Плектрантус (кімнатна мята): як виростити та доглядати в домашніх умовах

Особливості вирощування кімнатної рослини – плектрантус, багато фото, цікаві факти, правила поливу, пересадка, розмноження, пересадка рослини в горщик.

Плектрантус – це великий рід рослин, які ростуть у районах Південної півкулі, опис квітки налічує близько 350 видів. Рослини роду Plectranthus тісно пов'язані з м'ятою, оскільки вони належать до одного сімейства. Характерні як однорічні, так і багаторічні рослини, багато з яких використовуються в харчових, декоративних та медичних цілях.

Багато видів мають загальні характеристики, включаючи ароматне і барвисте листя, а також листя, які мають тенденцію бути хвилястими. Для роду Plectranthus характерні як чагарники, так і ґрунтопокривні рослини.

Плектрантус зазвичай можна зустріти на відкритому повітрі як декоративні квіти в контейнерах або садах, а також у закритих приміщеннях як кімнатні рослини залежно від виду. Plectranthus зазвичай невибагливі і швидко ростуть, що робить їх привабливими варіантами навіть для недосвідченого садівника.

Як виростити плектрантус

Як правило, рослини виду Plectranthus легко вирощувати і не вимагають особливого догляду в домашніх умовах. Найкраще вони ростуть у місцях, що забезпечують півтінь, хоча деякі види за потреби можуть зростати і на повному сонці.

Це рослини з дрібним корінням, які цінують достатню кількість води, але можуть переносити короткі періоди посухи, оскільки вони накопичують воду у своїх стеблах. Вони легко розмножуються і вимагають обрізки лише з косметичних причин. Види Plectranthus не морозостійкі, але багаторічні види повертаються після кожної зими.

Рослини плектрантуса можуть цвісти кілька разів на рік і мають тенденцію до цвітіння наприкінці сезону, у найкоротші дні року у зимостійких зонах або в прохолодному літньому кліматі. Залежно від виду квіти можуть бути фіолетовими, рожевими, білими чи блакитними.

Світло

Точна кількість світла, необхідне вирощування Plectranthus, залежить від виду. Однак, як правило, більшість видів плектрантус віддають перевагу яскравому непрямому світлу.

Небагато з них можуть переносити прямі сонячні промені і можуть постраждати від опіків листя, якщо знаходяться під прямим сонячним промінням занадто довго.

Вирощуючи квіти плектрантус на свіжому повітрі, вибирайте місце, яке отримує сонце лише частину дня, чи місце у тіні під деревом. При догляді в кімнатних умовах ідеально підходить місце, яке більшу частину дня отримує пряме світло.

Грунт

Одна з найважливіших частин вирощування рослин плектрантус – забезпечити добре дреноване ґрунтове середовище. Плектрантуси не переносять «мокрих коренів» – це означає, що їх коріння не може перебувати у вологому або сирому ґрунті протягом тривалого періоду часу.

Стандартна ґрунтова суміш, змішана з перлітом або піском, має забезпечувати достатній дренаж.

Полив

Коли доходить до поливу, рослинам потрібно приділяти більше уваги. У них досить швидка тенденція показувати, що з їхнім режимом поливу щось не так. Отже, щоб зрозуміти, як поливати квітку все, що вам потрібно зробити – це бути уважними та терплячими.

Ці рослини здорові у постійно вологому ґрунті, але вони не люблять надто вологих умов. Надлишок вологи навколо коренів може нашкодити вашій рослині, що призведе до гниття коренів та незворотних пошкоджень. З іншого боку, короткі періоди посухи уповільнять зростання, і його листя стане коричневим по краях.

Як для вирощування в домашніх умовах, так і на відкритому повітрі, плектрантус добре підійде, якщо ви додасте трохи мульчі в грунт для посадки. Переконайтеся, що ви не використовуєте кедрову мульчу, оскільки вона може бути дуже токсичною для цих рослин.

Також варто згадати, що ви не повинні дозволяти мульчі контактувати зі стеблами. Це сприятиме кореневої гнилі і приховує шкідників, таких як слимаки.

Вони люблять вологе середовище, тому ви можете підтримувати ідеальний рівень, тримаючи їх поряд з іншими рослинами, які не люблять вологість. Якщо повітря навколо вашої рослини сухе, регулярно обприскуйте його водою. При вирощуванні в контейнері потрібно поливати один або два рази на день при високих температурах.

Температура та вологість

Хоча Plectranthus не є морозостійким родом, рослини цього роду добре переносять нижчі температури і навіть цвітуть у короткі дні року. Оскільки рід плектрантус складається як з однорічних, так і багаторічних видів, точні вимоги до температури варіюються від виду на вигляд.

Проте, як свідчить досвід, плектрантус погано переносить перепади температур. У дуже спекотному кліматі Plectranthus може вимагати додаткового догляду (поливу та затінення), щоб вижити.

У холодному кліматі або сніговій зимі види Plectranthus не виживуть, але можуть повернутися в тепліші весняні місяці залежно від виду. Деякі садівники вирішують перемістити свої рослини Plectranthus у закриті приміщення на холодні зими, що дозволяє їм вижити протягом усього року.

Добрива

Плектрантус цінують щомісячне добриво під час активного вегетаційного періоду з весни до осені. Стандартного добрива має вистачити для більшості сортів.

Розмноження плектрантусу

Види Plectranthus легко розмножуються як поділом, так і живцями. Найкращий час для розмноження весна або початок літа.

Для розмноження поділом просто розділіть рослину на кілька нових, відокремивши стебла та коріння.

Для розмноження живцями візьміть живці стебел (обов'язково отримайте шматочки з прикріпленим листям) і помістіть у воду, поки не почне рости коріння. Збираючи живці, шукайте стебла зі здоровим листям на верхівці і відріжте від них приблизно 10-15 см.

Видаліть нижню половину листя, зануріть стебла в гормон укорінення і посадіть їх у ємність, наповнену свіжою та вологою ґрунтовою сумішшю. Переконайтеся, що ґрунт покриває всі вузли листя, і накрийте горщик поліетиленовим пакетом, щоб підвищити вологість.

Поставте ємність у світле та тепле місце до появи нового коріння. Через два-три тижні вийміть пластиковий пакет і залиште свої крихітні рослини на тому самому місці, що й раніше. Пересаджуйте живці, що укорінилися, в грунт для завершення розмноження.

Для розмноження насінням посипте крихітні зернятка над заповненим ґрунтовою сумішшю лотком, потім злегка присипте землею. Накрийте піддон пластиком і поставте у світле тепле місце, поки не проросте сходи, на що піде близько двох тижнів.

Видаліть пластик і продовжуйте вирощувати розсаду, зберігаючи ґрунт вологим. Коли на сіянцях з'являться два набори справжнього листя, обережно пересадіть їх у власні горщики і продовжуйте вирощувати до посадки на відкритому повітрі.

Для проростання насіння може знадобитися до 21 дня, тому наберіться терпіння. Після появи сходів через три-чотири тижні теплої погоди вони перетворюються на повноцінні рослини.

Обрізка

Види роду Plectranthus можна регулярно обрізати, щоб зберегти привабливу форму. Фото плектрантуса дозволить вам переконатися, що найкраще чагарникові сорти виглядають, коли їх зрізають і формують густіші кущі. Сорти ґрунтопокривних рослин швидко ростуть, і їх можна регулярно обрізати, щоб вони не заростали.

Фото рослини Плектрантус