових чинників, умов, у яких він фактично вирощується. Для цього слід дотримуватись рекомендацій фахівців та звертати увагу на те, наскільки вологий чи сухий ґрунт у квітковому горщику.

Щоб кімнатні квіти, катарантус не пропав, потрібно також при його висаджуванні в новий горщик на дно засипати керамзит. У горщику мають бути отвори для дренажу. Поливати його потрібно часто. Посуху він не любить.

Також потрібно стежити, щоб вологість повітря була не нижче 50%. У квітковому піддоні має бути вода, яка, випаровуючись поступово, створюватиме мікроклімат зі специфічними особливостями, корисними для нього.

Інтенсивність світла

У саду катарантус можна розмістити на затіненому майданчику. Йому потрібно багато світла, але прямі промені можуть не сподобатися. Догляд за кімнатними умовами передбачає розміщення квітки на підвіконні східного, західного вікна, досвічування при зменшенні тривалості світлового дня.

Отримання розсади

Отримати насіння катарантуса будинку з основної рослини досить складно. Проте насіннєвий спосіб це найкращий. Він гарантує успадкування всіх сортових ознак, їхнє суворе повторення, стійкість.

Для того, щоб впоратися із завданням, зібрати насіння, потрібно створити штучне середовище для катарантусу з максимально близькими до тропічного клімату умовами. Взимку та влітку має бути тепло, але не спекотно. Вологість повітря слід утримувати лише на рівні 50%-60%.

Потрібно використовувати лампи, щоб світловий день складав 10-12 годин. Важливу роль відіграє поживність грунту. Догляд у домашніх умовах за рослиною, з якої збирається посівний матеріал, все одно може не дати потрібного ефекту, особливо, якщо це нещодавно куплена квітка або молода, що не зміцніла. Це важливо враховувати.

Використовуючи покупне насіння, можна швидше досягти хорошого результату. Але якщо це в плани не входить, варто ризикнути, проростити розсаду шляхом черешкування. Для цього зрізаються гілочки з верхньою ниркою, в якій багато речовин, що стимулюють зростання, накопичених рослиною. Оптимальний для цього час весна чи осінь.

Живці слід занурити у воду. Через місяць паросток випустить коріння. Ще через тиждень-півтори його можна пересадити в горщики із землею. Коли буде сформовано четверте листя, необхідно провести пікіровку для правильного формування кореневої системи.

Фото Катарантуса