Гіпоестес – догляд у домашніх умовах, 120 фото рослини, підживлення, пересадка, розмноження

Детальний огляд всіх особливостей догляду за кімнатною рослиною гіпоестесу. Цікаві факти про походження, як і коли поливати, як пересаджувати, розмножувати, підживлювати.

Для любителів яскравості в інтер'єрі присутність квітів Гіпоестеси в будинку завжди приносить багато радості. Родом із «серця» Африки та острова Мадагаскар, він ефектно виглядає в будь-яких умовах.

Природа задумала так, що на його листі соковитим і насиченим протягом усього року розташовується хитромудрий візерунковий розпис. Гарно поєднуються рожеві та білі цятки.

Знайомлячись з описом квітки, стає ясно, наскільки цікава така рослина. Його коріння знаходяться у верхньому шарі, а сама коренева структура розгалужена, м'яка. Над родючою землею прямо піднімаються стебла – соковиті та м'ясисті, які потім дещо оголюються та стають схожими на дерево.

Зростання рослини може бути різним. Найвищі становлять заввишки шістдесят сантиметрів. Інші виростають до рівня тридцяти сантиметрів.

Зовнішній вигляд квітки

Листки мають форму "яйця", які розташовуються на невеликих черешках від розгалуженого стебла. Краї хвилясті із загостреним кінцем. Нерідко шкіряста пластина вкрита маленькими пагорбами. Листи зазвичай складають у довжину від 7-ми до 10-ти сантиметрів. Забарвлення найрізноманітніший.

Основа може бути сизою або насиченого глибокого зеленого відтінку. Плями на її поверхні – контрастні і можуть бути різних форм та розмірності. Вони гарно збираються біля прожилок. Можуть розташовуються по всій площі.

Квіти постійно змінюються, починаючи з початку літа, закінчуючи свій «парад» лише у грудні. Квітка має трубчасту форму і бузковий відтінок. Утворюються у вигляді маленьких пухких «метелик» на верхівці рослини. Але виглядають досить «скромно» порівняно з яскравістю листової палітри, не привертаючи до себе особливу увагу.

Домашні краєвиди

Рослина Гіпоестес має понад сто п'ятдесят різновидів. Але тільки деякі з них можуть вирощуватися як кімнатна рослина. Найвідомішим серед квітникарів є гіпоестес названий криваво-червоним. Сильна розгалуженість дає можливість утворитися півметровій кроні, що нагадує за своєю формою кульку.

Оригінальні листочки (у вигляді яйця) шириною становлять від трьох сантиметрів, а довжину досягають восьми сантиметрів. Темна зелена основа практично не видно завдяки достатку плям кольору пурпуру та рожевих тонів. Квіти дрібні. Світло червоні. Вони зібрані невеликим пухким віночком.

Різновид листоколосникового гіпоестесу є вічнозеленою формою з пагонами досить м'якими і густо покритими листочками. Поверхня привертає погляд яскравими фіолетово-червоними плямами. На верхівці з'являються дрібні квіти кольору лаванди.

Особливості розмноження

Насіння для вирощування збирають в осінній період. Це досить просто зробити самостійно. Три роки вони можуть використовуватись для сівби. Тому багатьом подобається така нескладна та дуже ефективна процедура вирощування в домашніх умовах.

Перші весняні дні – найкращий час для сівби в компактній теплиці. Суміш для таких робіт вибирається звичайна піщана з торфом. Попередньо проводиться пропарювання ґрунту та запарювання насіння на один день. Для цього знадобиться рослинний стимулятор росту.

Насіння треба посіяти рівномірно і притрусити ґрунтову суміш, розсипавши її зверху невеликою кількістю. Протягом двох тижнів теплицю провітрювати та тримати під склом.

Сходи після проростання вимагатимуть спеціального освітлення. Воно має бути яскравим, але розсіяним. Два-три тижні повинні пройти перед пікіруванням та пересідають у приготовані ємності.

Коли розмноження здійснюється живцями, то найкращий час для цього кінець весни та початок літнього періоду. Живець береться без бутонів, але з кількома «дорослими» листочками. Його ставлять у м'яку воду кімнатної температури.

Після появи коріння проводиться пересадка в ґрунтову породу. Один тиждень знадобиться на звикання, тому привчання до відкритого повітря проводиться поступово.

Простий догляд за рослиною

Квітка гіпоестесу настільки не вибаглива, що не потрібно ніякого спеціального підходу догляду в домашніх умовах. Він здатний рости в будь-якому відведеному місці.

Тільки от яскраве освітлення обов'язково знадобиться. Тоді він завжди буде яскравим та декоративним. Попадання прямих сонячних променів небажане. У зимовий час треба додатково скористатися освітлювальним приладом.

Під час догляду в кімнатних умовах рекомендується підтримка температурного режиму в межах 20-25 градусів. У зимовий період достатньо й вісімнадцяти градусів.

Як поливати квітку? Потрібно створити умови з високою вологістю. Обприскування не найкращий спосіб – можуть залишитися розлучення, а ось зволожувач повітря, сусідство з акваріумом або піддоном з вологим керамзитом – саме те, що потрібно.

Полив має бути рівномірним і дуже рясним. Сильне пересихання ґрунту неприпустимо. Воду, що нагромадилася в піддоні, необхідно зливати не відразу. Краще зробити це за тридцять-сорок хвилин. Якщо відбулася пересушка, то у квітки може скинутися листя у великій кількості. Відновлювати свою форму після цього він буде досить тривалий час.

Варто уважно поставитися до процесу пересадки. Грунт повинен бути постійно насичений необхідними поживними речовинами. Це причина, через яку пересадка має проводитися щорічно.

Є спеціально розроблені комплекси з мінералами та органікою, завдяки яким підтримується декоративність рослини. Починаючи з квітня до кінця жовтня, грунт удобрюється спеціальним розчином підживлення.

Така процедура повинна проводитися не менше двох разів на місяць. Взимку така порція має поменшати рівно о пів на половину.

Є ще одна особливість. Для тривалого збереження привабливих форм квітки його обрізають. Для цього час вибирається наприкінці лютого. Зрізається половина або навіть третина рослини, таким чином, щоб форма крони залишалася кулястою. Саме ця процедура забезпечує пишність та кущистість гіпоестесу.

Фото кімнатної рослини Гіпоестес