Гемантус (150 фото квітки): догляд та вирощування в домашніх умовах

Інструкція для новачків, з фото та описом, як вирощувати та доглядати в домашніх умовах за гемантусом. Багато фото квітки, полив, посадка, підживлення, пересадка, розмноження.

Haemanthus представляє сімейство амарилісові, і має дослівний переклад «кривава квітка». Не бійтеся такого жахливого найменування. Гемантус зародився в спекотній Африці, але зміг прижитися в Європі завдяки нескладному догляду в домашніх умовах.

Ботаніки прозвали цю квітку "оленячий язик" за дивовижну форму листя, що нагадує мову оленя. Листя і справді досить великі широкі, вигнуті з характерним поглибленням, що ростуть один навпроти одного. Відмінна риса листя гемантуса – це їхня симетрія. Вони розташовані по обидва боки від цибулини.

Листя масивне, тому для появи однієї пари потрібно цілий рік.

Квітку гемантус описують по-різному, тому що види відрізняються якістю листя. Зустрічаються екземпляри з глянсовим, липким або опущеним листям.

Як цвіте гемантус

Кімнатна рослина відноситься до тропічних квітів, але навіть у зимовий період кімнатні квіти гемантуси залишаються вічнозеленими та величезними. Цвісти рослина гемантус починає у липні і може продовжити до листопада. Його квіти нагадують парасолькові суцвіття.

На фото гемантуса складно зрозуміти, що це справжній витвір природи чи штучний виріб. Настільки унікально виглядають неповторні квіти, а деяким вони нагадують пухнастий помпон на зимовій шапці.

Єдиний недолік

Небагатьох квітникарів, як і надокучливих комах у природному середовищі, квітка відлякує неприємним запахом. Квітка чудово обходиться без запилення. Після шикарними квітами залишаються червоні ягоди і далі насіння.

Насінням можна розмножувати цю дивовижну рослину, але про це розповімо нижче. Цибулина квітки та ягоди вважаються отруйними, працюйте з ними тільки в рукавичках. Забирайте квітку подалі від дітей та свійських тварин.

Якщо хочете окрім величезного листя спостерігати унікальні квіти, виконуйте прості процедури догляду за гемантусом у кімнатних умовах.

Російське сонечко для африканської квітки

Забезпечте квітку гарним розсіяним освітленням, і вона віддячить вам шикарним та тривалим цвітінням.

Власникам вікон, що виходять на північ, знадобиться додаткове штучне освітлення. А решті теж розслаблятися не варто. Яскраве сонце крізь скло, наче через лінзу, обпалює листя. Уникнути опіків допоможе захисна плівка, фіранка чи жалюзі.

Кімнатна температура

Незважаючи на своє південне походження, гемантус потрібен період спокою від високих температур. Коли рослина відцвіте наприкінці листопада, її переводять у зимову сплячку. Температуру опускають до 10-15С. У приміщення має бути прохолодний клімат, але без протягів.

Гемантуси деяких сортів втратить листя, а найпопулярніший домашній білоквітковий гемантус залишиться вічно зеленим. В решту року підтримуйте кімнатну температуру в проміжку 19-23С.

Скільки потрібно води та як поливати

Як поливати африканську квітку, задаються багато квітникарів. До води він байдужий. У тому плані, що не влаштовуйте повінь у горщику, навпаки, краще не долити. Для цього уважно стежте за станом верхнього шару ґрунту. Обладнайте дренажну систему у горщику плюс піддон для зайвої рідини.

На час зимівлі ґрунт досить злегка зволожити, у вічнозелених квіток полив скорочують, але компенсують зрошенням чи зволоженням повітря. Велике листя протирати вологим рушником, одне задоволення.

Якість води впливає самопочуття домашнього гемантуса. Використовуйте переважно м'яку очищену воду, другий варіант – це відстояна вода або кип'ячена.

Вибір правильного добрива

Для шикарних бутонів напевно потрібен допінг у вигляді підживлення. Добрива додають у кущ тільки у зрілому віці, коли висота квіткової стрілки більша. 10 см. У стані спокою підгодовувати також не варто.

Органічні добрива відкладіть для огірків, а гемантус віддає перевагу комплексним добривам, у складі яких є азот, фосфор, калій. Якісне добриво можна знайти у будь-якому професійному квітковому магазині.

Щоб не спалити коріння, навмисно зменшіть концентрацію добрива. Достатньо підгодувати один раз на місяць. Якщо ґрунт старий з недостатньою кількістю мінералів, удобрювати можна частіше, через два поливання водою.

Чи варто займатися пересадкою

Як ви помітили на фото гемантуса, рослина відноситься до цибулинних видів. Для великої цибулини вибирають відповідний горщик на 3-4 см більше у діаметрі. Не потрібно шукати глибоку тару. Адже коріння практично немає і не варто давати їм можливість розростатися. Головне передбачити дренажний шар для виведення зайвої води. Ґрунт можна купити чи виготовити самостійно, рідкісних інгредієнтів не доведеться шукати.

Варіант 1

На дно укладають дренажний шар, поверх суміш із 2х частин дернової землі, однієї частини садової землі, однієї частини торфу та однієї частини дрібного річкового піску.

Варіант 2

Як дренаж використовують дрібний гравій, а для цибулини готують дві частини дернової землі, одну частину садового ґрунту та одну частину перегною.

Першу пересадку організують через 4-5 років після першої покупки. Щороку витягувати цибулину не потрібно. Для вирощування в домашніх умовах достатньо збільшувати горщик через 3 роки. Але завжди дивіться станом квітки. Перевалку цибулини у нову тару організуйте навесні.

Порада від досвідчених квітникарів

У пластикових горщиках волога випаровується менше, ніж у глиняних.

Розмноження гемантусу

Найтерплячіші вибирають спосіб розмноження насінням. Так як з маленького насіння повноцінна квітка виросте через -5-7 років. Щоб отримати насіння, необхідно зробити самозапилення в ручний пензлик між двома квітками.

Отримане насіння зберігає при відносно невисоких температурах 4-5 градусів, але краще відразу висаджувати. У попередню одноразову тару висаджувати не потрібно, одразу для кожного насіння підбирають постійний горщик.

Більш ефективний варіант це за допомогою пластини величезного старого листя. З листа вирізають черешок до 4 см. Для гарного укорінення використовуйте фунгіцид та “Корневін”.

Вирізанням живців займайтеся під час активного зростання листя. Живець встановлюють перпендикулярно поверхні в мінеральне середовище типу зволоженого вермикуліту. З такої конструкції утворюється нова цибулина.

Найпростіше під час пересадки основної квітки відокремити молоді цибулинки. Діток розсаджують по окремих горщиках і вже через 3 роки з'являться перші пухнасті квіти.

Гемантус — не схожа ні на кого квітка. По-справжньому здивує досвідчених та садівників-аматорів. Головне приділяйте трохи часу та уваги за станом “оленячої мови”. Від шкідників урятує професійна хімія, а від жовтого листя — вода.

Фото кімнатної рослини Гемантус