Фінікова пальма: посадка, догляд у домашніх умовах, фото, розмноження, вирощування, види, як поливати

Опис кімнатної рослини фінікова пальма. Багато красивих фото, інструкція від флористів, як доглядати за рослиною, виростити з кісточки, посадка, розмноження, пересадка, підживлення.

Фінікова пальма – зелена стеблеподібна рослина, яку можна виростити вдома як із плодової кісточки, так і вегетативним способом. Ця незвичайна рослина теплих країн, безумовно, привнесе деяку родзинку в інтер'єр кімнати. Як виростити цю красиву, багаторічну, з розлогим листям рослину, опис цієї квітки, можна буде дізнатися в цій статті.

Опис

У природі налічується понад десяток різних видів Фінікових пальм. Про неї згадується, як про культуру ще в IV столітті до нашої ери, яка зростала на території нинішнього Іраку.

Біологічно рослина відноситься до дерев або чагарників, має один або два стовбури. Є деякі види, які мають і кілька стволів. У основи мають колючки, міцні та гострі. Дрібні, жовті квіти, зібрані у суцвіття. Листя перисте, довге і вузьке, загострене догори.

У природі живуть до півтора століття і виростають до тридцяти метрів заввишки. Багато видів дають плоди вживані в їжу – фініки, які багаті вмістом вуглеводів, вітамінів і мікроелементів. Вони придатні для людей, ними годують тварин і виготовляють цукор.

У Стародавньому Сході ці плоди вважали хлібом через їхню ситність і доступність. Щоб зібрати плоди з дерева, необхідно піднятися на верх, оскільки вони не обсипаються на землю.

Види пальм для вирощування у будинку

Ще позаминулому столітті практикували вирощування цієї рослини, як квітка. Для приміщення не всі види пальм годяться. Ось деякі їх різновиди, які можуть прижитися у кімнаті.

 1. Фінік звичайний чи пальчастий – популярний, швидкозростаючий.
 2. Фінік Робелена – низькорослий до 2 м вигляд.
 3. Фінік Канарський – близько 2м.
 4. Фінік вигнутий – до 8 м, має кілька стволів
 5. Фінік лісовий – до 12 м.
 6. Фінік кам'янистий – до 7 м-коду.
 7. Фінік цейлонський – до 6 м.

Всі вони дуже стійкі і до хвороб, і до шкідників. Фініки, які продаються в магазинах, є результатами Фініка звичайного. Його вирощують в Арабських Еміратах та Африці промисловим способом. З кісточки плода цієї пальми може вийти квітка.

Але треба знати, що він має двометрову висоту, розлаписте листя і займе багато місця. Тому треба одразу визначитися з місцем, де це майбутнє дерево перебуватиме.

Посадка

Купівля насіння

Не треба йти до спеціалізованого магазину для покупки насіння, достатньо сходити до найближчого продуктового чи овочевого магазину та купити фінікові плоди, попередньо подивившись дату розфасовки.

Справа в тому, що старе насіння може не зійти. З'їсти кілька штук, звільнивши кісточки від м'якоті. Оглянути уважно зовнішній вигляд. Вони повинні бути без пошкоджень і не виїдено комахами, а також без ознак будь-якого захворювання та теплової обробки.

Опустивши у воду насіння – здорові опустяться на дно, а порожні піднімуться на поверхню.

Підготовка до посадки

Перед посадкою насіння опустити в теплу воду на кілька днів, яку раз на добу міняють. Для швидкого утворення коріння можна додавати стимулятори росту (циркон, епін). Можна використовувати інший спосіб замочування.

У змочений водою ватний тампон загортають кісточку і кладуть у невелику посудину до її набухання. Вату, за потреби, змочувати повторно.

Вибір ґрунту

У магазинах продається спеціальний ґрунт для цієї культури, але універсальний теж підійде. Також ґрунт можна зібрати своїми руками кількома способами.

Готують суміш із рівних частин піску, компосту, дернової землі. Додають туди суперфосфат (1 ст. л. на 3 л. ґрунту).

Суміш з двох частин дернового борошна, першої частини піску, першої частини торфу і деревної золи.

Готовий грунт потрібно знезаразити, проливши окропом або прожаривши в духовці. Також можна пролити розчином калію перманганату.

Посадка

При прокльовуванні корінців кілька насіння висаджують у торф'яні таблетки. Перший відросток з'явиться упродовж півроку. Але якщо насіння зі свіжого плоду, то може з'явитися через 20-25 днів. Найсильніший відросток відправляємо у ґрунт, для подальшого зростання. Так як у майбутнього рослини потужне коріння, посудину вибирають глибокий, забезпечити дренажем. Вибираючи місце знаходження, врахувати, що пальма погано переносить промені сонця, протяги, холод.

