Пілея (125 фото): інструкція з вирощування та догляду в домашніх умовах

Цікавий огляд для початківців, з фото та описом, як доглядати за кімнатною рослиною пилея. Багато фото рослини, правила поливу, підживлення, пересадка, розмноження.

Серед величезного розмаїття кімнатних рослин квіткарі-початківці віддають перевагу невибагливим культурам, які не вимагають максимальної уваги і догляду. Квітка пиля відноситься до трав'янистих рослин, представників сімейства Кропивних культур. Розрізняють кілька різновидів, які відрізняються між собою за висотою зростання, особливостями будови, формою листя. З особливостями кожного сорту можна ознайомитись на фото пилеї.

Основні види культури

Існує кілька різновидів кімнатних квітів пиляку, серед яких найбільш популярними є:

 1. Сорт Кадьє. Доросла рослина досягає у висоту 40 см. Листя має овальну форму та загострену верхівку. Дізнатися представника можна за характерним забарвленням листя (зелені із сріблясто-зеленими плямами).
 2. Дрібнолистий сорт. Одна з найнижчих рослин у даному сімействі. Доросла рослина має товсте стебло, відростки якого швидко приживаються при зіткненні із землею. Листя світло-зеленого кольору, округлої форми.
 3. Рослина ніжна пиля, стебло якої стелиться по ґрунту в міру зростання рослини.

Дуже цікаві підвиди, для яких характерне листя у формі монет. Незважаючи на відмінності у будові, дані культури практично не мають особливостей догляду в домашніх умовах (полив, освітлення, температурний режим та рівень вологості).

Температурний режим у приміщенні

Ця культура відноситься до теплолюбних рослин. Найбільш оптимальний діапазон температури повітря знаходиться у межах 20-25 градусів. Для деяких підвидів фахівці рекомендують знижувати температуру повітря до 18 градусів у зимові місяці (через особливості метаболізму).

Важливо оберігати рослину від протягів, але літні повітряні ванни дуже корисні для активного росту.

Організація освітлення

Культура відноситься до великих любителів світла. Всі горщики квітів намагаються виставляти на підвіконня з достатнім рівнем світла. Але надлишок сонячного світла може мати і зворотний ефект. Уважний квітникар відразу помітить зниження інтенсивності забарвлення листя.

Оптимальний полив рослин

Ця рослина відома своєю любов'ю до рясних поливу. Правила, як поливати квітку:

 1. У літньо-осінній сезон необхідно підтримувати постійну зволоженість ґрунту в горщику.
 2. У найбільш спекотні дні частота поливів становить 1 раз на 2-3 дні (надлишок вологи, у свою чергу, швидко призведе до гниття коренів та загибелі рослини).
 3. Всі представники даного сімейства віддають перевагу підвищеній вологості повітря в приміщенні. При цьому листя не варто обприскувати. У більшості листя поверхня має бархатисту структуру, краплі води на якій виглядають дуже неохайно (але не призводять до розвитку захворювань).

Для підтримки оптимального рівня вологості можна встановити квітковий горщик у ємність із водою, усередині якого насипаний шар гравію або гальки. Камені перешкоджають прямому контакту ґрунту та кореневої системи рослини з вологою, а, відповідно, не дозволяє загнивати коріння.

Для ампельних сортів, які вирощуються в кашпо, можна розмістити на суміжній стіні прошарок моху. Такий пристрій дозволить підтримувати належний рівень вологості в найближчому оточенні для квітки.

Введення добрив у ґрунт

Періодичні підживлення рослини в домашніх умовах є дуже важливими для активного росту. Дізнатися про нестачу вітамінів, мінералів та органічних речовин можна з уповільнення росту, зменшення розмірів листя, зміни забарвлення листа.

У спеціалізованих квіткових магазинах кожному любителю запропонують універсальні склади для введення підгодівлі. У зимовий період частота підживлення становить 1 раз на 30 днів, у літній період частоту збільшують до 2 разів на місяць.

Як зробити пересадку

Правила вирощування в домашніх умовах обов'язково включають оптимальну пересадку:

 1. Ємність, призначену для висаджування рослини, обов'язково миють та обробляють антисептиком. Подібний підхід забезпечить культурі належний захист від розвитку інфекційних захворювань та патогенних грибків.
 2. Коренева система рослини має бути максимально близько до поверхневому шару грунту. З цієї причини для пересадки підбирають неглибокий, але досить широкий горщик.
 3. Наявність дренажного шару для цієї культури є обов'язковою вимогою.

Грунт для висадки використовують готовий, за бажання можна підготувати оптимальний для зростання грунт своїми руками (листова земля, перегній, торф, пісок у співвідношенні 3:1:1:1).

Розмноження у домашніх умовах

Ця культура (всі її різновиди) розмножуються переважно живцюванням. Живці від материнської рослини можна відокремлювати цілий рік без шкоди для зростання та розвитку. Вибраний черешок відрізають, використовуючи тільки гостре та чисте лезо.

Відокремлену частину поміщають у відстояну та теплу воду (безпека та захист від хвороботворних мікроорганізмів). Як тільки нове коріння досягне довжини 2 см, можна приступати до висадки нової рослини в ґрунт.

Обрізання листя

До обов'язкових заходів щодо догляду за рослиною відносять формування крони. Для цього регулярно необхідно прищипувати кущ, а також обрізати гілки, що сильно виступають.

Хвороби та шкідники

Як і більшість відомих кімнатних рослин, пилея піддається впливу шкідників. Опис квітки, згідно з якою можна свідчити про наявність захворювання:

 1. Засихання та передчасне опадання листя.
 2. Зміна фарбування листа. При цьому про порушення росту та розвитку можуть говорити як насичене, так і бляке забарвлення.
 3. В'янення листя може послужити сигналом надмірного поливу та зниження імунітету.

Будь-яка поява плісняви, білого нальоту, павутиння на поверхні листя має насторожити квітникара. Також сигналами небезпеки є поява дрібних отворів на листі і стеблі. До природних шкідників цієї культури відносять павутинних кліщів, борошняного червця, щитівку.

Фото рослини пілея