Церопегія – опис кімнатної рослини, фото, цікаві факти, правила догляду в домашніх умовах

Особливості догляду за кімнатною рослиною церопегія. Фото з описом цікавих фактів про рослину, розмноження, полив, підживлення, правила вибору горщика для рослини.

Церопегія (лат. Ceropegia) – варто відзначити, що цей рід квіткових рослин, відносять до відомого сімейства Кутрові (Apocynaceae).

Він був названий Карлом Ліннеєм (шведським натуралістом) у 1753 році. При описі квітки вченого відвідала думка дати назву «парашут». Але у світлі того часу цей винахід не мав популярного розголосу, тому Карлу Ліннею довелося відмовитися від цієї ідеї на користь Ceropegia Woodii.

Назва роду бере своє коріння із давньо-грецької мови, Церопегія в перекладі означає «канделябр». Справді, квіти рослини своєю незвичайною формою дуже нагадують старовинні світильники.

Квітки мають безліч варіантів з різними забарвленнями, тому в народі їх називають: намисто або зміїна ліана.

Основні види Церопегії

Деякі види є декоративними. Все ж таки незвичайним вважається Ceropegia bosseri або Ceropegia adrienneae. Це одна й теж рослина. Французький ботанік Жан Марі Боссер виявив цю рослину у південній частині Мадагаскару.

Цей вид зустрічається на скелях на висоті до 1500 метрів над рівнем моря. Незвичайна форма стебел дозволяє йому чіплятися за поверхню скель. Маючи дивовижну зовнішність, невибагливість у догляді, квітка церопегія нерідко зустрічається в домашньому квітникарстві.

Нині налічується близько 200 видів церопегій. Найбільш популярною для розведення вважається церопегія Вуда. Екзотична красуня може вписатись у будь-який інтер'єр. Буде чудовим доповненням до міні-квітника будинку.

Прямостоячі або багаторічні трав'янисті рослини, що лазять, нерідко з сукулентними стеблами або листям. Є зеленою гірляндою, яка складається з листочків у вигляді сердець. За бажання може бути використана у вигляді живої фіранки.

Стебла при цьому можуть сягати більше одного метра. Рослина бажано садити на відстань, тому що розплутати стебла дуже важко, не зашкодивши. Краще не створювати таку ситуацію, коли вони сплутаються в єдине ціле.

Для успішного догляду за церопегіями рекомендується вирощувати цю культуру в композиціях із сукулентними рослинами. Декоративна у поєднанні з іншими невеликими листяними рослинами, такими як пеперомія, сенполія та інші. Коріння бульбове, потовщене, в якому знаходиться запас вологи.

Освітлення

Церопегія потребує розсіяного освітлення, погано переносить яскраві прямі промені, тому в жаркі сонячні дні все ж таки краще створювати тінь. Інакше можливі опіки. Недостатнє освітлення може призвести до відсутності цвітіння і листя дрібнішає.

Температура

Рослини добре переносять перепади денної та нічної температури. Прийнятна температура вдень 20-25°, вночі 14-16°С. З кінця осені по весну квітка відпочиває і може витримати зниження до 11 ° С, але протяги не любить, тому при провітрюванні приміщень взимку бажано прибирати з підвіконня.

Правила поливу рослини

Головне правило – помірність. Перезволожений грунт – це не те, чого варто прагнути, доглядаючи за цією рослиною. У весняно-літній період поливу потребує не частіше, ніж двічі на місяць.

Рекомендується використовувати м'яку, відстояну воду. У зимовий час, коли рослина відпочиває, полив можна проводити один раз на місяць.

Але не варто допускати в'янення листя, кімнатна квітка церопегія добре переносить сухе повітря, тому обприскування необов'язкове.

Добрива для кімнатної квітки

Даний рід рослин потребує не тільки поливу і пересадки, а й періодичних підживлень поживними речовинами.

Існує кілька правил догляду в домашніх умовах:

  1. добрива не варто застосовувати взимку, коли квітка перебуває у стані спокою;
  2. з весни до осені підгодовувати рекомендується один раз на місяць;
  3. необхідно звернути увагу до вміст азоту в добривах. Підвищений вміст може спричинити гниття коренів.

Як розмножувати

Розмножується церопегія легко, практично будь-якою своєю частиною – живцями та бульбами. Живці рекомендується трохи підсушити, а потім посадити в пісок.

Бульби необхідно садити так, щоб вони трохи виступали із землі. При цьому вже за рік можна отримати квітучі екземпляри. Цвіте сукулент рясно все літо і частина осені і жодних проблем із цим не виникає.

Ще один із способів розмноження – вирощування із насіння. Посів проводять навесні, розподіляючи насіння рівномірно поверхнею грунту. Зволожують та створюють міні-тепличку. Після проростання насіння сіянці пересаджують в окремі горщики і встановлюють опори для формування рівного стебла.

Правила пересадки рослин

Дотримуючись правил вирощування в домашніх умовах, пересадку необхідно здійснювати лише навесні. Пересаджувати варто тільки в тому випадку, якщо ком землі повністю обплетений корінням. При цьому слід виявляти обережність і лише злегка обтрушувати ґрунт: пагони крихкі і легко ламаються.

Грунт має бути з гарною проникністю повітря. Можна застосувати спеціальний ґрунт для кактусу з додаванням листового ґрунту. Варто пам'ятати, що переселення у великий обсяг може перешкодити цвітінню.

Оптимальний комфортний час для пересадки-весна/літо. У вегетаційний період рослина церопегія легко її переносить.

Лікування та правила догляду

Хворіє дуже рідко. Найчастіше це трапляється через безграмотний догляд. Занадто рясний полив може призвести до загнивання коренів і стебла, жовтінню та опаданню листя. Як правильно поливати квітку, зазначено в описі вище.

Також при надлишку світла хлорофіл частково руйнується, і колір листя стає червоно-фіолетовими та дрібними. Також може страждати від грибкових захворювань. Якщо виникли гнильні процеси на кущику, необхідно витягти з горщика, видалити усі пошкоджені ділянки, занурити здорові у фунгіцидний розчин на тридцять хвилин.

Як коренева система просохне, посадити можна в той же горщик, але замінити ґрунтосуміш. Багато видів церопегії мають отруйний сік, тому шкідниками уражається рідко. При виявленні павутинного кліща досить просто змити їх мильним розчином, але не потрапляючи на грунт.

Можна зіткнутися з тим, що рослина раптом починає відмирати, але це лише частина життєвого циклу цього виду.

Фото кімнатної рослини Церопегія