Аспідистра (100 фото): інструкція з догляду за рослиною в домашніх умовах, правила поливу

Покрокова інструкція з фото та описом, як доглядати за кімнатною рослиною аспідистра. Багато фото, інструкція, пересадка, підживлення, полив, вирощування, розмноження, цікаві факти про кімнатну рослину.

Серед багатого вибору кімнатних рослин дедалі більшої популярності набуває аспідистра. Ця рослина унікальна тим, що поєднує в собі красу та невибагливість у догляді. Впоратися з вирощуванням аспідістри під силу навіть квітникарам-початківцям.

Опис та походження

Аспідістра є багаторічною трав'янистою рослиною з роду спаржових. У дикій природі рослина аспідистра зростає у субтропічних лісах Східної Азії, зокрема – у Південному Китаї, Японії та Тайвані. Для домашнього вирощування використовується лише один вид рослини – Aspidistra elatior Variegata або Аспідістра висока.

Опис квітки досить просте: рослина не має стебла, листя росте на довгих черешках відразу ж від потужних стрижнеподібних коренів. Саме листя овальне, щільне, глянсове, насиченого темно-зеленого кольору. У висоту рослина досягає 50-70 см.

Цвітіння цієї рослини – надзвичайно рідкісне явище. Квіти у аспідістри з'являються влітку і живуть лише один день. Маленькі, брудно-фіолетові квіти з'являються біля самої землі і часто залишаються непоміченими через велике листя.

Догляд

Догляд за аспідістром у домашніх умовах не потребує якихось особливих навичок. Головне – підтримувати для рослини умови, близькі до природних.

![](files/ewx_16 379.jpg)![](files/ ewx_16386.jpg )

Температурний режим

Аспідістра віддає перевагу невисокій температурі близько 20°С у літній період і 15-18°С у зимовий. Рослина набагато краще адаптується до холоду, ніж до спеки: при 10 ° С у нього активно включається фаза вегетації, а при 25-30 ° С починається пожовтіння і відмирання листя.

Освітлення

Aspidistra elatior у природі росте у нижньому ярусі субтропічного лісу, тому чудово адаптувалася до півтіні. Втім, зовсім без сонячного світла їй не обійтися – листя починає бліднути і рослина повільно гине.

Найкраще розташувати горщик з квіткою на західному підвіконні або завісити вікно так, щоб на листя падало розсіяне світло.

Полив

Рослина зовсім не вибаглива у питанні поливу. Найкраще добре змочувати земляну грудку 1-3 рази на тиждень так, щоб вона була вологою, але не надто мокрою. Одноразовий перелив або недолив зовсім не позначиться на аспідістрі.

Обприскування рослині практично не потрібно, за винятком спекотних днів. Набагато корисніше протирати листя від пилу вологою тканиною.

Незважаючи на простоту в догляді за аспідістрою в кімнатних умовах, краще попередньо готувати воду для поливу:

  • Ідеальною водою для поливу квітів є дощова вода;
  • Вода для квітів повинна бути кімнатної температури – занадто холодна або гаряча вода може пошкодити коріння та викликати їхнє загнивання;
  • Воду з-під крана необхідно відстояти у відкритій ємності не менше 2 годин це зменшить концентрацію хлору;
  • По можливості необхідно обзавестися побутовим фільтром, що знижує жорсткість води – це захистить рослину від білого нальоту на листі та пошкодження кореневої системи.

Підживлення

Для рослини не потрібне часте застосування добрив, достатньо використовувати мінеральні підживлення 1 раз на місяць у весняно-осінній період. Взимку ж внесення добрив не потрібно.

Обрізка

Щоб рослина не втрачала свою декоративність і виглядала як аспідістри на фото професійних квітникарів, необхідно правильно та вчасно робити обрізку. Своєчасно потрібно видаляти зів'яле та пошкоджене листя – воно не тільки псує загальний вигляд квітки, але й забирає багато сил і поживних речовин.

Зрізати листя слід гострим, чистим ножем біля землі, після чого обов'язково потрібно обробити зріз товченим вугіллям. Така обрізка стимулює аспідістру до утворення нового листя.

