Філодендрон – 140 фото кімнатної рослини, інструкція з догляду та вирощування в домашніх умовах

Покрокова інструкція з фото та описом, як вирощувати та доглядати за кімнатною рослиною філодендрон. Цікаві факти, особливості, правила поливу та підживлення рослини.

Одна з найбільш невибагливих кімнатних рослин – філодендрон квітка, можна зустріти практично в кожному будинку. Культура прибула у помірні широти із тропічного кліматичного поясу. Любить сонце та яскраве світло, тому може розташовуватись у яскраво освітлених приміщеннях.

Загальний опис рослини

Представник сімейства Аронових, філодендрон є типовою рослиною з повітряним корінням. Опис квітки, як правило, не викликає труднощів, завдяки ряду відмінних характеристик:

 • Характерна форма та розмір листа, з особливостями якого можна ознайомитись на фото філодендрону. Перший тип листя має звичну форму з розрізами з боків, виконує функцію фотосинтезу та клітинного дихання. Але у всіх представників сімейства є лускате листя, функція якого полягає в захисті вегетативних нирок рослини.
 • Велика кількість повітряних коренів, одні з яких фіксують рослину, інші призначені для харчування філодендрону.
 • Максимальне зростання досягає 100 см за один сезон.
 • Листя має насичене темно-зелене забарвлення.

Серед багатого асортименту кімнатних квітів філодендронів для домашнього вирощування слід вибирати рослини з укороченим стеблом.

Слід також пам'ятати, що всі маніпуляції з догляду потрібно проводити тільки в рукавичках (філодендрон відноситься до отруйних рослин). Вибираючи подібну культуру, слід уважно ознайомитись із правилами вирощування філодендрону в домашніх умовах.

Організація освітлення

Один із ключових моментів у догляді в домашніх умовах – це правильно організоване освітлення. Тільки деякі різновиди рослини філодендрон (червоний, лагідний) здатні до активного зростання в півтіні. Всі інші сорти слід розміщувати поблизу віконних отворів.

Рослина затишно почувається як в умовах природного, так і при штучному світлі. З цієї причини, філодендрони можна зустріти в офісних приміщеннях, ванних кімнатах. Дізнатися про нестачу освітлення можна за такими ознаками:

 1. Зниження інтенсивності фарбування листа.
 2. Зменшення розмірів листя.

Також може свідчити про дефіцит світла подовження пагонів.

Температурний режим у приміщенні

Філодендрон є типовим тропічним мешканцем. Рослина добре переносить високу температуру повітря, але при достатньому рівні вологості. Різкі перепади температури можуть призвести до зниження імунітету, а також до швидкого приєднання інфекції.

В осінньо-зимовий сезон можна підкладати під квітковий горщик основу з пінопласту, щоб знизити втрати тепла. Для підтримки оптимального кліматичного режиму приміщення необхідно регулярно провітрювати (при цьому рослина не повинна бути на протязі).

Полив та рівень вологості

Філодендрон дуже любить високу вологість повітря. Для швидкого та здорового росту рослині необхідно організувати достатній полив та належний рівень насиченої пари в повітрі. Правила, як поливати квітку:

 1. У найспекотніші дні та в період опалення слід щодня обприскувати листя філодендрону. Як альтернативний варіант можна протирати листя ганчіркою, моченою відстояною водою.
 2. Можна кілька разів на день проводити розпилення теплою водою у повітрі біля горщика.
 3. Сам квітковий горщик розташовують на піддон із водою та дрібною галькою. Кам'яний прошарок не дозволяє ґрунту в горщику безпосередньо контактувати з водою.
 4. Влітку проводять купання філодендрону. Частота таких душових процедур складає 1 раз на тиждень.

Для запобігання втратам вологи в опалювальний сезон горщик з рослиною прибирають далі від батарей і обігрівачів.

Підживлення для філодендрону

Як і більшість кімнатних рослин, філодендрон потребує регулярного підживлення. Для цієї культури фахівці рекомендують дотримуватись наступної схеми внесення добрив:

 • У весняно-осінній період через кожні 2 тижні в ґрунт вносять універсальні мінеральні комплекси.
 • Мінеральні підживлення можна чергувати з органічними добривами. Якщо для цього використовується гній, його попередньо розводять у воді.
 • У період зимових холодів частоту внесення добрив знижують до 1 разу на 30 днів.

Всі підживлення здійснюють після рясного поливу. Після пересадки рослини внесення добрив відкладають терміном до 6 тижнів, щоб філодендрон адаптувався до нових умов середовища.

Запідозрити нестачу органіки, вітамінів і мінералів можна на вигляд квітки. Будь-яке відставання у зростанні, зменшення розмірів листя має послужити сигналом для позапланового підживлення.

Як пересадити філодендрон

Для оптимального зростання, профілактики захворювань слід правильно проводити пересадку рослини:

 1. Новий квітковий горщик ретельно миють, обдають гарячою водою для знищення суперечок, грибів, хвороботворних мікроорганізмів.
 2. Насамперед, на дно горщика насипають дренажний шар (керамзит, пісок).
 3. Далі засипають поживний ґрунт до середини горщика.
 4. Зі старого квіткового горщика обережно виймають рослину, намагаючись не пошкодити коріння.
 5. Рослину фіксують в одному положенні, і одночасно засипають ґрунтом. Під час засипання ґрунту слід періодично струшувати горщик, щоб позбавитися порожнеч.
 6. Як завершальний етап поливають філодендрон теплою відстояною водою.

Фахівці рекомендують проводити пересадки відразу після придбання рослини в магазині або зміни кислотності ґрунту, поява моху на поверхні, при ознаках захворювання. Горщик для пересадки має бути невеликим, щоб не відбувалося надлишкового поливу та гниття коренів.

Способи розмноження філодендрону

Існує кілька основних способів розмноження для філодендрону:

Живцювання є одним з найбільш популярних способів. Для відділення дочірньої квітки можна використовувати стеблові, верхівкові живці або пагони. Новий черешок відрізають гострим ножем із чистим лезом. Місце надрізу обробляють активованим вугіллям. Готують горщик із торфом та піском. Ґрунт має бути достатньо зволожений для оптимального росту рослини. Зверху ємність вкривають плівкою, а сам парник, що вийшов, розміщують на південному вікні.

Як дочірній відросток можна використовувати лист з повітряним корінням.

Вкорінення повітряного кореня. Вибраний корінь присипають ґрунтом, не відокремлюючи від материнської рослини. Після укорінення (приблизно місяць) корінь можна відокремити від старого філодендрону. Місце надрізу також обробляють активованим вугіллям.

Виростити філодендрон можна і за допомогою насіння, але цей спосіб відрізняється складністю, вимагає від садівника досвіду та вправності.

Фото рослини філодендрон