Хлорофітум: опис рослини, види, інструкція з догляду в домашніх умовах.

Великий вибір ідей з фото та описом правильного вирощування та догляду за кімнатною рослиною хлорофітум. Як поливати, пересадка, розмноження, підживлення, цікаві факти.

Рослина хлорофітум – одна з найпопулярніших зелених прикрас будинку або офісу. Воно невибагливо, не вимогливо у догляді, легко переносить будь-які зміни довкілля. При цьому квітка виглядає дуже мальовничо та розкішно.

Його зелена шапка створює чудову атмосферу та пожвавлює інтер'єр. Об'єм квітки дозволяє легко привнести жвавість в приміщення, використовуючи тільки одну рослину, що дуже практично.

Опис рослини

Хлорофітум являє собою кущ довгого звисаючого листя, яке формує величезну шапку. При описі квітки важливо відзначити, що існує кілька селекційних видів цієї рослини, листя яких може бути дуже варіативним:

 • Довгі зелені
 • Зелені з білими прожилками
 • Білі із зеленими смужками
 • Кучеряві, злегка закручуються
 • Кучеряве листя з білими або зеленими прожилками
 • Тонкі та довгі прямі лиття зеленого кольору або з білими смужками

Крім гострого листя у рослини формуються ще довгі стріли – стебла, у яких утворюються квіти хлорофитума. Потім квітки дозрівають, віддають насіння і на їхньому місці утворюються невеликі кущики-відростки. Шапка листя зі звисаючими кущами-дітками виглядає дуже красиво та помпезно. У ширину та висоту така квітка може досягати 1 метра. Зазвичай такі великі, гіллясті екземпляри розміщують у підвісних кашпо або на високих підставках, як це продемонстровано на фото хлорофітуму в інтер'єрі.

Коріння у цієї рослини потужне, м'ясисте з бульбами, де рослина накопичує вологу. Завдяки цьому хлорофітум легко переживає перерви у поливі.

Умови освітлення

У догляді в домашніх умовах ця рослина дуже невибаглива. Освітлення він із радістю сприйме будь-яке. Він легко переносить і яскраві, прямі сонячні промені і глибоку тінь. Тому рослину можна сміливо розміщувати на вікні з будь-якого боку, так і в глибині приміщення.

Більш світлі та різнокольорові види хлорофітуму люблять освітлення яскравіше. Одноколірні, зелені види віддають перевагу розсіяному світлу і півтіні.

Якщо світлу біло-зелену рослину поставити в тінь, то її яскраве забарвлення зблякне, білі прожилки стануть жовтими або салатовими. Також у занадто затінених приміщеннях листя може витягуватися, стаючи вузьким, надмірно довгим і ламким.

На яскравому сонці, навпаки, забарвлення рослини стає яскравішим, а візерунок на листі чіткішим.

Температурний режим

Догляд у кімнатних умовах не потребує особливого температурного режиму. Найкраще себе квітка відчуває при температурі 21-25 градусів.

Взимку, при зниженій освітленості бажано перемістити його в прохолодніше місце з температурою 16-20 градусів. Це цілком можливо і підвіконня. Зниження освітленості, коротший світловий день і знижена температура дадуть рослині відпочити і набратися сил.

Навесні при збільшенні світлового дня краще дотримуватися стандартної температури, тоді рослина пуститься в бурхливий зріст і викине безліч красивих стріл з дітьми-кущиками.

Хлорофітум легко переживає зниження температури до 8 градусів. Тому при провітрюванні або виставленні на засклений балкон він не замерзне. При підвищенні температури до 28-35 градусів рослині буде потрібний додатковий полив.

Полив рослин

Питання, як поливати квітку в кімнатних умовах, дуже простий. Бажано просто підтримувати ґрунт злегка вологим. Для цього достатньо поливати рослину один раз на 2-3 дні. Однак, якщо з якоїсь причини полив буде пропущений, то в цьому немає нічого страшного. Рослина легко це переживе.

Те, що рослині явно не вистачає вологи і її потрібно терміново поливати, можна помітити за такими ознаками:

 • Листя стало бляклішим
 • Листя стає більш вузьким
 • З'явилася ламкість листя, довгі екземпляри заламуються вниз
 • Листя складається навпіл уздовж своєї осі

Крім поливу квітку також необхідно обприскувати, особливо важливо це взимку. Центральне опалення в квартирах та обігрівачі роблять повітря надмірно сухим, що не сподобається жодній рослині.

При сухому та спекотному повітрі кінчики листя хлорофітуму підсихатимуть. Причому листя може усохнути навіть наполовину, що робить квітку негарною. Щоб уникнути цього, необхідно обприскування.

Грунт

Для вирощування в домашніх умовах підійде будь-який ґрунт, бажано нейтральний. Для комфорту коренів бажано, щоб грунт мав хорошу повітропроникність і був пухким.

Посилити цей фактор можна за допомогою спеціальних добавок:

 • Перліт
 • Вермікуліт
 • Гідрогель
 • Тертий пінопласт

Бажано внизу горщика прокласти хороший шар керамзиту, який регулюватиме вологість у ґрунті.

Порада. Цю квітку краще садити в кашпо із закріпленим піддоном. Так його простіше поливатиме і переставлятиме з місця на місце.

Підживлення хлорофітуму

Щоб у хлорофітуму сформувалося по-справжньому яскраве і пухнасте листя, а також було безліч звисаючих стебел з барвистими дітьми його необхідно підгодовувати.

Підживлення слід проводити в наступному режимі:

 • У листопаді-грудні можна обійтися без підгодівлі.
 • У січні-березні та в жовтні слід підгодовувати не частіше одного разу на місяць мінеральними добривами.
 • З березня по вересень слід підгодовувати мінеральними та азотистими добривами 2 рази на місяць, а також 2-3 рази на місяць обприскувати будь-яким стимулятором росту.

Завдяки цьому рослина відпочиватиме при малій освітленості. А навесні та влітку добрива будуть надавати сил для зростання та розвитку квітки.

Розмноження

Розмножується хлорофітум двома способами: розподілом кореневища або дітками-відростками. Насіння хлорофітум також розмножують, але це найменш затребуваний і популярний спосіб. Зумовлено це тим, що за допомогою діток або поділ кореневища можна отримати молоді та сильні екземпляри набагато швидше.

Дітки рослини мають невелике повітряне коріння, яке швидко зростає при попаданні у воду. Тому складнощів із розмноженням цим способом не виникає. Найбільш цікавий та приємний цей спосіб буде маленьким дітям. Так дитина зможе з дітки виростити свою власну квітку і при цьому спостерігати за її зростанням та розвитком.

Порада. Для прискорення росту та розвитку коренів можна у воду для дітей додати кореневин або інший стимулятор кореневої системи.

При розподілі куща можна отримати відразу кілька дорослих та великих рослин. Кореневище ділиться досить легко і не відчуває сильного стресу при цьому.

Хвороби та шкідники

Ця кімнатна рослина має міцний імунітет і мало схильна до хвороб і шкідників. З цієї причини воно легко може рости поряд з іншими квітами, тому що немає небезпеки отримати від них захворювання.

Може уражатися попелицею чи іншими комахами – трипсами. У разі поразки досить видалити уражене листя.

Загалом хлорофітум дуже міцна та невибаглива рослина, яка підійде для будь-якої родини.

Фото кімнатної рослини Хлорофітум