Пересадка

Ця кімнатна рослина дуже негативно реагує на пересадки через крихкість коренів, тому їх слід проводити тільки за крайньої необхідності та з особливою обережністю.

Пересадку краще проводити не частіше ніж через кожні 3 роки. Найлегше рослина переносить пересадку у квітні.

Горщик для рослини повинен бути великим, широким і глибоким, щоб розмістити в ньому, крім рослини, потужний шар дренажу.

Для рослини зовсім не обов'язково купувати або складати спеціальний ґрунт самостійно – аспідістра чудово почувається в універсальному ґрунті чи ґрунті для городньої розсади.

Пересадка аспідістри відбувається методом перевалки, тобто із збереженням земляної грудки – ґрунт просто досипається в новий, більший за обсягом горщик. Такий щадний спосіб пересадки рослини веде до найменшого пошкодження кореневої системи.

Розмноження

Отримати нову рослину з вже наявної можна кількома перевіреними способами.

Поділ кореневища

Цей метод добре використовуватиме під час планової пересадки рослини. Для цього від материнської рослини за допомогою гострого ножа відокремлюється фрагмент кореневища із 5 листками. Зрізи необхідно обробити товченим вугіллям. Далі нову рослину потрібно пересадити в окрему ємність та залишити на кілька тижнів у теплому місці для вкорінення.

Вкорінення листа

Для здійснення такого методу необхідно зрізати лист з живцем 7-8 см і занурити його у воду. Горловину ємності з водою потрібно закрити харчовою плівкою, щоб запобігти циркуляції повітря.

Після появи корінців молоду рослину потрібно посадити в окремий горщик і накрити зверху прозорим поліетиленовим пакетом – у такій імпровізованій теплиці рослина вкорениться набагато швидше.

Вирощування з насіння

Цей метод є найскладнішим із перерахованих і використовується в основному селекціонерами для виведення рослин із новими ознаками. Отримати насіння аспідістри непросто – рослина цвіте всього один день, за який квітка має запилитись і почати зав'язування плода.

Насіння рослини слід висівати в теплий грунт провесною і проводити пікірування після проростання.

Хвороби та шкідники

При покупці нової рослини слід провести її карантин – не менше місяця вона повинна стояти окремо від інших рослин (бажано в іншій кімнаті), щоб уникнути перенесення хвороб та шкідників на колекцію, що вже є.

Рослину слід щодня ретельно оглядати щодо захворювань і поразок шкідниками.

В'янення листя рослини може говорити про кілька проблем рослини. Якщо листя в'яне по всій довжині, то швидше за все рослині не підходить температурний режим і мала вологість. Вирішити проблему допоможе регулярне провітрювання приміщення та обприскування аспідистри.

Якщо ж пожовтіння стосується окремого листя, то всьому виною часті переливи, що призвели до загнивання коренів або нерегулярне обрізання старого листя. Також про загнивання коренів говорить в'янення черешків біля їхньої підстави.

Збліднення листових пластин говорить про нестачу освітленості.

Бурі витончені плями на листі є сонячними опіками.

Бурі візерунки на листових пластинах – основна ознака появи павутинного кліща. Також на рослині може з'явитися дрібне павутиння. Боротися із кліщем слід за допомогою інсектицидів.

Скручування та пожовтіння листя у аспідістри пов'язане з ураженням попелиць. Від паразитів допоможе обробка інсектицидами та знищення ураженого листя.

До різкого пожовтіння та опадання листя веде зараження щитівкою. Шкідники виглядають на рослині як коричневі бляшки. Так як панцир захищає дорослі особини цих шкідників від інсектицидів, видаляти непроханих гостей необхідно вручну за допомогою ватного диска, змоченого в мильному розчині.

Після саму рослину, горщик і поверхню, на якій стояла уражена квітка, слід обробити інсектицидом від молодих паразитів. Бажано оглянути та обробити всі наявні в будинку рослини, щоб не допустити поширення паразитів.

Фото Аспідістри