Бругмансія: інструкція з фото та описом, цвітіння, як доглядати за рослиною в домашніх умовах

Детальний огляд всіх особливостей кімнатної рослини бругмансія. Фото, інструкції з догляду, правила розмноження, як і коли поливати, як пересадити, підживлення, хвороби та шкідники квітки, цвітіння.

Яскраві грамофончики квітів і велике темно-зелене листя вигідно виділяють красуню бругмансію на тлі інших кімнатних рослин. А різноманітність сортів дозволяє вибрати квітку на будь-який смак.

Ботанічний опис

Бругманісія (Brugmansia) – це декоративна рослина сімейства Пасльонових, висота якого в природних умовах становить 400-500 см. При вирощуванні в приміщенні висота кущів бругмансії не перевищує 200 см.

Крона кімнатної рослини пишна розгалужена, стебла зелені, піднесено-поникаючі.

Велике овально-подовжене листя із зубчастим краєм залежно від виду рослини може бути гладким або злегка опушеним. Розмір листової пластини в середньому становить 30 см, насичений колір зелений.

Під час цвітіння на верхівках пагонів формуються одиночні прості або махрові квітки трубчасто-дзвонової форми. Довжина бутонів залежить від сорту бругмансії і варіюється в межах 25-45 см, діаметр – від 15 до 25 см. Забарвлення бутонів теж залежить від сорту і може бути білим, жовтим, бузковим і всіх відтінків червоного кольору.

Період життя однієї квітки нетривалий, проте це не знижує декоративність рослини. Для кімнатних квітів бругмансії характерне почергове формування бутонів, що дозволяє розтягнути час цвітіння з липня до грудня.

Опис квітки не буде повним, якщо не згадати яскравого аромату, який видає бругмансія в період цвітіння. Особливо насиченим він стає ближчим до вечора.

Враховуючи значні розміри, як видно на фото бругмансії, в домашніх умовах цю квітку, як правило, вирощують у діжках або інших великих горщиках для підлоги і кашпо.

Влітку рослину можна виносити надвір, використовуючи горщики з бругмансією для прикраси двору, тераси та інших зон присадибної ділянки. Однак з наближенням холодів теплолюбну квітку потрібно обов'язково повернути до приміщення.

Види бругмансії

Існує багато видів рослин бругмансії, проте в кімнатних умовах вирощують далеко не всі.

Кривава

Квітки цієї рослини червонувато-жовтогарячі з жовтими прожилками. На відміну від інших видів, кривава бругмансія під час цвітіння не пахне.

Біла

Рослина з білими квітами, що виділяють яскравий аромат. Тривале вдихання запаху білої бругмансії може викликати головний біль, тому горщик з цією рослиною рекомендується розмістити подалі від спального місця в приміщенні, що добре провітрюється.

Ароматна

Як і біла, ця ароматна бругмансія випромінює інтенсивний запах у період цвітіння. Квітки цього сорту рослини рожеві чи білі.

Золотиста

Високоросла рослина з яскравими жовто-оранжевими квітами. На відміну від інших видів, квітки золотистої бругмансії мають більш вигнуту форму.

Способи розмноження

Існує 2 способи розмноження бругмансії:

Насінням

Насіння висаджують у контейнер з вологим субстратом, заглиблюючи їх приблизно на 1 см. Контейнер накривають склом або поліетиленовою плівкою і залишають до появи сходів.

Після появи 3 справжніх листочків сіянці пікірують в окремі кашпо.

На замітку! Розмноження насінням – тривалий процес. Крім того, цей спосіб не гарантує збереження сортових ознак рослини.

Живцями

Для розмноження бругмансії можна використовувати верхівкові живці, що залишилися після весняної обрізки. Для цього велике листя з них видаляють, а залишки обрізають наполовину. Живці ставлять у склянку або банку з водою, а після появи корінців висаджують у ґрунт.

Порада! Живці укоріняться швидше і будуть міцнішими, якщо додати у воду таблетку активованого вугілля і трохи «Корневина».

Особливості посадки

У бругмансії дуже потужна, розташована в поверхневих шарах ґрунту коренева система, тому горщик для її вирощування рекомендується використовувати широкий та невисокий. Діаметр першого горщика має на 3-4 см перевищувати діаметр кореневої системи.

