Хатіора: фото, види, догляд, пересадка в горщик, розмноження, цікаві факти

Особливості догляду за кімнатною рослиною хатіора. Вчимося вирощувати правильно, правила поливу, підживлення, як пересадити в горщик, походження та види рослини.

Хатіора (hatiora) – це рослина є сукулентом з роду кактусових, яке вперше було помічено у вологих тропічних лісах Південної Америки, а саме у східній Бразилії. Незвичайна рослина химерно виглядає, має кущову структуру. Залежно від виду тонкі пагони кактуса хатіори можуть мати циліндричну, інколи ж плоску форму.

Кімнатна рослина хатіора (hatiora)

Квіти вважають за краще рости на кам'янистих поверхнях. Деякі види селяться навіть на стовбурах дерев і харчуються їх соком. Свої молоді, тендітні пагони рослина спрямовує нагору, що створює дуже химерну декоративну форму у вигляді корони. Коли хатіора цвіте, на верхніх сегментах пагонів з'являється безліч яскравих бутонів. Різні види мають свої відтінки квіток червоними, жовтими, білими або рожевими. Після цвітіння на стеблах – сегментах залишаються невеликі ягоди.

Hatiora

Рослина хатіора невибаглива до умов вирощування. Легке вкорінення молодих пагонів сукуленту досягається за рахунок поверхневої кореневої системи. Рослина входить у сімейство кактусів, але при цьому на відміну від своїх братів жоден із видів хатіори зовсім не має колючок. У природному середовищі гілки рослини, що складаються з сегментів, досягають довжини 1м і згинаються під власною вагою, набуваючи форми куща.

У період цвітіння на пагонах Hatiora salicornioides розташовується безліч жовтих квітів

Кактус налічує трохи різновидів всього близько 10, які між собою зовні дуже схожі. Однак не всі види можуть вирощуватися вдома. Цвіте рослина взимку, це особливо привертає увагу квітникарів-початківців. Розміри куща у домашніх умовах не досягають природної довжини. Як правило, вони в рази менші, ніж сукуленти, що ростуть у живій природі.

Hatiora

Як доглядати за квіткою

Як поливати рослину вдома, якщо хатіора, як і будь-який кактус, не любить частий полив? Під час активного зростання потрібно стежити за вологою ґрунту і поливати відразу після того, як ґрунт просох. Залишати воду в піддоні не слід. Для поливу необхідно в окремій ємності відстоювати воду. Вона має бути кімнатної температури. Полив холодною водою не буде корисним для квітки і може спричинити загнивання коренів хатіори в горщику, а також обсипання бутонів та сегментів на дорослих рослинах.

Гілки мають безліч сегментів, що гілкуються.

Домашній догляд повинен проводитись з використанням добрив. Склад підживлення повною мірою залежить від вегетативної фази та цвітіння. Щоб уникнути хвороб, молода рослина потребує добрива протягом майже всього періоду росту. Вносити поживні речовини в ґрунт слід не дуже часто, один – двічі на місяць. Восени, під час спокою, від добрив краще відмовитися зовсім.

Хатіора Герміна (Hatiora herminiae) з малиновими квітами – сегментна рослина висотою до 30 см

Вибирати склад мінеральної добавки для сукулентів потрібно з високим вмістом поживних елементів, особливо калію та фосфору. Це послужить активізацією для зростання, цвітіння та насиченого забарвлення бутонів хатіори. Вносити такі добрива як азот та кальцій слід у мінімальних кількостях, щоб не нашкодити рослині.

Дуже красиво хатіора росте біля вікна, а також горщик можна поставити на балкон.

Кімнатна рослина хатіора може розростатися у досить широкий кущ. Щоб сформувати йому охайну форму, кожен непотрібний сегменти на кінцях гілок акуратно та легко видаляють методом скручування. Використовувати для обрізання пагонів хатіори будь-які інструменти не рекомендується через підвищення ймовірності захворювання рослини.

Квіти хатіори дзвонової форми

Освітлення для квітки відіграє важливу роль. Рослина рідко цвіте і зростання її сповільнюється, якщо в кімнаті мало світла. Тому, щоб квітка комфортно себе почувала, квіткарі радять поставити хатіору в приміщення з рясним розсіяним світлом та високою вологістю. У таких умовах кактус добре росте та цвіте. Підтримувати цей баланс допоможе спеціальний шар дренажу з мокрою галькою або керамзитом на дні горщика. Пряме сонячне проміння залишить на пагонах хатіори опіки.

Рожева хатиопа або інша назва Герміна

Як будь-який кактус хатіора любить тепло. Влітку під час вегетації квітка надає перевагу температурі +25гр, а в зимовий час не нижче 12гр. Буває в теплу пору року хатеору поміщають з підвіконня на веранду, або й зовсім у садок на відкрите повітря. Невеликі вуличні перепади температури вітаються для сукулентів, але дуже сильних варто уникати.

У період спокою, який починається здебільшого у вересні-жовтні, найкраща температура для рослини не вище 16 градусів. У цей період необхідно практично скасувати полив та обприскування рослини. Ближче навесні лютий-квітень полив відновлюють, щоб закласти основу для утворення бутонів.

Rhipsalis pilocarpa

У природі рослина мешкає у тропічних лісах, тому любить високу вологість повітря. У кімнаті не можна допускати застійного сухого повітря. Інакше стебла – сегменти хатіори зморщуються, втрачають свою форму, перестають рости, а також зменшують кількість бутонів.

Пагони обприскують кілька разів на день теплою водою. Краще застосувати теплий душ, а після залишки рідини злити з піддону горщика рослини. У спекотні дні можна встановити зволожувач повітря поряд з хатіорою.

