Гарденія (150 фото квітки): інструкція з вирощування та догляду в домашніх умовах

Детальний огляд кімнатної квітки Гарденія. Багато фото рослини, цікаві факти, як вирощувати, як поливати, хвороби та шкідники, підживлення, пересадка квітки.

Гарденія відноситься до групи декоративно квітучих рослин, які відіграють важливу роль в аранжуваннях. Вирощування цієї дивовижної квітки – це справжня авантюра?

На перший погляд, так. Гарденія дуже вимоглива рослина, тому дуже часто приносить прикрість. Але методичне виконання алгоритму догляду за ним допоможе у цій нелегкій задачі.

Загальні відомості

Згідно з довідником «Все про кімнатні рослини» Доктора Д. Г. Хессайона: «Gardenia jasminoides має напівмахрові або махрові квітки з матовими пелюстками. Рослина сягає заввишки 50 див. У культурі є кілька різновидів».

Є дані про понад 250 видів цієї культури. Належить вона до сімейства Rubiaceae (Маренові). Родом із субтропічних та тропічних лісів. У природних умовах це вічнозелені чагарники або невеликі дерева.

Листя Гарденії – шкірясті, блискучі, розташовані попарно. Квіти розташовуються в пазухах листя, матові, забарвлення – біле або ніжно-кремове. У Гарденії свій неповторний запах дуже яскравий. Квітне рослина поширює запах на все приміщення.

Температурний режим

Помірна. Взимку не нижче 160С, влітку – не вище 250С. Для формування квітки бажана температура вночі 15-170С, а вдень на 20 вище. Важливим є ще один момент — земля в горщику не повинна бути холодною. Щоб бутони не опадали, слід підтримувати постійну температуру і бути обережним при поливі.

Освітлення

Яскраве. Дуже світлолюбна. Однак вимагає прикриття від прямого полуденного сонця влітку. У зв'язку з такими особливими вимогами, горщик з рослиною мають влітку – на західних або східних вікнах, а взимку – на південному підвіконні. Але постійного, особливого різкого переміщення, Гарденія не любить. Завмирає на деякий час у зростанні і навіть може скинути колір або листя.

Важливо! У таких тонкощах і полягає догляд за квітами Гарденія. З одного боку — вони вимогливі до догляду, з іншого — нав'язлива увага їх «дратує».

Полив

Як поливати квітку? Поливати рясно, взимку помірно, м'якою теплою водою. Обов'язково має бути піддон, не кашпо. Вода, що випаровується, з піддону буде підтримувати вологість повітря навколо куща. Іноді можна підкисляти воду. А краще використовувати добрива для азалій.

Вологість повітря

Догляд у кімнатних умовах потребує частого обприскування, але без попадання на бутони та квіти. Також ефективним засобом є використання моху в піддоні. Можна використовувати хвойний опад. Перед розміщенням у піддоні його слід добре промити і укласти товстим шаром.

Досягається потрійний ефект – зволоження повітря, підкислення води та антисептичний ефект.

Важливо! Всі методи зволоження повітря за допомогою піддону можна використовувати тільки якщо рослина була правильно посаджена, тобто з шаром дренажу в горщику. Тому що коріння Гарденії не повинно постійно перебувати у воді.

Пересадка

Пересадка проводиться раз на 2-3 роки навесні (лютий, березень). Процедура проводиться збільшення обсягу ємності. Це стимулює зростання Гарденії. Пересадка проводиться методом перевалки, із заповненням об'єму горщика, що залишився, свіжим грунтом з підкисленим pH.

Розмноження

Для укорінення рослини Гарденія використовують фітогормони та нижній підігрів. Розмножують цю культуру двома методами: насінням та живцюванням.

Живцювання можна проводити декількома способами: у воді, у субстраті та за допомогою торф'яних таблеток. Живці нарізаються в лютому-березні. Це мають бути молоді пагони цього року приблизно 10 см, на яких зберігають щонайменше два аркуші. За будь-якого способу укорінення слід використовувати стимулятор коренеутворення.

Якщо вкорінення відбувається у воді, необхідно розчинити одну таблетку активованого вугілля для знезараження і додати стимулятор згідно з інструкцією. У розчин міститься черешок, але попадання листової пластини небажано, оскільки піде загнивання листа.

Місткість встановлюється на нижній підігрів. Для цього використовують спеціальні теплички. Деякі квітникарі встановлюють ємності на електричні грілки. Так само ефективним способом забезпечити нижній підігрів буде встановлення живців, що укорінюються, на підвіконня з батареями опалення під ним.

Укорінення за допомогою торф'яних таблеток результативніше, оскільки виключається застоювання води, коріння утворюються в більш природному для них середовищі. Торф'яна таблетка просочується розчином води та фітогормону, встановлюється у ємність на нижній підігрів. У таблетку міститься живець.

Однак обов'язково треба стежити за вологістю таблетки, оскільки торф, що висихає, стискається і може безповоротно пошкодити ніжне коріння рослини. Після появи корінців упаковка таблетки обережно підрізається і вкорінений черешок поміщається в ґрунт.

При використанні ґрунту – зріз майбутньої рослини вмочується в порошок стимулятора і міститься в субстрат. Саджанець обов'язково треба накрити скляним куполом і не відкривати до появи нових листочків, що буде ознакою вкорінення. Горщик із саджанцем Гарденії так само обов'язково ставиться на нижній підігрів.

Розмноження насінням Гарденії не надто популярне. Бо насіння має бути добре визрілим і свіжим. Але можна спробувати. Для цього ґрунт проливається розчином стимулятора, насіння розкладається по поверхні і присипається 5 см субстрату. Тепличка накривається склом.

Скло періодично слід відкривати та провітрювати ємність. Проростання відбувається у середньому через 3-4 тижні. Молоді рослини Гарденії дуже ніжні, тому їх надалі накривають прозорими куполами, кожне індивідуально, до повної адаптації до зовнішнього середовища.

Хвороби та шкідники

Вирощування Гарденії в кімнатних умовах не виключає проблем, пов'язаних із хворобами та шкідниками. Хвороби пов'язані насамперед із порушенням агротехніки вирощування культури.

Для Гарденії дратівливими факторами є:

  • пересушування ґрунту
  • перезволоження ґрунту
  • сильне сонячне світло
  • гаряче сухе повітря
  • протяги
  • Нестача світла

До найпоширеніших шкідників Гарденії відносять павутинного кліща. Ознака – це поява легкої павутинки на нижній частині листової пластини.

Цей шкідник практично незнищенний, оскільки селиться як на рослині, а й у всіх щілинах. Тому, якщо кімнатна рослина заражена кліщем, обробляти треба не тільки її, а й горщик; поверхню, де стояв горщик; всі рослини, що знаходяться у приміщенні.

Для цього використовують спеціалізовані інсектициди. Наприклад – фітоверм. Цей препарат спеціально призначений для кімнатних рослин, що мінімально токсичний для людей, має широкий спектр дії. Обробку треба провести три рази, навіть якщо здається, що видимих ознак уже немає.

Принцеса для справжніх квітникарів

Гарденія – рослина для професіоналів. Досвідченим квітникарам іноді хочеться виростити щось примхливе та екзотичне. Гарденія обов'язково принесе задоволення таким авантюристам!

Фото гарденії