Маранта: вчимося доглядати, правила пересадки, розмноження, фото, особливості розміщення

Покрокова інструкція з фото та описом всіх етапів догляду за кімнатними рослинами маранта. Правила поливу, пересадка в горщик, розмноження, підживлення, цікаві факти про походження рослини.

Батьківщиною тропічної красуні, що відрізняється примхливим характером, є бразильські тропіки, чим пояснюється її любов до тепла. Барвисті контрастні смуги, штрихи та цятки на кущі виглядають дуже виразно і моментально притягують погляд.

Кімнатна рослина належить до сімейства Морантових і завдячує своєю назвою венеціанському ботаніку XVI століття Бартоломео Моранте.

Специфічні риси

У природному середовищі культура росте в болотистих та лісових місцевостях Америки. Це невеликі екземпляри з бульбоподібним коренем висотою до 30 см, але трапляються й гіганти до 2 метрів. За описом квітки зрозуміло, що його популярність обумовлена декоративним листям, у якого еліптична або овально-кругла конфігурація і надзвичайно цікаве забарвлення, що включає всі переходи зеленого і навіть червоно-чорний відтінок.

Через нестандартну здатність листових пластин вечорами змінювати своє положення, піднімаючись догори і складаючись у формі складених рук, він отримав ім'я трави, що «молиться».

Вимоги до змісту

Догляд у кімнатних умовах за екзотичними представниками флори передбачає знання їх індивідуальних особливостей. Вони люблять розсіяне світло, пряме сонячне проміння, що викликає опіки, вкрай небажане, тому екзотів ставлять на західні чи східні підвіконня.

Часто їм забезпечують штучне освітлення люмінесцентними лампами. Неприпустимі протяги та температура нижче +15 градусів, що гарантує загибель. Влітку підтримують температурний режим +24.

Через горизонтальний розвиток кореневої системи підопічним необхідний широкий неглибокий посуд з хорошим дренажем. Вони віддають перевагу легкому повітропроникному слабокислому ґрунту, що містить:

 • перегній;
 • Торф;
 • хвойну землю;
 • деревне вугілля;
 • Пісок.

Підгодовують квіточки один раз на 14 днів, застосовуючи органічні та мінеральні покупні добрива, вносячи їх після поливу.

Своєчасне зимове обрізування під корінець забезпечить кущикам завидну пишність.

Полив

Питання, як поливати квітку, є основним для її нормальної життєдіяльності. Задіють лише теплу відстояну воду без домішок. Навесні і влітку знадобиться рясна поливання раз на три доби, а взимку трохи рідше в міру висихання поверхневого шару.

Ґрунт не повинен пересихати, але й заболоченість, яка загрожує загниванням, також не допустима. Підтримується постійна зволоженість повітря шляхом обприскування пульверизатором у ранкові та вечірні години.

Вологість також забезпечується установкою на піддони, які встеляють вологим сфагнумом, галькою, без зіткнення з корінням, або, поставивши поруч посудину з рідиною.

Рослина Маранта любить водні душові процедури, при купанні сам горщик прикривають.

Сортове різноманіття

При вирощуванні в домашніх умовах найчастіше користуються:

 1. Триколірним найпопулярнішим видом з контрастом центральних і бічних червоних жилок на листочку, що нагадує зовні рибний хребет, і нижньою малиновою стороною.
 2. Двоколірним типом зі смугастим верхом і опушеним низом хвилястих по краєчках листочків.
 3. Тростниковою велетнею розміром понад 100 см із загостреним листям з гарматою.
 4. Керховеною або «Лапкою кролика» – низькорослим багаторічником з листовими цятками, схожими на очі та пір'я, внизу червоний колір переходить у блакитність.
 5. Мініатюрною массанжею з коричнево-оливковими плямами.
 6. Біложильчастим підвидом з біленькими прожилками.

Квіти Моранти – білі, кремові, бузкові суцвіття в образі колосу не можна назвати ефектними, їх зазвичай видаляють, зберігаючи материнські сили та не використовуючи насіння для отримання нових зразків.

Розмноження

Найкраща методика розмножити кущі – вдатися до їх поділу. Щоб розділені частини краще укоренилися, посадкову тару накривають поліетиленом або банкою, поміщаючи в утеплене містечко. Після приживлення зразків плівка знімається.

Інший спосіб пропонує скористатися верхівковими живцями, зрізаними навесні. Пагони поміщаються в ємність з водою, приблизно через місяць, коли з'являться коріння, їх садять у теплички, де досить висока температура та зволоженість.

Після укорінення молодняк визначають у торф'яний субстрат.

Весняну пересадку роблять у дворічному віці, трохи збільшуючи габарити вазону.

Хвороби

Догляд у домашніх умовах вимагає пильної уваги до вибагливої культури. Пожовтіння кінчиків листя, їхнє опадання та уповільнення зростання свідчить про брак вологи та сухість навколишньої атмосфери.

Неженка хворіє в холодному приміщенні і при ретельному поливанні, що провокує появу гнилі на коренях та стеблинках. Блеклість кущик знаходить від прямого влучення сонця.

Можливий напад павутинного кліща, у цьому випадку проводять обробку часниковою, цибульною настоянкою або препаратом Актеллік.

Корисні якості

З бульб рослини виготовляють борошно Аррорут. Ця дієтична продукція лікує недокрів'я та анорексію. У ній відсутні білки та жири, але багато клітковини та золи. До складу також входить фолієва кислота, вітаміни РР та В9, кальцій. Продукт має загальнозміцнюючу дію, сприяючи:

 • Виведення шлаків з організму;
 • Зниження цукру в крові;
 • Нормалізації сну;
 • Поліпшення мозкової діяльності.

Цей натуральний загусник – аналог кукурудзяного та картопляного крохмалю, неодмінно варто ввести до сімейного раціону. Протипоказанням для вживання є індивідуальна непереносимість, виразка шлунка, хірургічні втручання.

Фото Маранти демонструють її приголомшливу декоративність, що пожвавлює своєю красою будь-який інтер'єр. Крім того, існує думка, що вона припиняє негативну енергетику, перешкоджаючи сваркам та конфліктним ситуаціям у сім'ї.

Нетривіальна квітка, знак Водолія – вибір творчих, активних людей. Він виступає символом благополуччя, яке розквіт обіцяє грошовий прибуток. В Англії горщик із дивовижним кущем – обов'язковий атрибут фактично кожного будинку, званий «10 заповідей».

Фото кімнатної рослини маранта