Адіантум (Венерин волосся): вирощування та догляд у домашніх умовах, фото, як поливати, пересадка

Особливості кімнатної рослини – адіантум або венерин волосся. Фото, цікаві факти, пересадка, розмноження, вибір горщика для кімнатної рослини, пересадка, підживлення.

Таких тропічних папоротей, як адіантум, у природі поширено кілька видів. Але в кімнатних умовах найчастіше вирощують Венерине волосся.

Подібна назва навіяна тим, що вайї нагадують жіноче волосся.

Опис квітки: виростає представник сімейства Птерісові до півметра у висоту, не має запаху і, як будь-яка папороть, ніколи не зацвітає.

Догляд за адіантумом у домашніх умовах

На кухні, де багато сторонніх запахів, або в кімнаті курця Венерін волосся не зможе існувати. А якщо створити кімнатній рослині сприятливі умови для догляду в домашніх умовах, за рік вона збільшиться вдвічі.

Освітленість

У жодному разі не виставляйте вазон з рослиною Адіантумом на південну сторону – прямі сонячні промені небезпечні для папороті: яскравий колір листя почне блякнути. У крайньому випадку відставте подалі від вікна. А північне чи хоча б східне підвіконня – саме те, що потрібно. Намагайтеся не зрушувати зі звичного місця горщик.

Вологість повітря та температура

Венерин волосся не любить спеку. Йому підійдуть +16-21С. Постійно провітрюйте кімнату з адіантумом, але врахуйте, що на протягах тримати підопічного, що не промокається, не можна.

Взимку має бути прохолоднішим і ніяких обігрівальних приладів поблизу. Вологість повітря слід підтримувати високу. З цією метою збризкуйте листя у будь-яку пору року.

Підживлення

Добрива можна використовувати звичайні, тільки пропорції зменшувати вдвічі порівняно з тими, що вказані на упаковці. У складі добрив не повинно бути вапно. Поживні речовини вносите один раз на 20 днів, починаючи з середини весни до початку осені. Після чого зробіть паузу до наступної весни.

Обрізка

Обрізається папороть навесні. Заодно, орієнтуючись на фото Адіантуму в інтернеті, йому надається гарна форма. Якщо прибрати в'яле та засохле листя, кущик почне активно формувати нові ваї.

Полив

Потрібно знати, як поливати квітку. Не можна допускати пересушування субстрату, інакше ваї почнуть засихати. Але й у жодному разі не переливати, інакше загниють коріння.

Найзручніше занурити вазон із зеленим другом у тазик з водою. Дочекатися, коли верхній шар ґрунту заблищить і відставити в раковину, щоб стекли надлишки. Після цього повернути на звичайне місце.

У зимовий час інтервали між поливами потрібно збільшити вдвічі, але такі ванни час від часу слід проводити.

Пересадка адіантуму

Вирощування в домашніх умовах передбачає і пересадку Венерина волосся. Утримувати вихованця потрібно в тісному горщику і вдаватися до перенесення в новий вазон тільки коли коріння стане видно в дренажних отворах. Процедура проводиться виключно навесні.

Для молодої папороті інтервал між пересадками має становити 2-3 роки. Старий можна не чіпати, тільки замінити верхній шар ґрунтосуміші на новий. Вазон має бути всього на 2 см ширшим у діаметрі, ніж старий.

Витягнувши зі старого горщика, переваліть рослину в новий, не обтрушуючи старий ґрунт. Висадіть у суміш торфу та перепрілого листя в пропорції 2:1. Дно ємності перед посадкою обов'язково викладіть шаром керамзиту для дренажу.

Способи розмноження

Адіантум піддається розмноженню двома методами:

  • розподілом кущика;
  • Висівання спор.

Останній метод дуже складний, тому для квітникарів-новачків використовувати його небажано.

Поділом куща

Процедура проводиться навесні під час пересадки. Витягнувши кущ із горщика, його ділять на кілька частин вручну або за допомогою ножа. Кожна частина повинна мати шматочок кореня і лист з ниркою. Місця зрізів потрібно присипати активованим вугіллям, а потім потримати у кореневині. Після цього висадити кожну частину окремий горщик, залишивши кореневу шийку назовні.

Бажано влаштувати саджанцям міні-теплицю, щоб їм було тепло та волого. Наберіться терпіння – Венерине волосся не відразу піде в зріст. На це знадобиться якийсь час.

Вирощування за допомогою суперечок

Насіння слід збирати знизу листових пластин. Брати бажано найбільші. Витримайте їх у розчині марганцівки суті, ще 2 тижні хай просихають. Потім можна садити в грунт, насипану в неглибокий ящик. Розсипте суперечки на поверхні і прикрийте зверху склом.

Спочатку виставте ємність у темне, але тепле місце. У середині дня скло знімайте для провітрювання. Як тільки з'являться перші сходи, скло заберіть, а ємність перенесіть ближче до вікна, але не ставте на підвіконня.

Ростки, що досягли 2-3 см, пікіруйте в інший ящик, розсаджуючи з більшою дистанцією. На постійне місце можна пересаджувати, коли адіантуми досягнуть 7 см.

Захворювання та шкідники

На вигляд Венерина волосся можна судити про проблеми, що виникли з вихованцем.

Шкідники

Як тільки помітите згубну життєдіяльність павутинного кліща або попелиці, робіть термінові заходи. Потрібно прибрати павутину, видалити знебарвлені ваї, а зеленому другу влаштувати ванну із застосуванням господарського мила. Для вірності слід задіяти інсектициди.

Зі щитівкою слід боротися ватним тампоном, змоченим у спирт.

Можливі проблеми

Недотримання правил догляду за вихованцем у кімнатних умовах може призвести до загибелі, тому слід дотримуватися всіх необхідних заходів.

Пожовтіння листків і темні розлучення

З'являються за дуже низької температури вмісту.

Засихання крони

Може бути викликано протягами або потоками гарячого повітря, що йде від батарей.

Морщаться вайї

Внаслідок недостатнього поливу.

Блідість листя

Відбувається через надлишок сонця або нестачу поживних речовин.

Засихання кінчиків

Трапляється через низьку вологість повітря в приміщенні.

Скручування листочків

Свідчать про низьку температуру або надто високу вологість повітря.

Не чекайте на момент, коли побачите квіти Адіантуми. Венерин волосся не цвіте ніколи. Його розводять виключно через декоративність вай. Але якщо поставите вдома вазон із цією папоротею, можете розраховувати на щастя та любов.

Фото рослини Адіантум (Венерин волосся)