Як доглядати за кактусами: покрокова інструкція з фото та описом, як поливати, як пересаджувати, розміри горщика

Особливості догляду за кактусами в домашніх умовах, фото, рекомендації та секрети від профі. Види кактусів, розмір горщика, як і коли поливати, вибір ґрунту для кімнатної рослини.

Кактуси знайомі всім як найневибагливіша рослина, яка приживеться навіть у найзабудливішої господині. Однак правильно доглядати кактус вміти потрібно, інакше рослина може загинути.

Історія походження кактусів

Історія кактусів починається з Америки, звідки рослина поширилася по всьому світу. В Америці кактус використовують не тільки як декоративну або дикорослу рослину, але і часто використовують в їжу або в ліки. Колись дуже давно кактуси навіть використовували як резервуари для води.

Багато хто заводить кактуси заради їх цвітіння, проте не всі знаю, як доглядати кактус в домашніх умовах, чому не чекають квітів. Якщо підібрати правильну температуру, полив і ґрунт, кактус радуватиме своїм гарним цвітінням.

Догляд за кактусом

Температура – доглядати маленького кактуса в домашніх умовах потрібно не так само, як би він ріс в природному середовищі. Якщо в природі кактус спокійно переносить палючі сонячні промені, то вдома його краще від них захистити. Досить розсіяного сонячного світла. Спекотного літа може кактус спокійно перенесе спеку до 30-35 градусів.

Найкраще виставляти горщик у приміщення, що провітрюється, наприклад, на лоджію або провітрювати регулярно кімнату будинку. У холодну пору року кактус спокійно може рости при температурі від 8 градусів тепла.

Освітлення має бути помірним, яскраве сонячне проміння може згубно вплинути на рослину. Найкраще поставити горщик із квіткою на південну сторону, якщо вікна на неї не виходять, то на південно-східну.

Якщо ви вирішили винести кактус на балкон, робити це потрібно поступово. Існує ціла покрокова інструкція, як краще це робити. Першого дня горщик виносять на кілька годин, потім на цілий день, а потім поступово починають залишати його на цілий день і ніч.

Так кактус простіше і швидше звикне до нових умов, а перестановка та зміна місця не позначаться на його зростанні та цвітінні

Багато хто помилково припускає, що поливати кактус практично не потрібно. Це не так. Поливати потрібно у певний час і із заданою періодичністю, при цьому:

 • Вода не повинна залишатися в горщику, переливання не припустимо
 • Вода повинна бути теплою і відстоєною
 • Не потрібно чекати, коли земляна грудка висохне повністю, рослина в цьому випадку просто пересохне
 • У кактуса є період спокою, коли полив потрібно проводити 1-2 рази на місяць. Зазвичай цей період триває з кінця осені на початок весни. У період активності, у теплу пору року, квітку поливають 3-4 рази на місяць, коли сонце село чи ще не зійшло
 • Садити квітку потрібно обов'язково в горщик з дренажем, вона забиратиме зайву вологу
 • При поливі не допускається попадання вологи на стебло. Тільки на землю
 • За кількістю води при поливі потрібно орієнтуватися на вид кактуса. По фото кактусів можна визначити, відноситься він до виду вологолюбних чи ні

Якщо ви купили в магазині кактус у горщику, як доглядати, не знаєте, насамперед подивіться на землю. Вона має бути складовою, суміш підбирають із піску, вугілля, торфу, листя, а на дно обов'язково укладають дренаж. Якщо кактус вже великий, краще, щоб у ґрунті переважав вугілля. Багато господинь додають пічну золу

Кактус, як і будь-яка інша квітка, потребує підживлення. Роблять її в період активного зростання, тобто з весни до осені. Тільки один вид кактуса – декабрист – потрібно підгодовувати в інший час, тому що період його цвітіння посідає грудень.

Квіти люблять підживлення з низьким вмістом азоту, але щоб було більше кальцію та фосфору

Як пересадити кактус

Пересадку квітки проводять у кілька етапів:

Пересаджують квітку в період, коли до поливу залишається 3-5 днів. Це дозволить краще витягти кактус зі старого горщика разом із грудкою землі, оскільки він підсохне вже на той час. Для пересадки потрібно підготувати ґрунт, горщик та дренаж, щоб спокійно пересадити кактус у нове місце.

На дно насипають дренаж, приблизно два сантиметри. Потім на дренаж укладають землю, а потім витягують кактус із старого горщика. Щоб не вколотися рослиною, можна обернути її в тканину або папір, а потім перевернути квітку з горщиком і злегка постукати по дну, вибиваючи його зі старої оселі. Кактус повинен легко вийти

Потім стару земляну грудку злегка очищають від старого ґрунту. Потрібно зробити це дуже акуратно, щоб коріння рослини залишалося цілим. Тепер залишається перемістити кактус у новий будинок, трохи утрамбувати землю.

Відразу ж поливати його треба, полив потрібно здійснити лише за кілька днів. Якщо кактус ви садите вперше, а не пересаджуйте, то полийте його відразу після посадки.

Горщик може бути абсолютно будь-якої форми та з будь-якого матеріалу. Головне, щоб кореневій системі було зручно у ньому

Як розмножуються кактуси

Кактуси розмножуються трьома способами:

 • За допомогою насіння
 • Живцюванням
 • Відсаджування дітей

Насіння можна купити чи зібрати самостійно. У спеціально підготовлений ґрунт наливають розчин марганцівки, щоб знезаразити ґрунт. Потім ґрунт ретельно проливають, роблять невеликі заглиблення, а в них уже кладуть насіння. Землею присипати не потрібно. Потім поверхню покривають плівкою і чекають на результат. Зазвичай насіння починає сходити протягом 10 днів

Діти відщипують від материнського куща, залишаючи на деякий час, щоб місце зрізу підсохло. Потім кактус можна вкорінювати відразу ж у горщику, не допускаючи пересихання ґрунту. Пустить коріння квітка приблизно за 2 тижні

Живцювання проводять аналогічно. Відрізаної частини квітки потрібно так само підсохнути і дати місце зрізу зажити. Після цього можна вкорінювати у горщик.

Чому кактус не цвіте

Проблема того, що кактус не цвіте, в більшості випадків криється в неправильному догляді:

 • у період спокою кактус чіпати не можна, його не пересувають, не переміщають і в жодному разі не пересаджують. Дозволено лише полив
 • температура і світло повинні бути відповідними та в межах норми
 • ґрунт потрібно періодично оновлювати, пересаджуючи рослину. Кактус може не цвісти через те, що всі поживні речовини в ґрунті вже витрачені
 • на цвітіння впливає і вік кактусу. Зазвичай перші квіти з'являються у рослин віком від 3 років, хтось починає цвітіння у набагато пізнішому періоді.

Фото кактусів