Фікус каучуконосний (еластика): догляд у домашніх умовах + 200 фото кімнатної рослини

Покрокова інструкція з догляду за кімнатною рослиною фікус каучуконосний або еластика. Фото рослини, полив, підживлення, пересадка, цікаві факти та особливості.

Однією з найвідоміших кімнатних рослин можна назвати Фікус каучуконосний, інша назва – еластика. Батьківщиною рослини є Індія, Бірма. Зростає у країнах із теплим кліматом.

Рід фікусів досить значний і включає близько 800 видів ліан та дерев різних форм. Свою назву рослина отримала через велику кількість каучуку, що входить до складу соку.

Опис фікуса

Квітка має шкірясте глянсове листя, по якому під час тривалих тропічних дощів швидко стікає вода. Довжина листя становить від 20-30 см. У природному середовищі рослина виростає до 30 метрів та вище.

У приміщенні фікус може сягати 10 метрів. Молоде листя скручене в своєрідну трубочку і вкрите рожевою плівкою. Щойно новий листок розпускається, вона відпадає.

Існує кілька популярних видів фікуса еластичного:

 • Робуста;
 • Варієгата;
 • Беліз;
 • Фікус еластика (каучуковий).

Фікус можна розмножити багатьма способами, насінням, у тому числі. Найкращий час для цього — період із середини лютого до кінця до другої декади квітня. Деякі сорти насіння можна висаджувати до липня.

Посів насіння

У фікусів насіння дрібне, тому при процедурі бажано використовувати тонку дерев'яну шпажку та лупу. Грунт для посадки засипають у спеціальний горщик, не доходячи до країв приблизно 3-5 см. Далі потрібно зволожити та злегка утрамбувати долонею. Сіяти можна як борозенками, так і вразки.

Кінчик шпажки зволожують і кріплять насіння, потім переносять у ґрунт. Після посіву насіння присипають шаром ґрунту 3-5мм. Щоб забезпечити стабільну вологість, горщик з посадженим насінням потрібно прикрити склом або плівкою. Перші сходи з'являються через 7-10 діб.

Щотри доби посіви потрібно провітрювати. У міру проклювання сходів, їх переставляють у добре освітлене місце. Це потрібно для того, щоб рослини не сильно витягувалися. Сходи дуже повільно зростають. Спочатку вони зовсім несхожі на рослину Фікус каучуконосний.

Міцний перший лист формується через 45 діб після сходу. Через 3 місяці молоді саджанці можна пересаджувати у горщики. Займаючись процесом пересадки, важливо стежити за знаходженням кореневої шийки на рівні, на якому вона була раніше. Після процедури пересадки фікус почне зростати швидше.

Догляд за рослиною

Для того щоб забезпечити правильний догляд у домашніх умовах за фікусом, необхідно дотримуватись певних вимог.

Освітлення

Фікус є світлолюбною рослиною. Важливо забезпечити йому яскраву освітленість, уникаючи попадання на квіти Фікуса каучуконосного сонячного проміння. Якщо рослина буде знаходитися в затемненому місці, то швидше за все, вона буде рости трохи повільніше і в нього опаде нижнє листя. Нестача освітленості уповільнює зростання.

Інтенсивність освітлення залежить від забарвлення листя фікуса. Більш вимогливими до світла відносяться ряболисті форми, в яких багато хлорофілу.

Температурний режим

У теплу пору року оптимальна температура в приміщенні, де зростає каучуконосний фікус, повинна бути в межах 20-25 градусів. Взимку при вирощуванні в домашніх умовах рослину слід переставити у прохолодне місце. Середня температура не повинна бути нижчою за 12-15 градусів.

Полив та зволоження

З опису квітки слід, що полив може бути помірним. Не можна допускати зайвої зволоженості ґрунту. Щоб знати, як поливати квітку, потрібно дотримуватися певного графіка. У середньому, навесні та влітку кактус поливають двічі на тиждень. У зимовий період буде достатньо поливу один раз на десять днів.

Крім цього, догляд у кімнатних умовах за кактусом вимагає додаткового зволоження повітря цілий рік. Для цього періодично потрібно обприскувати повітря біля рослини, а листя протирати вологою тканиною. Взимку кімнатну рослину бажано переставити подалі від батарей опалення.

В опалювальний сезон дуже важливо забезпечити достатнє зволоження кактусу. Влітку приблизно раз на місяць рослину потрібно обполіскувати під душем, прикривши ґрунт у горщику плівкою.

Грунт та підживлення

Для вирощування еластики знадобиться нейтральна ґрунтова суміш із дернової землі та торфу. Можна доповнити суміш дрібним вугіллям. За бажання можна купити готову ґрунтову суміш. Нижній рівень дренажу виробляють з керамзиту або цегляних фрагментів, а верхній – з торфу.

Для нормального зростання та розвитку куща його необхідно по черзі підгодовувати рідкою органікою або мінеральними добривами 1 раз на два тижні.

Після чергового поливу під рослину виливають розчин Нітрофоски, не допускаючи попадання кошти на поверхню листя. Інший раз те ж саме зробити з застосуванням коров'яку. Для надання глянцю листя можна протерти безалкогольним пивом.

Пересадка

Молоді рослини допускається пересаджувати провесною. Дорослі екземпляри бажано вирощувати у великих діжках, змінюючи щорічно лише верхній шар ґрунту. Для обмеження чагарнику слід обрізати пагони 1 раз на 4 роки.

Іноді ґрунт стає виснаженим. Це неважко визначити – при поливі вода моментально опиняється у піддоні. Це означає, що треба поміняти ґрунтосуміш.

Розмноження

Фікуси розмножуються стебловими живцями. Їх роблять шляхом обрізання фікуса, коли формують його крону. Як правило, це відбувається після досягнення рослиною висоти 1 метра. Живець ставлять у банку з водою на підвіконня. Незабаром на ньому з'являться коріння. Приблизно через місяць новий фікус можна пересадити у невеликий горщик.

Виростаючи у природному середовищі, чагарник розквітає щорічно. На фото Фікус каучуконосного можна помилуватися його незвичайною красою. На жаль, у приміщенні вони не цвітуть.

Хвороби та шкідники

Існують зовнішні ознаки хвороби чагарника:

 • Опад листя – необхідно зменшити частоту і кількість поливу, також перевірити якість дренажної системи;
 • Листя скручується і в'яне – значить в приміщенні низька температура. Необхідно створити рослині комфортніші умови. Наприклад, забрати з холодного вікна;
 • Сухі і коричневі кінці листя – основна ознака сухого повітря або недостатнє зволоження. Слід забезпечити рослині часте обприскування як листя, а й зони навколо квітки;
 • тонкі стебла та маленькі листочки – перша ознака недостатнього освітлення. Спочатку потрібно додатково підгодувати квітку фікус каучуконосний, а потім переставити її на найсвітліше місце в кімнаті.

Головними шкідниками чагарнику є:

 • Борошнисті черви;
 • павутинний кліщ;
 • щитова попелиця;
 • хибнощитівки.

Хорошим засобом у боротьбі зі шкідниками є мильний розчин з додаванням тютюну та гасу. Замість гасу можна використовувати денатурований спирт. Попередньо оглянувши рослину, за допомогою ватного тампона, змоченого в приготовленому розчині, протерти кожен лист і стебло.

Фікус каучуконосний – невибаглива квітка. Привабливий зовнішній вигляд та невибагливість у догляді роблять його привабливим для квітникарів.

Фото рослини фікус каучуконосний (еластика)