Цикас – 130 фото рослини в домашніх умовах, правила догляду, полив, пересадка, підживлення

Опис кімнатної рослини цикас, багато фото, цікаві факти, види. Правила догляду за рослиною в домашніх умовах, пересадка, розмноження, підживлення, як поливати.

Багато хто помилково називають кімнатну рослину цикас пальмою, проте це не так. Ця квітка є чимось проміжним між папоротею та гінгко, залишаючись серед небагатьох, хто дійшов до нашого часу з представників стародавньої флори.

Існує думка, що вирощування в домашніх умовах цикасу досить проблематичне, але якщо правильно підібрати догляд, то рослина радуватиме і дивуватиме зовнішнім виглядом довгий час.

Особливості квітки

У природному середовищі цикас досить поширений і налічує близько 90 різних видів. У природі рослина може зрости до 15 метрів у висоту, тоді як при догляді в домашніх умовах досягає лише півтора метра. З цієї причини багато хто боїться заводити рослину, тому що доросла квітка вимагає багато простору.

Належить цикас до сімейства Саговнікових, через що часто його називають саговниковою пальмою. У кімнатних умовах рослина дає не більше 1 або 2 листків на рік, зате росте це листя дуже довго.

Спочатку листя має світло-зелений колір і досить м'які на дотик, з віком вони починають темніти і набувати жорсткості. У висоту за рік квітка встигає вирости лише на 3 сантиметри.

Догляд у кімнатних умовах дозволяє виростити квітку, яка більше схожа на кущ, а не на дерево, як її природний родич. Домашній цикас практично не цвіте. Жіночі екземпляри на верхівці мають шишки, де формується насіння, велике за формою.

Догляд за рослиною

Рослина цикас може успішно зростати у природному середовищі, а й у домашніх умовах. Для цього потрібно забезпечити достатній простір і гарний догляд квітки:

Цікас дуже любить сонце, і навіть прямі промені не зможуть йому зашкодити. Виняток становитиме лише полуденне сонце, що спалює, яке може обпекти листя. Ставити квітку краще біля вікна з південним напрямком, але адаптацію сонячного світла потрібно проводити поступово. Добре цикасу підійде влітку та балкон. Там буде достатньо світла та повітря.

Стандартна кімнатна температура підходить для вирощування цикасу. 22-26 градусів – оптимальні для його зростання умови. Взимку у квітки настає період спокою, тому температура може бути нижчою, але не менше ніж 12 градусів тепліше 0.

Немає жодних особливих правил, як поливати квітку. Як і всі кімнатні рослини, цикас погано переносить недолив або перелив. Влітку його зазвичай рясно поливають 1-2 рази на тиждень, взимку кількість поливів скорочують до одного разу з періодичністю 10 днів.

Воду обов'язково готувати: вона повинна бути теплою та відстояною. Зайву воду потрібно обов'язково зливати з піддону. Обприскують квітку влітку один раз на день, а взимку, за такої ж температури, двічі.

Якщо взимку температура нижче, обприскування проводять рідше. При поливі та обприскуванні краще орієнтуватися на індивідуальні умови: який ґрунт, чи сухе у квартирі повітря, яка температура. Головне, щоб і при поливі, і при обприскуванні шишка квітки залишалася сухою.

У теплу пору цикас підгодовують раз на 2 тижні, восени підгодовують рідше, всього раз на місяць, взимку добрива взагалі не вносять. Після того, як цикас пересаджений, їх краще не годувати протягом місяця.

Як пересадити рослину

В описі квітки зазначено, що молоду рослину пересаджують щорічно, навесні. Старші екземпляри пересаджують у міру виростання квітки з горщика. Середній термін зростання в одному горщику – 5-6 років. Якщо цикас виріс дуже великим і високим, то можна не пересаджувати квітку, а лише оновити верхній слів ґрунту.

Коренева система квітки дуже ніжна, тому при пересадці квітки потрібно поводитися з нею дуже дбайливо. Не потрібно очищати стару землю з коріння, достатньо лише злегка струсити земляний ком.

При пересадці цикасу беруть горщик, який за розміром буде більшим за старий. Але в занадто великий горщик пересаджувати цикас не можна, бо ґрунт може згодом закислитися, а квітка загинути. Саме тому для цикасу беруть і легку землю, яка вільно пропускатиме воду та повітря.

Кращий субстрат для квітки – суміш піску, торфу, перегною, дернової та листової землі. На дно обов'язково кладуть дренаж, щоб у нього йшла зайва волога. Шишка, звідки росте листя квітки, повинна залишатися над рівнем землі, не можна засипати її субстратом.

Як розмножують цикас

Цикас розмножують за допомогою насіння або поділом куща.

Насіння для розмноження обов'язково має бути хорошої якості. У домашніх умовах отримати таке насіння досить складно, тому що потрібні спеціальні навички та вміння.

Перед посадкою насіння замочують протягом дня у теплій воді. Потім підготовлений субстрат в ємності розкладають готове насіння, злегка поглиблюючи їх у грунт. Потім формується домашня теплиця: поверхню вкривають матеріалом, що пропускає світло, і ставлять у тепле освітлене місце.

При температурі вище 30 градусів і нижньому підігріві насіння проросте швидко. Залишається запастися терпінням, і за півтора-два місяці з'являться перші сходи.

Коли насіння проклюнулося і почало рости, на ньому залишається оболонка. Її прибирати не потрібно. Цикас відсаджують по окремих ємностях тоді, коли на втечі з'являються перші листочки.

Відростком розмножувати цикас швидше та ефективніше. На фото цикаса видно, що з гулі можуть з'являтися нові відростки, за допомогою них проводять розмноження. Залишається тільки дочекатися, коли відросток підросте і набереться сили. Після цього його акуратно видаляють від материнської частини, а потім укорінюють у землі.

Так само, як і насіння, для успішного проростання дитині знадобиться гарне зволоження та висока температура. Не поспішайте побачити результат: квітка може укорінюватись протягом півроку або навіть 10 місяців.

Обережності при роботі з квіткою

Всі частини цикасу є отруйними, тому потрібно ретельно обробляти руки після роботи з квіткою. Отруйними є не тільки листя та стовбур, а й коробочка з насінням, звідки можна розмножувати квіти цикасу. Важливо дотримуватися безпеки і не давати підходити близько до квітки дітям та тваринам.

Фото кімнатної рослини цикас