При неправильному догляді рослини можуть розвиватися хвороби

Як розмножити квітку

Існує 3 основних типи розмноження кактуса хатіора:

  1. Насіння;
  2. Щеплення;
  3. Живці.

Пагони хатіори

Насіннєвим способом користуються селекціонери, щоб одержати нові види. Для розмноження рослини вдома цей спосіб практично не підходить.

Дрібні коріння з'являються на сегменті хатіори

Квіткарі любителі зазвичай використовують розмноження хатіори живцями. Це найпростіший і найшвидший метод. Для цього потрібно:

  1. Частина втечі хатіори довжина якого 3-4 сегменти;
  2. Почекати поки живець сукуленту стане млявим, для цього його поміщають у темне місце на кілька днів;
  3. Вимочити основу втечі рослини в стимуляторі коренеутворення, а потім висадити у вологий субстрат.

У хатіора Гартнера (Hatiora gaertneri) діаметр квіток досягає 5-6 см.

Місце для укорінення кактуса вибирають світле, але не під пряме сонячне проміння. Якщо майбутній квітці організувати тепличні умови з оптимальною температурою, вологістю повітря та освітленням, коренева система швидко розростеться. Поява перших бутонів та цвітіння хатіори можливе вже наступного року.

Вирощування хатіори у приміщенні можна проводити за допомогою щеплень. Рослини перексія шипувата виступатиме в якості підщепи. Щеплення потрібно проводити покроково:

  1. Відокремити від хатіори невелику втечу до 3-х сегментів, і загострити її основу;
  2. Розгалужені частини перексії шипуватий потрібно обрізати, і зробити вертикальний надріз у центрі стебла;
  3. Вставити щеплення хатіори в розріз стебла перексії шипуватий, і закріпити ділянку пластиром.

Через 3-4 тижні щеплення на рослині має прижитися. Як тільки вона почне рости, пластир можна зняти. До цього періоду квітку слід тримати у місці, де температура не перевищує 20 гр. Подібний метод розведення хатіори відрізняється від інших тим, що рослина, коли цвіте, має набагато більше бутонів.

Хатіора Гартнера (Hatiora gaertneri) цвіте

Хвороби та шкідники

Догляд за рослиною хатіора також передбачає процес оперативного лікування від грибкових та бактеріальних хвороб, а також боротьбу зі шкідниками. Не завжди застосування хімічних засобів може допомогти суккуленту. Кактус періодично оглядають наявність невеликих вологих плям. Це ознаки бактеріального зараження. На початку лікування старі уражені пагони хатіори треба самостійно видалити. У крайніх випадках для вирішення проблеми відокремлюють від хворого куща здорові сегменти рослини та вкорінюють їх.

Внаслідок неправильного догляду на хатіорі може утворитися стеблова гнилизна.

При ураженні кореневої системи хатіори гниллю, стебла — сегменти квітки втрачають соковитий зелений колір, рослина починає в'янути. Щоб позбавити квітку хвороби, полив кактуса слід припинити, і обробити землю фунгіцидом.

Також кактус може страждати від комах шкідників таких як: борошнисті черв'яки, павутинний кліщ, щитівка, білокрилка. Якщо під рукою немає інсектицидів, то доведеться використовувати мильний розчин. Ефективну дію проти шкідників мають препарати «Актара» та «Конфідор» з їх допомогою рослини будуть захищені.

Особливості пересадки хатіори

Перш ніж пересаджувати хатіору, потрібно дочекатися, коли у квітки закінчиться період цвітіння. Слід пам'ятати, що коріння кактуса знаходиться біля поверхні, тому вибирати великий горщик немає сенсу. Досипати свіжий ґрунт можна тільки після прожарювання ґрунту.

Рожева хатіора (Hatiora rosea)))

Для квітки правильно вибиратиме низьку кислотність грунту. Щоб грунт був пухкий, варто додати деревне вугілля, торф, крупнозернистий пісок. Якщо в кореневій системі хатіори є сухі або м'які частини, що загнили, то їх обрізають.

При правильному відході хатіора на час цвітіння буде повністю покрита бутонами.

Фото кімнатної рослини Хатіора

Кактус танцюючих кісток (хатиора солеросова) – рослина з стеблами, що сильно гілкуються, – сегментами

Хатіора салікорнієподібна

Згідно з народними прикметами, поява квітів на хатіорі обіцяє додаток у сім'ї

Надмірний полив завдасть шкоди рослині

Молоді та старі екземпляри пересідають із періодичністю в один — два роки.

По краях сегменти можуть мати невеликі зазубрини.

Батьківщина хатіори.

Формування бутону відбувається на закінченні стебла – сегмента

Живцювання є найбільш поширеним способом розмноження хатіори

Якщо своєчасно підгодовувати та удобрювати рослину, то інфекції та хвороби йому не страшні

Щоб виростити гарну квітку, обов'язково треба забезпечити їй найбільш задовільні умови утримання

Пізньої зими на стеблах формуються бутони, а напровесні з них з'являться квіти, пофарбовані в жовтий, малиновий, рожевий або білий колір

Рожева хатіора

Рожева хатіора

У дорослих рослин великі гілки поникають і без опори можуть обламатися

Рожева хатіора

Хатіора (Ріпсалідопсис)

Перед процедурою пересадки, грунт слід обробити

Причиною рідкісного цвітіння хатіори може бути нестача сонячного світла. Влітку вазон не зайвим буде регулярно виносити в сад або на відкритий балкон.