Зантедеська (калла) – 140 фото квітки, правила догляду в домашніх умовах

Покрокова інструкція з фото та описом всіх етапів догляду за кімнатною рослиною зантедеська. Як і коли поливати, інструкція з пересадки, розмноження, підживлення, цікаві факти.

Важко відшукати красивішу представницю королівства Флори, ніж чарівна зантедеська. Елегантну квітку просто неможливо переплутати з іншими кущами зелені, адже на їхньому тлі красуня виглядає справжньою принцесою.

Чудо природи нерідко оспівували у своїх творах поети, зображували на полотнах художники. Якщо говорити про мову квітів, то ця кімнатна рослина позначає потяг та пристрасть.

Походження та види

Видатний вчений 19 століття Джованні Зантедескі подарував квітці його нинішню назву, хоча спрощене найменування звучить як калла. Сьогодні рослина набула поширення майже по всій земній території, однак помірний клімат і відкритий грунт їй зовсім не підходять.

Фото зантедеської може надихнути на придбання горщикової теплолюбної красуні, і вона радуватиме око, стоячи на гарному столику. Оранжереї та теплиці світових експортерів рослинності буквально переповнені чудовими квітами, доступними для покупки.

В Австралії представник виду так потужно поширився, що був названий загарбником заливних лук і водовідвідних каналів. У Новій Зеландії така рослина, як зантедеська, взагалі суворо заборонено вирощувати та продавати.

Ефіопська калла, що має безневинні білі пелюстки, чудово підходить для весільних урочистостей, і надає елегантності сукні нареченої. Однак, вважати прекрасну квітку беззахисною помилково, оскільки під невинністю ховається жорстка сутність.

Майже всі частини рослини дуже отруйні через величезний вміст токсичних алкалоїдів та оксалату кальцію. Для людини вони не небезпечні доти, доки не потрапляють із квіткового соку на слизові оболонки. Контакт з отрутою може спричинити печіння, опіки та запальні процеси.

Особливості вирощування

При правильному догляді кімнатні квіти зантедеської порадують рясним цвітінням і здоровим виглядом. Важливо дотриматися нескладних правил:

  1. Температурний режим без коливань і різких перепадів, оскільки зантедеські дуже теплолюбне створення, і погано справляється зі зміною температур;
  2. Вологість повітря підвищена, більше того, необхідно влаштовувати теплий душ та обприскувати рослину;
  3. Освітлення яскраве, але без прямих сонячних променів, здатних нашкодити ніжним листям та пелюсткам;
  4. Полив рясний, що дозволяє вологолюбному створенню не відчувати нестачі вологи. Замислюючись, як поливати квітку, важливо запам'ятати: ніякого грунту, що пересихає;
  5. Грунт підходить поживний і пухкий, такий можна придбати вже у форматі готового ґрунтосуміші;
  6. Підживлення проводиться систематично, охоплюючи фази цвітіння та активного росту;
  7. Цвітіння можна побачити щорічно, якщо догляд у домашніх умовах проводився грамотно;
  8. Пересадка для молодої порослі проводиться щорічно, тоді як дорослі зразки пересаджують один раз на два роки;
  9. Обрізка сприяє більш рясному і красивому цвітінню, тому обрізку «діток» слід робити частіше;
  10. Фаза спокою настає після зменшення поливу, і триває кілька місяців.

Температурний режим

Теплолюбна калла не виносить холоду, а й різкі перепади температур для неї згубні. Тому життєво важливо встановити стабільне температурне середовище в приміщенні, інакше вирощування зантедеської в домашніх умовах обернеться палким розчаруванням.

Рекомендований інтервал температур лежить між відмітками +20 та +25. Проте, культура легше приймає деяке зниження діапазону, ніж надмірне його підвищення. Якщо відбудеться короткочасний заморозок, загине молоде листя, хоча головна рослина не постраждає.

На підвіконні каллу розміщувати не слід, особливо якщо приміщення часто провітрюється. Протяг може зашкодити кореневій системі, а опалювальні прилади зроблять повітря надто сухим.

Вологість

Догляд у кімнатних умовах повинен включати регулярні обприскування квітки, яке у спекотний літній період потрібно проводити не рідше ніж раз на день.

Листя обожнюють, коли їх омивають теплою водою, особливо теплим душем. Сухе повітря може занапастити рослину взимку, тому включені опалювальні прилади неприпустимо розміщувати поблизу кали.

Не зайвим буде поставити поруч із горщиком піддон, заповнений водою. У дикій природі зантедеська розташовується на болотах, тому вдома їй потрібно забезпечити максимально вологий ґрунт. Для поливу потрібна вода кімнатної температури і проводити процедуру прийнято досить часто.

Слід уникати переливу, дотримуючись помірності у поливі, інакше великі ризики загибелі кореневої системи. Літній рясний полив знижується восени, щоб до зими поливати ґрунт лише при зниженні температури до 22 градусів.

Розмноження

Щоб отримати молоду квітку, достатньо розділити корінь дорослої рослини, що вступила у фазу спокою. Корінь має бути розрізаний таким чином, щоб обидві половини зберегли гарні паростки. Поділ кореня не вимагає поспіху, краще зачекати, коли поділ станеться природним шляхом.

Саджанець закопують в окремому горщику неглибоко, а дно ємності заздалегідь заповнюється субстратом. Полив починають після появи перших пагонів. Насіння теж можливе, як спосіб розмноження, але на практиці ця технологія виходить надто складною.

Шкідники та захворювання

Зантедеська, як будь-яка рослина, не застрахована від хвороб та шкідників. Найчастіше загнивають кореневі бульби, після чого гине рослина цілком. Спровокувати появу гнилі можуть шкідливі грибки, що активно розмножуються при поганому повітрообміні.

Коріння нерідко страждають від фітофторозу, різоктоніозу та інших недуг. Боротися з гниллю та зараженнями допоможуть фосфонати та фунгіциди.

Опис хвороб квітки не обмежується лише коренем, адже альтенаріоз та філостіктоз нападають навіть на листя та стебла.

Грибки люблять тепло і вологу, як їх любить сама калла, тому боротися з ними дуже складно. Фунгіцидні засоби застосовуються відразу, а уражені частини рослини безжально видаляються. Мозаїчні хвороби та борошниста роса теж атакують каллу, як і всілякі паразити.

Фото рослини Зантедеська