Замія (140 фото рослини): інструкція з догляду в домашніх умовах

Пересадка та розмноження кімнатної рослини замію. Інструкція, як і коли поливати рослину, цікаві факти про походження, підживлення, догляд та вирощування в домашніх умовах.

Замія дивовижна рослина. Вона дружила ще з динозаврами і стала прародителькою сучасних хвойних соснових та ялинових лісів. У дикій природі облюбувала життя тропіки обох Америк, добре переносить субтропічний клімат.

Ця декоративно-листяна рослина відмінно підходить для вирощування в домашніх умовах, у регіонах тропічної та субтропічної зони для озеленення парків та садів. Молоді рослини розвиваються повільно, але після дозрівання стовбура зростання трохи пришвидшується.

Назва Замія (Zamia) походить від латинського назви порожньої шишки через зовнішню схожість її репродуктивних органів з шишками ялини або сосни. У буквальному перекладі це «збитки», «втрата», «збитки».

Опис

Клас: Саговникові, інакше, Цикадові (Cycadaceae), сімейство Замієві (Zamiaceae), рід Замія Zamia.

Вічно-зелена рослина, крім Замії флоридської (Zamia floridana). Цей сорт зимує, скидаючи листя.

Стебло округлої бульбоподібної форми, масивне і гладке, є ще однією дивовижною особливістю Замії. У молодих рослин він повністю підземний, росте не вгору у висоту, а розростається, збільшуючись в обсязі. У дорослих екземплярів він уже частково височить над землею.

Листя чергове, перисте з довгим черешком. Виростають із верхньої частини стебла. Листки жорсткі, шкірясті. Колір – темно-зелений. Форма овальна чи ланцетна. Краї листя можуть бути як гладкими, так і зубчастими. Прожилки від блідо-зеленого до оливкового кольорів, залежно від різновиду та віку. Живець у різних сортів може бути гладким або негусто усипаний шипами.

Опис квітки буде неповним, якщо не згадати, що саговникові рослини та Замія, у тому числі, використовують для захисту від нападів шкідників токсичний циказин, що міститься у соку квітки.

Зіткнення з соком не викличе незворотних наслідків, але все ж таки слід дотримуватися запобіжних заходів: тримати рослину подалі від дітей і свійських тварин, обрізку і пересадку проводити в рукавичках, промивати інструмент після маніпуляцій.

Догляд у домашніх умовах

Заміям подобається свіже повітря та яскраве, інтенсивне освітлення. Їм підійде західна, південна чи східна сторона. Не боїться протягів. Горщик потрібно періодично розгортати, щоб листя не росло з нахилом в один бік.

Освітлення

Рослина світлолюбна. Влітку, в полуденний годинник, квітку краще притінити, щоб уникнути опіків на листі. Від надлишку світла листя втрачає гарне забарвлення, а від нестачі уповільнюється ріст.

Температура

У весняно-літній період підтримують температуру лише на рівні 21-28оС. Взимку, у період спокою, знижують до 15-17 градусів. Різкі перепади та зниження до 3-4 градусів негативно позначаються на здоров'ї та зовнішньому вигляді квітки, на час провітрювання кімнати взимку його переносять в інше приміщення.

Вологість повітря та полив

Обприскувати, як і поливати квітку, необхідно рівномірно. До вологості повітря Замія не вимоглива і цю процедуру можна проводити рідко, для очищення листя від пилу. Однак, не варто розміщувати горщик із рослиною біля опалювальних приладів.

Поливаючи, потрібно стежити, щоб вода не потрапила на стебло та листя. Щоб визначити, чи потрібен полив, перевіряють стан ґрунту. Вона повинна просохнути на глибину 2-3 см. Повного висихання земляної грудки допускати не варто.

Пересадка

Найкраще підійде керамічний неглазурований горщик із отворами в дні. У ньому коріння та стебло буде легко дихати. На дно обов'язково викладають шар дренажу. Замія не любить застою води.

Пересаджують раз на 2-5 років, чим старша рослина, тим рідше, якщо коренева система сильно розрослася і не вміщається в горщик, з початком активного вегетативного періоду (березень-квітень).

При догляді в домашніх умовах краща перевалка, оскільки вихованець відчуває менший стрес, ніж при пересадці. Для цього приблизно за день квітка рясно поливають, у призначений день акуратно виймають з горщика, не пошкодивши коріння і земляної грудки і поміщають у ємність з діаметром на 2-3 см більше за попередню.

Заповнюють порожнечі свіжим, добре зволоженим ґрунтом. Після процедури дають відпочити, не удобрюють близько місяця.

Дорослі масивні екземпляри можна не пересаджувати довгі роки, періодично замінюючи 5-8 сантиметрів старого ґрунту.

Розмноження

У природі Замія розмножується насінням та кореневими відростками. І дикоросла, і кімнатна рослина, іноді викидають відростки від основного стовбура або прямо на ньому.

