Цикламен: вирощування та догляд у домашніх умовах, цвітіння, фото, пересадка, підживлення, розмноження

Правила догляду за кімнатною рослиною цикламен. Багато фото, види, сорти, коли цвіте, як і коли поливати, як підгодувати, пересадка, цікаві факти та особливості рослини цикламен.

Серед величезного асортименту кімнатних рослин особливий інтерес викликає квітка цикламен, один із представників сімейства первоцвітих рослин.

Найбільш поширений на територіях Європи та Азії, воліє регіони з помірним та субтропічним кліматом. Красу та стиль рослини можна оцінити на фото квітучого цикламену.

Загальна характеристика

Кімнатні квіти Цикламени є багаторічниками, а тому вимагають більш детального догляду. Опис квітки включає декілька таких параметрів:

 • Наземна частина представлена зеленим листям довгастої форми. На поверхні кожного листа зачату є сріблястий малюнок.
 • Квіти представлені у вигляді одиночних суцвіть, які розташовуються на довгих тонких ніжках.

При пересадці можна помітити, що коренева система рослини бульбоподібна, дуже потужно розвинена. Період цвітіння може припадати на зиму чи весну, що визначається різновидом кімнатної культури.

Вимоги до освітлення

У вирощуванні рослини цикламен є кілька важливих особливостей. Для активного цвітіння рослині потрібне сонячне світло, проте надлишок прямих сонячних променів може спричинити опік та загибель культури.

Для розміщення горщика для квітів найбільш оптимальним є підвіконня на західній або східній стороні будинку, де надходить велика кількість розсіяного світла.

Температурний режим

На відміну від більшості кімнатних рослин, даний представник віддає перевагу легкій прохолоді, що слід враховувати при догляді в домашніх умовах. Найбільш здорове зростання пишної крони, розвиток гарного суцвіття можна спостерігати лише за температури повітря в діапазоні 10-15 градусів. Влітку цикламен здатний переносити температуру до 25 градусів, але при регулярному провітрюванні приміщення.

Організація оптимального поливу

Для правильного зростання та розвитку, а також профілактики захворювань, полив потрібно оптимально організовувати. Як поливати квітку:

 • Воду, призначену для поливу, попередньо відстоюють кілька днів.
 • Важливо стежити, щоб температура води залишалася на рівні 16-18 градусів.
 • Найбільш рясний полив має бути під час цвітіння цикламену.
 • В організації догляду необхідно знайти «золоту середину»: в горщику квітки не повинна застоюватися волога, але і посуху рослина погано переносить.

Відмінним рішенням для вирощування у домашніх умовах стане проведення нижнього поливу через піддон. При подібному підході вода не стикається безпосередньо з коренем та наземною частиною рослини.

Цикламен любить високу вологість повітря, тому фахівці рекомендують проводити обприскування куща із пульверизатора. Однак цю методику використовують тільки до цвітіння, а потім використовують зволоження гальки в піддоні.

Внесення добрив у ґрунт

Догляд за культурою в кімнатних умовах включає внесення добрив. Настільки яскраво квітуча рослина, безсумнівно, вимагає регулярних підживлень. Насправді використовують універсальні комплексні добрива.

Важливо стежити, щоб у складі підживлення був надлишку азотних сполук, які призводять до гниття бульб. У період активного цвітіння всі підживлення квітучої культури повністю припиняють.

Догляд у періоді спокою

Для кімнатної рослини цикламен характерний період спокою. Дізнатися про його настання можна з засихання і повного опадання листя. У цей період для культури дотримуються ряду правил догляду:

 • Скорочують частоту та обсяг поливів.
 • Влаштовують регулярні провітрювання приміщення з квіткою.
 • При розміщенні горщика у світлій кімнаті переносять рослину в притінене місце, позбавлене яскравого природного світла.

Іноді використовують іншу методику. Квітковий горщик після повного обсипання листя перевертають на 90 градусів і зберігають до появи бутонів у такому положенні.

Як провести пересадку цикламену

Одне з найважливіших практичних питань щодо догляду за цикламеном, як проводити пересадку. Нераціональне пересадження кімнатної квітки може призвести до механічного пошкодження кореневої системи, а також загибелі рослини.

Правильна послідовність для пересадки:

 1. Цю процедуру проводять щороку в останньому місяці літа.
 2. Новий горщик для квітів повинен бути досить широким, щоб не відбувалося здавлення коренів.
 3. Підготовлену ємність засипають ґрунтом із слаболужним показником.
 4. Важливо організувати якісний дренажний шар (це може бути керамзит, галька).
 5. До складу живильного ґрунту обов'язково повинні входити торф, пісок, перегній у оптимальному співвідношенні.
 6. Рослину акуратно витягають із старого горщика, намагаючись не пошкодити коріння.
 7. Уважно оглядають бульби, гниючі та болючі ділянки видаляють за допомогою ножиць.
 8. При посадці бульб краще залишити коні на одну третину виступаючими над поверхнею ґрунту. Подібний підхід сприяє більш пишному цвітінню куща.

Заглиблене коріння присипають підготовленим ґрунтом, здійснюють полив відстояною водою.

Вирощування цикламену з насіння

Найчастіше цикламен набувають у магазині кімнатних квітів. Однак за бажання можна виростити квіткову культуру з насіння в домашніх умовах. Для якісного та здорового зростання посадковий матеріал краще купувати у спеціалізованому магазині. Покрокове вирощування рослини з насіння:

 1. Готове насіння занурюють у цукровий розчин. Видаляють насіння, що спливло на поверхню.
 2. Подальше завдання полягає у замочуванні насіннєвого матеріалу в розчині стимулятора росту.
 3. У верхньому шарі підготовленого ґрунту укладають насіння, присипають тонким шаром ґрунту.
 4. Ємність з висадженим насінням накривають склом або укутують поліетиленовою плівкою.
 5. Після появи перших сходів (приблизно через 45 днів) ємність із рослинами прибирають у прохолодне місце з розсіяним світлом.
 6. На стадії 2-3 листочків роблять пікірування в окремі горщики.
 7. За тиждень молоді сходи обов'язково підгодовують універсальним добривом.

У постійні горщики для квітів рослини пересаджують в останні дні весни. При правильному догляді цвітіння спостерігається через 15 місяців зростання куща.

Фото Цикламену