Герань: догляд за квіткою в домашніх умовах, правила пересадки та поливу (135 фото)

Покрокова інструкція, з описом, як доглядати кімнатну квітку герань. Багато фотографій, особливості, пересадка, розмноження, цікаві факти, види.

Домашні квіти вирощують у вазонах, вони радують господарів та гостей красою свого листя та різних квітів. Рослина Герань, інша назва пеларгонія, давно стала улюбленицею квітникарів, завдяки невибагливості до догляду.

У сільських будинках часто можна побачити рожеву Пеларгонію. Її квіти не найкрасивіші, але її листя має гарну кромку у вигляді хвилі.

Існує багато видів і відтінків цієї рослини, щоб вибрати відповідний для вас вигляд і колір можна подивитися фото герані, тоді вам буде легше зробити вибір.

Опис

Герань відноситься до багаторічних рослин сімейства геранієвих Pelargonium. Її походження бере початок у Південній Африці, там її батьківщина. Існують види, що нагадують чагарник, а є види, як трав'яниста рослина. У домашніх умовах герань зростає не більше 1 м-коду.

Найчастіше зустрічається із прямими стеблами, але бувають види рослин, які виростають у вигляді гілок або повзучих відростків. Листя утворюється широке і фігурне з пальчикової структурою. Поширеним вважається листя розсіченої форми.

Забарвлення листя буває однорідного та зонального типу. У другому випадку перехід кольору походить від яскравого до темнішого, зеленого кольору. Перемикаючись на опис квітки потрібно згадати, що вони бувають різних відтінків.

У кімнатних рослин немає тільки блакитного відтінку квіток, а всі інші присутні.

У рослини утворюються суцвіття різної форми. Кімнатні квіти герані можна розділити на дві групи:

  • сорти з яскравими та красивими квітками;
  • невиразні кольори, але запашні і ароматні листя.

Період цвітіння у Пеларгонії, якщо підтримується необхідна кількість тепла, може розтягнутися майже рік, з весни до осені.

За рахунок свого складу герань має корисні властивості і виявляє лікувальний ефект.

Головні правила вирощування

Вирощування Пеларгонії в домашніх умовах – заняття зовсім не важке для виконання. Щоб кущ пишно розквіт, а не набирав зелену масу, перед його посадкою потрібно підготувати середній за родючістю субстрат. Для створення дренажу на дно горщика слід укласти керамзит.

Важливо знати, як поливати квітку? Поливати рослину потрібно рясно, її роблять у міру висихання верхнього шару землі. Герань не виносить перезволоження ґрунту. У зимовий період квітка поливається рідко.

Користуватися обприскувачем для зволоження листя не потрібно, тому що герані приємніше сухе повітря. З огляду на це досвідчені квіткарі радять перемістити кущ у літній період на балкон.

Кімнатна рослина споживає велику кількість світла від сонця, при цьому сонячні промені приносять йому багато користі, а не шкоди. Все ж таки в найспекотніші дні, коли сонце в зеніті, варто рослину затінити від активних сонячних променів.

У теплу пору року квітка добре почувається майже за будь-якої температури. При настанні зимової пори кущик радиться визначити у прохолодне місце з температурою близько +15 градусів.

Пересадка рослини

Пересаджувати часто герань зовсім не потрібно, адже вона тяжко переносить пересаджування. Для догляду в кімнатних умовах, пересаджувати радиться за крайньої необхідності – наприклад, коріння рослини вилізло з отвору для дренажу, рослина захворіла через частого поливу.

Найкращий період, який визнаний фахівцями для її посадки чи пересадки, припадає на вегетаційний період герані напровесні. Важлива деталь, що новий горщик повинен бути в діаметрі більшим за попередній на 2 см.

Якщо вазон буде більших розмірів, активно піде зелена маса, а кольору буде мало.

Обрізка та прищипка

Догляд за пеларгонією в домашніх умовах включає обрізання, яке проводять восени. Окрема втеча робиться коротшою так, щоб на ньому залишалося 6-7 листків.

Потрібно вирізати ті стебла, які беруть початок не від кореня, а від пазух листя. Навіть якщо протягом зими кущ знову розростеться, йому знову потрібне обрізання, при цьому на відростках залишається кілька бруньок.

При бажанні відрізані пагони можна вкоренити та посадити у різні горщики. Для утворення більш пишної, гіллястої та рясно квітучої рослини потрібно робити прищипку паростків над четвертим та п'ятим листком. Такі місяці, як грудень та січень – дуже небажані для обрізання герані.

Популярні два способи для розмноження пеларгонії – це насінням та живцюванням. Перший спосіб буде складнішим. Також потрібно врахувати, що при посадці гібридів майбутні рослини можуть не зберегти материнські спадкові властивості.

Для посадки герані насінням готується ґрунт із розрахунку: дві частини дерну та по одній частині піску та торфу. На дно вазону укладається дренаж, а потім основна підготовлена земельна суміш.

Беруться насіння і рівномірно розосереджуються по поверхні ґрунту з проміжком 2 см між собою, потім вони засипаються ґрунтом. Далі земля за допомогою розпилювача зволожується. Доки поки насіння не проросте, вазон потрібно накрити плівкою або склом, для створення постійної температури +20 градусів.

У цей час необхідно іноді робити провітрювання. До утворення двох справжніх листків, квітку слід періодично поливати. Після того, як рослину обрізають до 6 листків, всі відростки можна посадити в різні вазони;

Розмноження живцями. Це простіший спосіб. Цим способом можна скористатися будь-якої пори року. Але навесні поява коренів відбувається дуже активно і цей час більше підходить для цього.

Від'єднаний від рослини живець залишається лежати на повітрі 3 години. Потім його потрібно заглибити у ґрунт чи великий пісок. Зверху він не накривається. Після утворення коріння він пересідає у вазон.

Часто використовується наступний спосіб пересадки – відрізається листок від пеларгонії та поміщається у воду. При появі коріння паросток садиться в горщик.

Хвороби та шкідники

Герань має непогану стійкість до захворювань. Вона все-таки може захворіти і найчастіше це відбувається через неправильний догляд. Деколи буває, що у молодого куща основа ніжки стає чорного кольору – це чорна гнилизна. Ця хвороба рослини не піддається лікуванню. Тому вражена рослина спалюють, а ґрунт змінюють на іншу.

Для запобігання появі на коренях сірої та чорної гнилі не можна доводити до застою рідини в горщику. Можуть з'явитися шкідники: кліщі, попелиця та білокрилка. Коли на квітці з'являється попелиця чи кліщі, тоді потрібно приготувати настій із тютюну, ромашки із зеленим милом та протерти ним рослину, листя, у тому числі зі зворотного боку.

Через 3 години кущ потрібно обполоснути водою. Щоб позбавити герань білокрилки, використовують поперемінно препарати: Актеллік, Конфідор, Зубр, Фуфанон. Адже знищити личинок та дорослих комах білокрилки непросто.

Фото кімнатної рослини Герань