Ріпсаліс: догляд у домашніх умовах, посадка, фото, види, розмноження, як і коли поливати

Детальний огляд з поетапною інструкцією від флористів догляду за кімнатною рослиною ріпсаліс. Багато фото, цікаві факти, види, як і коли поливати, розмноження, підживлення.

Ріпсаліс – це дуже незвичайна кімнатна рослина, яка відноситься до сімейства Кактусових. Незважаючи на свою приналежність до кактусів, квітка не має гострих колючок. У деяких видів вони, звичайно, є, але згодом перетворилися на білі колючки. Єдина схожість – це м'ясистий стовбур та відсутність листя.

Коротко про рослину

У дикій природі ріпсаліс можна зустріти в Африці, Америці та Південній Азії. Він належить до епіфітів, тобто росте не самостійно, але в інших деревах. Цей вид рослини є єдиним із кактусів, який росте на іншому континенті, поза Америкою.

Ріпсаліс росте дуже пишним кущем, пускаючи все нові і нові пагони. Квітки цієї рослини дрібні, мають блідо-жовтий або білий колір. Зростають квіти по всьому стеблі або тільки на його верхівці. Дає плоди, схожі за розміром на аґрус, які мають біле, чорне або рожеве забарвлення. Вирощування у домашніх умовах не дозволяє отримати такі плоди.

Домашній догляд за квіткою

Догляд у домашніх умовах за ріпсалісом не потребує спеціальних навичок та умінь. Він є досить невибагливою кімнатною рослиною, для якої потрібно не так багато умов:

Кактус добре росте і при яскравому світлі, і при затіненому вікні. Потрібно лише захищати його від яскравих сонячних променів, розсіюючи світло чи переставляючи горщик на час полуденного сонця. Горщик зазвичай ставлять на вікно, яке виходить на схід чи захід

Квіти ріпсалісу можна побачити наприкінці зими чи на початку весни. Цвітіння може відбуватися навіть кілька разів на рік, якщо квітці зумовлений гарний догляд. Якщо бутони вже сформувалися, але цвітіння не настало, а бутони ріпсаліс скинув, отже, щось завадило розпустити квіти. Це може бути недолік освітлення, надмірний або мізерний полив

Рослина ріпсаліс може комфортно рости за температури не нижче 10 градусів. Влітку добре переносить температуру від 18 до 24 градусів, взимку – від 15 до 17. Якщо рослина перебуває у стані спокою, краще забезпечити помірну температуру від 15 до 16 градусів. При низькій температурі та полив має здійснюватися рідше

Деякі не знають, як поливати квітку правильно. Робити це слід тоді, коли з попереднього поливу земляний ком уже просох на третину. Вода повинна відстоятись перед поливом і бути кімнатною температурою.

Догляд у кімнатних умовах за рипсалісом має бути здійснений за умов підвищеної вологості. У природному середовищі квітка росте в тропіках, тому й удома їй потрібно багато води. Рослина щодня обприскують або ставлять поряд з нею кухоль із водою. Можна влаштовувати квітці теплий душ, але під час цвітіння чи період спокою взимку.

Якщо досягти підвищеної вологості ви вирішили методом обприскування, краще проводите процедуру з ранку чи ввечері, коли сонце вже село. Сонячні прямі промені можуть завдати опіків на рослину, якщо на стеблах залишаться краплі води

В описі квітки сказано, що періодом спокою слід вважати зиму чи відпочинок рослини після цвітіння протягом місяця

Підживлення рослини роблять, починаючи з весни і закінчуючи восени. Роблять підживлення один раз на 2 тижні. З кінця осені до початку цвітіння поживні речовини ріпсалісу не потрібні

Розмножують риспаліс розподілом куща, живцюванням або насінням.

Пересадка квітки

Щорічної пересадки потребують молоді квіти. Коли квітка підросте, її пересаджують раз на 3 роки, а дорослі екземпляри не потрібно турбувати пересадкою частіше, ніж раз на 5 років.

Горщик потрібно брати широкий і невисокий, тому що ріпсаліс відрізняється дуже тендітною кореневою системою, розташованою близькою до поверхні землі. Для пересадки кущ зі старого горщика дуже акуратно дістають і переносять у новий. Коріння не потрібно звільняти від старої землі, бо є ризик його зашкодити.

На дно обов'язково кладуть дренаж, а вже на нього розміщується субстрат. Грунт повинен бути слабокислим або нейтральним. До складу грунту має бути включений торф, пісок та суміш дернової та листової землі. Зменшити кислотність ґрунту допомагає торф. Іноді до субстрату додають вугілля, щоб знизити кількість бактерій.

Рослину поміщають у горщик із новим субстратом і просто присипають землею до необхідного рівня. Для адаптації кактус ставлять у темне прохолодне місце та чекають, коли квітка приживеться.

Як розмножують ріпсаліс

Живцювання – потрібно відокремити частину стебла від куща, а потім підсушити місце зрізу. Вкорінювати у воді відросток не потрібно, можна відразу ж його посадити в підготовлений ґрунт в окремий горщик. Для швидкого результату горщик накривають прозорою ємністю та забезпечують підвищену вологість.

Розподіл куща роблять зазвичай при пересадці. Робити це потрібно обережно, щоб не пошкодити кореневу систему. Склад ґрунту повинен бути таким же, як і при звичайній пересадці. Нову рослину добре поливають і прибирають у затінене місце.

До розмноження з допомогою насіння вдаються вкрай рідко, проте цей спосіб має місце. Для цього потрібно підготувати велику ємність, куди висівається насіння. Ґрунт потрібно постійно зволожувати. Коли молоді пагони підростуть і наберуться сил, їх відсаджують окремо в горщики.

Помилки у догляді та хвороби

Ріпсаліс, як і інші кімнатні рослини, схильні до різних захворювань, які часто викликані неправильним доглядом, і появі шкідників:

  1. Якщо поливати багато і часто, це може викликати загнивання коренів і стебла, що призведе до подальшої загибелі квітки
  2. Якщо рослина знаходиться в кімнаті з дуже низькою температурою, поступово її пагони почнуть відмирати
  3. На фото ріпсалісу іноді можна побачити сіру гниль. Це захворювання пошкоджує квітку, якщо в приміщенні дуже волого
  4. Якщо період цвітіння настав, а бутони не з'являються, значить, ріпсалісу не вистачає світла та поживних елементів
  5. Листя може жовтіти і навіть опадати – це говорить про те, що рослині не вистачає заліза
  6. При низькій вологості на рослині може з'явитися павутинний кліщ. Позбавляються його методом обприскування
  7. Схильний до рипсалісу і появи щитівок і червоних кліщів. Захистити рослину від шкідників, що вже з'явилися, на початковому етапі можна за допомогою обприскування

Фото Ріпсалісу