У міру зростання бругмансію методом перевалки пересаджують в іншу ємність, причому діаметр кожного нового горщика повинен бути на пару сантиметрів більшим за попередній.

Ґрунт для квітки краще взяти родючу проникну. Її можна купити в магазині або приготувати самостійно, поєднавши в рівних частках садовий дерн, пісок та торф.

Догляд у домашніх умовах

Бругмансія характеризується як досить примхлива рослина, для нормального розвитку якої потрібно правильний догляд у домашніх умовах.

Температурний режим

Оптимальна температура для вирощування бругмансії – +23-25 градусів. Зайве тепло може стати причиною погіршення декоративності рослини, тому в спекотні літні дні кімнату, в якій воно знаходиться, рекомендується частіше провітрювати, а також краще переселити бругмансію на все літо на свіже повітря. Тим більше, що незначне нічне зниження температури піде рослині на користь.

Взимку після закінчення періоду цвітіння, коли бругмансія переходить у стан спокою, температуру в кімнаті знижують до 15 градусів або виносять горщик з квіткою у більш прохолодне приміщення, наприклад, на лоджію. Зимівка при теплішій температурі може стати причиною скидання листя, а іноді і загибелі рослини.

Освітлення

Бругмансія характеризується як світлолюбна рослина, тому розмістити її рекомендується ближче до південних вікон приміщення. У разі нестачі природного освітлення квітка доведеться досвічувати. Як додаткове джерело світла можна використовувати звичайні люмінесцентні світильники або спеціальні фітолампи.

Полив

Під час активного зростання вологолюбну бругмансію поливають 2 рази на добу (не можна допускати пересихання ґрунту в горщику). У період бутонізації та цвітіння частоту поливу скорочують до 1 разу на добу.

Взимку, якщо рослина перебуває у стані спокою, полив знову скорочують, а якщо продовжує активно нарощувати вегетативну масу або цвісти, грунт зволожують у звичайному режимі.

Обприскування

У природі бругмансія росте у вологому кліматі, тому сухе повітря приміщення може не найкраще позначитися на стані вологолюбної рослини.

Забезпечити необхідну вологість допоможе регулярне обприскування вегетативних частин квітки, яке рекомендується проводити щонайменше раз на день. Воду для обприскування краще купувати теплу відстояну.

Підживлення

Для активного росту та пишного цвітіння бругмансію потрібно регулярно підгодовувати. У період активного зростання в ґрунт вносять азотні добрива, а в період бутонізації та цвітіння – фосфорно-калієві. Підгодовують рослину один раз на тиждень, чергуючи органіку та готові мінеральні комплекси. Взимку, коли рослина перебуває у стані спокою, ґрунт у горщику не удобрюють.

Обрізка

Догляд у кімнатних умовах включає регулярне обрізання рослини, яка може бути:

  • санітарної, що передбачає видалення сухих та пошкоджених частин рослини;
  • омолоджуючу, яку виконують навесні, обрізаючи пагони на 1/3;
  • формує, у процесі якої влітку видаляють зайві пасинки.

Занадто старатися в цій справі не варто, тому що занадто жорстка обрізка може не найкраще вплинути на рясність цвітіння.

Причини та лікування хвороб

У процесі вирощування бругмансії можуть виникнути такі проблеми:

Відсутність цвітіння

Причиною неприємності стає надлишок азоту у ґрунті або дефіцит сонячного кольору. Врятувати ситуацію допоможе переміщення горщика з бругмансією у більш освітлене місце та відмова від підживлення азотними добривами. У деяких випадках може знадобитися повна заміна ґрунту в горщику.

Витягування пагонів

Як і в попередньому випадку, у цій неприємності винне погане освітлення. Якщо додати бругмансії світла, вона стане більш компактною та красивою.

Пожовтіння та опадання листя

Причин може бути кілька – надлишок азоту в ґрунті, надмірний полив, посуха або нестача світла. Врятувати рослину можна, усунувши провокуючі чинники.

Уберегти бругмансію від згубної дії шкідників (попелиці, павутинного кліща) можна, обробивши рослину одним з інсектицидних препаратів (Фітоверм, Актеллік та ін.).

Високоросла пишна бругмансія може стати окрасою будь-якого просторого приміщення. Якщо забезпечити рослині правильний догляд, вона до самої зими радуватиме пишним цвітінням.

Фото кімнатної рослини Бругмансія