«Дітку» відокремлюють, залишають 1-2 листочки, місце зрізу знезаражують і просушують протягом доби, за потреби більше. Для кожного саджанця влаштовують міні-теплицю, в якій підтримують температуру 24-28 градусів та вологість ґрунту.

А ось насіння при догляді в кімнатних умовах одержати складно. Замія дводомна рослина, потрібні чоловічий та жіночий екземпляр. Насіння краще купити в магазині, відразу поставити його набухати і якнайшвидше висадити в легкий ґрунт, наприклад, для розсади.

Місткість накривають плівкою або склом. Усередині має бути постійно тепло та волого. Коли паростки зміцніють, і у них розгалужуються коріння, пересаджують у постійний горщик.

Грунт

Готова суміш для декоративно-листяних рослин. Рецепт для самостійного виготовлення: дернова земля, торф, перепрілий перегній, великий річковий пісок, листова земля в рівних кількостях.

Підживлення

Влітку вносять мінеральні добрива для декоративно-листяних рослин раз на 10-14 днів, взимку не удобрюють.

Труднощі вирощування

Замія добре вміє захистити себе від шкідників. Але її отрута не страшна павутинному кліщу. Він обплітає листя павутинням, прогризає в них дірочки, від чого квітка втрачає сили та декоративність. Іноді може з'явитися щитівка. Методи боротьби – акарициди проти кліща, інсектициди кишкової дії від щитівки, обмивання листя мильним розчином.

При застої води в горщику від надмірного поливу може з'явитися гниль. Методи боротьби: пересадка в добре дренований ґрунт, зменшення поливу, при пересадці – видалення пошкоджених корінців.

Також причиною гнилі може стати надлишок азоту. І тут потрібно правильно підбирати добрива. Бурі плями на листі, навпаки, говорять про нестачу поживних речовин. Методи боротьби: пересадка у свіжий поживний ґрунт або підживлення добривом, заміна верхнього шару ґрунту.

Зблякле листя сигналізують про занадто інтенсивне сонячне освітлення. Рослина потрібно притіняти в середині дня або акліматизувати до такого яскравого світла.

Замія рослина, що повільно росте, тому рідкісна поява нових листів і довге зростання вже існуючих – не патологія.

Загалом, кімнатна рослина з дивовижною історією Замія не завдасть труднощів у вирощуванні, потрібно лише пам'ятати, що обрізання старого листя, пересадку, висадку насіння, очищення кореневої системи потрібно проводити в рукавичках, а інструменти добре промити.

Різновидів кольорів Замія налічується понад 20.

У кімнатному та садовому квітникарстві найчастіше використовують Замію припудрену (Zamia furfuraceа) з блакитно-сірими листовими пластинками, черешком 50-150 см. Листики овальні. У молодих лускате білувате покриття з обох боків пластини, у старих тільки з внутрішньої. Стовбур дуже мало височить над поверхнею і тільки у старих екземплярів

Замія хибнопаразитична (Zamia pseudoparasitica)

У цієї представниці замієвих ошипований черешок, лист виростає до 2 метрів, розмір листочків 3,5 завширшки і до 40 см завдовжки, краї із зубчиками, на внутрішній стороні добре виражена прожилка.

Замія широколиста (Zamia latifolia)

Стовбур цієї низькорослої Замії найчастіше не з'являється над землею. Його висота рідко буває більше 10 см. Черешки довжиною 50-100 см, з 15-40 парами листочків.

Замія карликова (Zamia pygmaea)

Зовсім мала серед Замій. Стовбур завжди підземний, висотою до 25 см, в діаметрі до 3 см. Лист з черешком 10-50 см, листочки близько 3 см. Чоловічі стробіли близько 2 см, жіночі – близько 5 см.

Замія широколиста

Стовбур широколистої Замії сильно піднімається над рівнем ґрунту, розташоване на маківці листя виростає до 1 метра, що надає квітці схожості з пальмою. Листові пластини овальної форми приблизно 20х5 сантиметрів.

Замія флоридська (Zamia floridana)

Замія флоридська (Zamia floridana) низькоросла, з листям до 1 метра і надземною частиною стовбура 3 – 25 см. Відмінна риса цього виду – рослина листопадно і може розгалужуватися, утворюючи невелику групку окремих рослин.

Листки ланцетні, зубчасті, довжиною до 25 см, шириною до 2 см, до 50 пар на живці. Стробіли виростають до 5 – 19 см у довжину та 4 – 6 см у діаметрі.

Замія добре вписується в будь-який інтер'єр, вдячно відгукується на хороший догляд, крім того, ця довгоживуча рослина стає згодом справжнім членом сім'ї.

На фото та у житті Замія завжди ефектна, а фотосесія з нею збереже чимало приємних спогадів.

А ось вона росте повільно. Люблячим зміни власникам доведеться запастися терпінням. Але скільки радощів можна отримати від кожного нового аркуша!

Фото рослини Замія