Гастерія: інструкція з догляду в домашніх умовах, 150 фото

Інструкція з вирощування та догляду за кімнатною рослиною Гастерія. Багато фото, види, цікаві факти, пересадка, розмноження, як і коли поливати кімнатну рослину.

Гастерія – представниця сукулентів. Незвичайну назву рослині дали через незвичайне здуття в нижній частині оцвітини (від латинського слова "gasltron" – "пузата судина"). А через форму листя гастерію називають «мовою адвоката».

Особливості рослини

Гастерія родом із Південної Африки. Як і інші пустельні рослини, гастерія здатна накопичувати воду "про запас" – як верблюд. Але сонця потрібно якнайбільше, але без прямих сонячних променів.

Рослина легко впізнати по м'ясистому мовоподібному листі (з загостреною або округлою формою), але в природі існує більше 80 видів цієї квітки. Але якщо говорити про гастерію як кімнатну рослину, то розводять близько 10 сортів. Найпоширеніші «представниці» сімейства – бородавчаста, Амрстронга, плямиста та карликова.

Незалежно від виду, це квітка невелика. Розмір листя може сягати від 10 до 30 см з урахуванням сорту. Зростає гастерія повільно, нікуди не поспішає. А ще невибаглива, що робить рослину зручною для розведення у квартирі. Навіть квіткарі-початківці легко впораються з таким невибагливим «вихованцем».

Якщо говорять про рослину Гастерія, то найчастіше мають на увазі "бородавчастий" сорт. Цей сукулент симпатично виглядає: на довгому мовоподібному листі – розсип білосніжних цяток, що нагадують бородавки. Стебла приємні на дотик. Довжина листя – близько 15-20 см.

Відповідні умови

Гастерія любить світло. Але освітлення їй потрібне особливе – м'яке, непряме. А ось агресивні сонячні промені псують зовнішній вигляд рослини: губиться малюнок. Відповідний варіант – південне або південно-західне підвіконня.

На осінньо-зимовий сезон можна створити штучне висвітлення для квітки. Підійдуть лампи денного світла (відстань 30-50 см). Тривалість висвітлення – близько 8 годин.

Догляд у кімнатних умовах має на увазі і відповідну температуру. Рослина чудово почувається в умовах міської квартири. Щоправда, взимку квітку слід відсунути подалі від батареї – гастерії буде комфортніше біля шибки. Але й переморозити стебла не можна. Морозне повітря при провітрюванні здатне нашкодити рослині.

Якщо хочеться, щоб гастерія зацвіла, взимку потрібно забезпечити період спокою. Потрібно подбати про особливий температурний режим – в межах +6-12°С. Тоді цвітіння виявиться тривалим і рясним. Якщо холод квітка знаходиться при +15, суцвіття можуть засохнути, не залишаючи розетки.

Цвітіння та період спокою

Квіти у Гастерії з'являються навесні чи влітку. Суцвіття у червоному чи рожевому відтінку. Форма – у вигляді витягнутого дзвіночка.

Якщо опис квітки не завжди підкуповує, то квітконос здатний вразити. Його розмір варіюється від 40 до 70 см. Причому одному суцвітті може з'явитися до 50 квіток. Триває цвітіння близько місяця.

Потім на місці суцвіть з'являється насіння. Важливо не змінювати в цей період положення квітки із горщиком. Незмінною має залишатися і температура повітря.

Настає осінньо-зимовий сезон, період спокою. Виняток – плямиста гастерія, яка має інший режим (рослина вимагає забезпечити спокійний період влітку). Потрібні спеціальні умови: скорочення поливу, зниження температури повітря до +12-15, припинення підживлення.

Зміна зовнішнього вигляду та рішення

Навіть якщо догляд у домашніх умовах загалом правильний, гастерія нерідко вередує. Наприклад, якщо дбайливий господар перестарався з добривами, листя може пожовтіти. Так рослина «просить» не підгодовувати її більше.

Інші ознаки, що догляд потрібно змінити:

  • бурі плями – потрапляння прямих сонячних променів;
  • сухі плями коричневого відтінку – нестача вологи;
  • загнивання стебла в холоди – зайвий полив;
  • гинуть суцвіття – порушення режиму поливу.

Вирощування рослини в домашніх умовах – справа нескладна. Але навіть якщо здається, що гастерія загинула, не варто поспішати її викидати. Навіть якщо стебла зав'яли, коренева система залишається життєздатною. А значить, можна позбутися листків, що зникли, налагодити грамотну систему поливу, і квітка оживе.

Хворіє на гастерію рідко. Але якщо рослина вражає попелиця, це видно неозброєним поглядом. Поява світлих плям на листі сигналізує про щитівку. Білі воскоподібні виділення говорять про борошнистий червець. А якщо видніється павутиння та невеликі комахи, то рослина атакувала павутинний кліщ.

Щоб позбавитися шкідників, використовують інсектициди (згідно з інструкцією). Найскладніше впоратися з павутинним кліщем, але для профілактики потрібно підтримати вологе повітря в приміщенні. Також рослина може хворіти – наприклад, загнити від переливу.

Розмноження квітки

На фото Гастерії, пов'язані з розмноженням рослини, найчастіше присутні «дітки» — пагони. Їх відокремлюють у момент пересадки від материнської розетки та розподіляють по горщиках.

Ще один спосіб – розмноження листовим живцем. У цьому випадку підбирають великий здоровий листочок, зрізають і підсушують кілька днів. Потім його висаджують у ґрунт чи пісок, щоб «малюк» укоренився. Поливають його приблизно через місяць, коли буде видно молоде коріння.

Розмноження за допомогою насіння теж нескладне. Їх розсипають на вологий пісок, зверху не прикривають. Потім утворюють парник, вкриваючи ємність поліетиленом. Потрібно підтримувати температуру +15 – +20 градусів.

Важливо влаштовувати провітрювання та обприскувати маленькі рослини. Надалі сам догляд і те, як поливати квітку, не відрізняється від підходу до дорослої рослини.

Якщо потрібна пересадка, її проводять навесні. Молоді рослини пересаджують щороку. Старші – раз на пару років. Горщик повинен бути більшим, важливо пам'ятати про дренаж.

Якщо необхідне підживлення, вибирають добриво для кактусів. Зазвичай це потрібно, коли квітка швидко розвивається. Підживлення проводять раз на 2 тижні. Серед відповідного варіанта – мінеральні добрива у невеликих концентраціях. Але коли стартує період спокою, добрива не дають.

Фото рослини Гастерія