Кислиця (Оксаліс): 150 фото квітки, інструкція з догляду в домашніх умовах

Покрокова інструкція з описом, як доглядати за кімнатною рослиною кислиця. Багато фото, як і коли поливати, підживлення, пересадка, розмноження, цікаві факти та особливості вирощування квітки.

Рослина кислиця має також іншу назву – окаліс і відноситься до сімейства Кисличних. Природним місцем існування вважають Південну Америку і Африку і частково навіть Європу. Свою назву квітка отримала за те, що її листя має кислуватий смак.

Опис рослини

У дикому середовищі проживання налічують близько 800 видів кислиці. Догляд у домашніх умовах за цією квіткою був почав приблизно на початку 17 століття. Рослина популярна через те, що кімнатні квіти кислиця досить невибагливі у догляді.

Максимальна висотка кислиці – 40 сантиметрів. Стебла зазвичай стелиться, а листя має фігурну форму і поділяється на кілька частин. Листя розташоване по колу квітки і може мати різний колір. Часто у народі квітку називають «метеликом» через схожість форми листів.

Вирощування в домашніх умовах дозволяє досягти того, що рослина цвіте практично весь рік. Квіти її невеликі та мають по 5 пелюсток. Квіти можуть відкриватися та закриватися залежно від зовнішніх умов.

Чим корисна кислиця

В описі квітки вказано, що рослина називається так, тому що має кислувате на смак листя. Кислоту надає щавлева кислота, що міститься в них.

Офіційно в медицині окаліс не застосовується, однак у народних рецептах ця квітка часто фігурує. Для того, щоб приготувати засіб на основі цієї рослини, беруть його листя та суцвіття. Можна використовувати кислицю як у свіжому, і у сушеному вигляді. Сушена рослина може зберігати свої корисні властивості протягом року.

Зазвичай окалісом лікують застуду, різні кровотечі, виразки, рани. Добре його використовувати і як сечогінний або жовчогінний засіб. Деякі навіть додають листя в салат чи суп, як щавель.

Містить рослину корисні речовини та вітаміни:

 • фолієву кислоту;
 • Вітаміни А, В;
 • щавлеву, яблучну та інші кислоти.

Догляд за кислицею

Кімнатна рослина кислиця не вимагає спеціальних умов і умінь і підходить навіть квітникарам-любителям, що починають. Догляд у кімнатних умовах зазвичай відбувається за наступних параметрів:

Кислиця любить яскраве, але розсіяне світло. Краще ставити горщик на вікна, що виходять на захід чи схід.

Влітку добре росте при температурі від 18 до 25 градусів, взимку потрібна температура трохи нижче – від 15 до 18 градусів. У період спокою може рости і при 10 градусах, за це кислиця віддячить потім пишним цвітінням навесні.

Щоб зрозуміти, як поливати квітку, потрібно орієнтуватися на пору року та стан ґрунту в горщику. Поливають тоді, коли земляна грудка вже підсохла після попереднього поливу. Влітку полив рясніший, взимку – бідніший.

Не потребує особливої вологості повітря, проте якщо в приміщенні дуже жарко, можна обприскати квітку додатково.

Під час активного зростання окаліс підгодовують раз на 2 тижні, під час спокою підживлення не потрібно.

Період спокою зазвичай настає взимку, коли рослина відцвіла. Тривалість від місяця до півтора.

Субстрат для рослини повинен складатися з рівних частин піску, торфу, листової та дернової землі.

Як пересаджують квітку

Молоду рослину пересаджують 1 раз на рік. Рослини старші у віці пересаджують раз на 2 або 3 роки. Горщик беруть більший за розміром, ніж попередній. Найкраще брати широку ємність – так у неї вміститься кілька бульб з відростками, які потім дадуть пишний і гарний кущ.

На дно горщика укладають дренаж. Особливих вимог до субстрату немає, але добре, якщо він складатиметься з піску, торфу, листової та дернової землі. Рясний вміст поживних елементів може позначитися на тому, що квітка розростатиметься, але квітками не потішить.

Пересадку здійснюють за допомогою перевалки старої грудки землі в новий горщик. Потрібно робити це акуратно, щоб не зашкодити коріння.

Як розмножити квітку

Розмножити кислицю можна трьома способами:

 • Насіння
 • Поділом бульби
 • За допомогою дочірніх цибулин

Насіння – це один із найдовших і низькоефективних способів. Однак і цей спосіб іноді застосовують при розмноженні. Для цього потрібно виконати декілька простих кроків:

 • Перед посадкою насіння потрібно приготувати відповідний субстрат;
 • На початку весни у підготовлений ґрунт потрібно викласти насіння. При цьому ґрунтом зверху їх присипати не потрібно;
 • Ємність накривають чимось прозорим, щоб надходили сонячні промені та для підтримки потрібного рівня вологи;
 • Після цього ємність потрібно поставити в прохолодне місце і періодично проводити обприскування, щоб ґрунт не пересихав. Потрібно також щоденно провітрювати міні-теплицю;
 • Насіння має дати сходи протягом місяця. У когось вони починають сходити дуже швидко – буквально протягом першого тижня.

Поділ бульби починають проводити відразу після того, як закінчився період спокою. Всю землю потрібно видалити, бульбу ретельно очистити, а потім обробити марганцівкою. Після обробки бульбу ділять на кілька частин. Зрізи присипають вугіллям і поміщають бульби в горщик.

Потрібно поставити ємність на добре висвітлюване місце і проводити регулярний полив. Можна вносити добрива на краще зростання. Після посадки його вносять у перший тиждень, наступні підживлення роблять раз на 2 тижні.

Розмноження за допомогою дочірніх цибулин здійснюється швидше та ефективніше. На фото кислиці видно, що на материнському бульбі виростають невеликі цибулинки, які можна відокремити і посадити окремо. Садять їх одразу по кілька штук в один горщик.

Горщик ставлять у затінене місце та здійснюють рідкий полив. Коли цибулини проростуть, горщик ставлять на вікно із розсіяним сонячним світлом. Кущ виросте приблизно за місяць-півтора.

Хвороби та шкідники

Якщо рослина занадто рясно поливати, це може призвести до застою вологи. Це може призвести до того, що на кислиці розвиватиметься сіра гниль або фузаріоз.

Кислиця досить стійка до появи різних шкідників, але може бути піддана появі попелиці, павутинного кліща або щитівки. Це відбувається внаслідок неправильного догляду та ослаблення стану квітки.

Можна позбутися шкідників за допомогою мильного розчину. Якщо ж стан запущено, застосовують агресивніші хімічні речовини. Важливо пам'ятати про безпеку під час розпилення хімікатів.

Фото кімнатної рослини Кислиця (Оксаліс)