Розвиток

Протягом кількох років як такої Фінікової пальми спостерігати не доведеться. Вона тільки випускає одинарне вузьке гостре листя. Розлаписті листи з'являються лише на 3-5 рік. А всю красу можна спостерігати лише на 5-7 рік зростання.

Якщо хочеться якнайшвидше отримати дорослу рослину, можна скористатися вегетативним способом розмноження, відірвавши прикореневий син або бічний погон біля основи стовбура.

Догляд

Догляд у домашніх умовах за цією культурою має на увазі:

 • правильне освітлення;
 • температурний режим;
 • своєчасний полив;
 • підживлення;
 • Обрізання;
 • Пересадку.

Освітлення

На початку зростання квітка Фінікової пальми помістити із сонячного боку, але так, щоб не вийшов опік листя. Ця культура прийшла до нас із спекотних країн, тому для подальшого вирощування потрібно вибрати простору освітлену кімнату з високими стелями.

У природі Фінікова пальма росте під прямими променями сонця. У кімнатних умовах рослина не любить прямі промені, віддаючи перевагу невеликій тіні в літні спекотні дні. Для того, щоб пальма не вийшла однобокою, необхідно зрідка повертати горщик навколо своєї осі.

У зимовий період організувати додаткове освітлення за допомогою люмінесцентної лампи або світлодіодної.

Температурний режим

Температура для догляду в кімнатних умовах повинна складати 23-25°С. У спеку рослина переносить 30 ° С, але листя необхідно обприскувати водою, запобігаючи їх пересихання. Взимку воно добре себе веде при 18°С. Слідкувати, щоб температура була не нижче 14°С.

Виносити з прихованого місця на свіже повітря або лоджію, поступово загартуючи при температурі до 12°С. Починати з однієї години, щоразу збільшуючи тимчасовий період.

Полив

У природі це дерево росте за мінімальних опадів. Тому коріння дуже глибоко впроваджується вглиб, для пошуку вологи. Як же поливати кімнатну квітку? Потрібно це робити так, щоб вологість ґрунту була в нормі.

Слідкувати, щоб ґрунт не пересихав, але й не був перезволожений. Воду для поливу потрібно брати або дощову або відстояну централізовану. У спекотну погоду проводитиме душування. Зимовий полив повинен бути набагато рідшим за літній.

Підживлення

У квіткових магазинах продаються спеціальні підживлення для пальм, але можна купити препарати і для звичайних рослин з підвищеним вмістом азоту, для утворення зеленої пишної маси. Підживлення роблять у пролитий ґрунт згідно з інструкцією.

Як і будь-яка інша кімнатна рослина, пальму краще не додобрити, ніж передобрити. Компост, перегній, зола також допоможуть нормальному розвитку дерева.

Обрізка

Перші роки проводити обрізання категорично забороняється. Коли дерево стане досить дорослим, можна обрізати бічні сухі чи неякісні пагони, але не верхівку, яка є точкою зростання.

Пересадка

Якщо горщик для рослини став малий, коріння виглядає з дренажних отворів, його потрібно пересадити в більший. Час для цієї процедури обирають весняний, оскільки саме цього сезону активується зростання. Майбутнє дерево пересаджують перші п'ять років щорічно, наступні роки – кожні три роки.

Шкідники

Якщо листочки зблідли, скрутилися, стали опадати – можливо це через шкідників. Найчастіше пальму атакують:

 • нематода;
 • Борошнистий черв'як;
 • павутинний кліщ;
 • Каліфорнійський квітковий трипс;
 • щитівка.

Для боротьби з комахами використовують як покупні препарати, і всілякі розчини і настої, приготовлені своїми руками. При захворюванні на нематоду ніякі препарати та засоби не допоможуть. Рослина підлягає повному знищенню.

Хвороби

При правильному догляді пальма рідко хворіє, але якщо пожовтіло листя, стало сохнути, набуло коричневого кольору, покрилося плямами, тобто причина припускати, що рослина захворіла:

 • Якщо засохли кінчики листя – нестача вологи;
 • якщо відмирає верхня частина – припинити полив, перевірити коріння на наявність захворювань;
 • якщо листя пожовтіло – можливе грибкове захворювання;
 • якщо сохнуть бічні пагони – це нормальне явище у старого дерева.

Слід зазначити, що ця культура не любить полив охолодженою водою. А від хвороб використовувати фунгіциди, вносити в землю золу, проливати марганцівки розчином.

При вирощуванні в приміщенні у цієї кімнатної рослини навряд чи будуть плоди, та це і не так важливо, адже вирощуванням пальми Фініки займаються не для отримання врожаю, а для того, щоб прикрасити інтер'єр, внести якусь екзотику.

Фото рослини фінікова пальма