Ехінопсис: особливості вирощування кімнатної рослини ехінопсис, правила догляду, полив, пересадка в горщик

Покрокова інструкція з фото та описом правильного вирощування та догляду за кімнатною рослиною ехінопсис. Походження квітки, полив, пересадка в горщик, вирощування, підживлення.

Найпопулярнішим видом кактусів для домашнього квітництва є ехінопсис (у перекладі з грецької означає «схожий на їжака»). І справді маленькі кактуси нагадують їжачка, що згорнувся. Виростаючи рослина прагне догори, деякі дорослі зразки у висоту досягають до 2 метрів.

Як для кімнатної рослини, він не примхливий і простий у вирощуванні. А ще ехінопсис популярний тим, що, незважаючи на загальні стереотипи про кактуси, цвіте.

Широко поширений біля країн Південної Америки. Європі його культивують із початку 19 століття. Селекціонери вивели понад 130 видів, крім гібридів рослини.

Загальний опис квітки

 • Куляста форма кактуса зустрічається тільки у молодих рослин, у міру зростання вона змінюється на стовбоподібну.
 • Забарвлення коливається від світло-зеленого до темного насиченого зеленого кольору.
 • Ребра стебла симетричні, гладкі та блискучі з жорсткими колючками.
 • Рослина ехінопсис має потужну кореневу систему, розташовану по горизонталі.
 • Зазвичай квіти з'являються у верхній частині кактуса. Вони розташовуються на відростку і мають лійкоподібну форму. Від виду ехінопсису залежить фарбування квітки (від білих до фіолетових та помаранчевих кольорів). Період цвітіння культури недовгий – 1-3 дні.

Ось уже кілька століть вони прикрашають підвіконня у житлових будинках та офісних приміщеннях. Квіти ехінопсиси, через свою невибагливість у догляді, найпоширеніший вид.

Але все ж таки варто дотримуватися деяких правил для правильного догляду в домашніх умовах.

Місце розташування

Для правильного розташування кактуса варто вибрати вікна, що виходять на південь. Рослина світлолюбна і не боїться прямих сонячних променів.

Правильний полив

Важливо знати, як поливати квітку, щоб не зашкодити їй. Полив варто проводити, коли ґрунт у горщику просох наполовину. Для визначення вологості землі використовуйте сірник або зубочистку.

У зимовий період полив слід скоротити в рази. Взимку вода може застоюватися у вазоні та спровокувати гниття коренів. Починаючи з перших місяців весни необхідно відновити полив (але не перестаратися) – рослина переходить у фазу активного росту та цвітіння.

Вологість у приміщенні

Волога атмосфера ніяк не впливає на ехінопсис, він швидко адаптується до змін вологи повітря. Він обприскування слід виявитися, краще вибрати купання. Від бруду та пилу кактус звільнить невеликий душ. Не забудьте попередньо вкрити ґрунт поліетиленовим пакетом, інакше заллєте квітку.

На початку літа рослину виносять на балкони чи тераси.

Висадка в ґрунт

Ехінопсис шанувальник поживної слабокислої пошти. Маючи потужне коріння, що не сягає глибоко, має в своєму розпорядженні їх майже на поверхні. Тому для кактуса слід вибрати неглибокий, але помірно широкий горщик із відтоками для води на дні.

Дренаж повинен займати третину ємності. Особливого ґрунту рослина не вимагає, але все ж таки краще використовувати спеціальну суміш для вирощування в домашніх умовах, пробрести яку можна в спеціалізованому магазині.

Внесення добрив

Підживлення вносять один раз на чотири тижні починаючи з березня і закінчуючи жовтнем-листопадом. У цей період починається активне зростання рослини, і йому потрібні додаткові мінерали. Існують спеціальні мінеральні комплекси для кактусів. Готові концентрати продають у вільному доступі, їх можна знайти навіть у супермаркетах. Перед використанням будь-яких добавок уважно ознайомтеся з інструкцією, щоб правильно приготувати розчин. У період спокою (взимку) ехінопсис не потребує підживлення.

Пересадка

Частої пересадки ехінопсис не потребує. Достатньо раз на 2-3 роки міняти горщик і ґрунт у ньому, коли коренева система заповнює вазон повністю і їй ставати там тісно. Всі ці дії рекомендують проводити лише з молодими рослинами, старі екземпляри пересаджувати не радять, а лише змінити субстрат у горщику.

Вирощування

Субстрат із рН 6,0 ідеально підійде для вирощування ехінопсису. Придбати можна готовий у флористичному відділі магазинів. Після ґрунту на денце вазона укладають керамзит і акуратно переміщають із старої ємності в нову, намагаючись не пошкодити коріння.

Засипавши коріння, ґрунт трохи притискають і заливають водою, таким чином забираючи порожнечі біля кореневої системи. У перші дні після пересаджування не рекомендується виставляти кактус на сонячне місце.

Ехінопсисам доступний вегетативний та насіннєвий спосіб розмноження. Вегетативний спосіб простіший і доступніший, але слід знати, що культура, вирощена подібним способом, цвіте рідше.

На стовбурі дорослої рослини з'являються маленькі кактусики (дітки, як їх називають), які можна обережно відламати, кілька днів підсушити та посадити у вологий ґрунт. Вони не примхливі і добре приживаються у новому середовищі.

Насіннєве розмноження набагато складніше та клопітніше, але воно дозволяє отримати рідкісний вид квітучого ехінопсису. Декілька порад як виростити рослину з насіння:

 • сіяти краще на початку весни, з приходом тепла;
 • перед посівом замочіть насіння у воді до їх набухання;
 • у невелику ємність насипте вологого ґрунту;
 • не перекопуючи з ґрунтом, висадіть насіння і злегка збризкайте водою;
 • накрийте поліетиленом, поставивши у тепле приміщення;
 • щодня, відкривши плівку на провітрювання, видаляйте конденсат, що зібрав;
 • через 14-20 днів чекайте на появу перших сходів;
 • Через 8-10 тижнів, після появи перших колючок, дрібні ехінопсиси можна пересаджувати на постійне місце.

Несподівані проблеми

Однією з найпоширенішою хворобою кактусів є гнилизна. Поразка гниллю, в основному, відбувається у стовбурі та коренях. Це частіше трапляється в холодну пору року від рясного поливу та застою вологи в горщику. Врятувати рослину можна. Необхідно обрізати згнілі частини і вкоренити цілі, що залишилися.

Борошнистий хробак і павутинний кліщ можуть потурбувати ехінопсис своєю присутністю. Не потрібно вигадувати велосипед – купіть спеціальний засіб для боротьби із цими шкідниками.

Найвідоміші сорти ехінопсису: мамілоза, золотистий, гачконосний, напівоголений, білоквітковий, гострогранний, ейрієза. Фото ехінопсисів, перерахованих вище, легко знайти в інтернеті.

Догляд у кімнатних умовах за кактусом не складний, він не вибагливий і занапастити його нелегко. Уважно стежте за колючим улюбленцем і незабаром він порадує вас великими та красивими кольорами яскравих відтінків.

Фото рослини Ехінопсис