Нефролепіс (100 фото): інструкція з догляду та вирощування в домашніх умовах

Особливості вирощування кімнатної рослини нефролепісу. Багато фото, цікаві факти, пересадка та розмноження, як і коли поливати квітку, цікаві факти та походження, прикмети.

Нефролепис – це яскраво-смарагдова папороть, яка полюбилася багатьом рослинникам за свою красу та невибагливість. Крім того, рослина чудово очищає повітря від вуглекислого газу, зволожує повітря і, за деякими даними, допомагає боротися з хвороботворними мікроорганізмами.

Походження

Нефролепіс є багаторічною трав'янистою рослиною, що належить до роду папоротей сімейства Davalliaceae. Дикі форми рослини поширені і зустрічаються практично у всіх вологих тропічних лісах.

Будова та опис популярних сортів

Опис будови квітки відрізняється від більшості кімнатних рослин. Нефролепис має слаборозвинене стебло, зване кореневищем рослини, від якого відходить мережа з безлічі придаткових коренів.

Через незвичайну будову листя папороті отримали власну назву – вайї. Черешки та окремі сегменти вайї теж мають свої назви: сегменти називаються пір'ям, а черешок – рахісом.

Найбільш незвичайні особливості папороті вайї – це зростання листів з їх верхівки і надмірно довгий їх розвиток. Спочатку вайї, рахіси яких прикріплені безпосередньо до підземної частини кореневища, більше двох років розвиваються в підземних нирках і тільки після цього скручене у формі равлика листя з'являється над землею. Квітів нефролепіс немає і розмножується завдяки спеціальним органам – сорусам.

Як кімнатні рослини використовуються 3 види нефролепісу, що трохи відрізняються один від одного зовнішнім виглядом.

Nephrolepis exaltata або Нефролепіс піднесений

Nephrolepis exaltata або Нефролепіс піднесений має коротке, вертикально розташоване кореневище. З кореневища виростає безліч довгих листків і позбавлених листя пагонів.

Розетка велика, насичено-зеленого кольору, сегменти вайї мають форму ланцету та пилчасті краї. На нижній частині пір'я є коричневі соруси. Висота рослини досягає 60-70 см. Цей різновид рослини має безліч сортів.

Nephrolepis cordifolia або Нефролепіс серцелистий

Nephrolepis cordifolia або Нефролепіс серцелистий має пагони, розташовані під землею. Вони примітні тим, що мають розширення у вигляді бульби та служать для розмноження рослини та запасання води.

Рахіси виростають із кореневища вертикально, пір'я округло-серцеподібні, часті, світло-зеленого кольору. Вайї виростають до півметра завдовжки.

Nephrolepis biserrata (Нефролепис мечоподібний)

Nephrolepis biserrata (Нефролепіс мечоподібний) – найбільша форма одомашненої папороті, вайї якої досягають 2,5 м. Вирощування рослини в домашніх умовах – велика рідкість через його гігантські розміри. Вайї рослини глянсові, темно-зелені, краї пір'я хвилеподібні.

Догляд за рослиною

Догляд за нефролепісом у кімнатних умовах не має жодних складнощів. Головне – створити необхідні умови для його вирощування.

Освітленість

Дикі види папороті пристосувалися до життя в півтіні. Цю ж властивість у них перейняли і їхні кімнатні побратими.

Горщик з рослиною найкраще розташувати на північному або західному підвіконні, де є розсіяне світло. Підвіконня з яскравим освітленням слід уникати, оскільки прямі сонячні промені протипоказані папороть і призводять до сонячних опіків.

Взимку нефролепис потребує штучного освітлення, оскільки ідеальна довжина світлового дня для нього становить 14 годин на добу.

Температура та вологість

Нефролепис чудово почувається при температурі від 15 до 20 ° С в зимовий період і при 24 ° С влітку. За більш високої температури рослина потребує постійного обприскування з пульверизатора.

Папороть воліє високу вологість у приміщенні, тому не рекомендується встановлювати горщики з рослиною поряд з опалювальними приладами. Збільшити вологість допоможе зволожувач повітря чи ємності з вологим керамзитом.

Режим поливу

Багато рослинників сумніваються у тому, як правильно поливати квітку. Режим поливу може змінюватись у різну пору року та залежно від температурного режиму. При поливі потрібно триматися золотої середини — ґрунт має бути добре зволожений, але не залитий.

Добрива

Догляд за нефролепісом в домашніх умовах включає регулярне внесення добрив. З березня по вересень підгодівлі потрібні рослині не частіше ніж 2 рази на місяць. В інші місяці їх кількість можна скоротити до 1 разу на 30 днів. Для цього потрібно використовувати добрива для декаративно-листяних рослин.

Пересадка

Один раз на рік у березні або квітні необхідно проводити пересадку папороті в горщик більшого об'єму, тому що нефролепіс росте з дуже великою швидкістю.

Для пересадки обов'язково використовувати легкий, слабокислий грунт для папороті. Горщик для папороті має бути широким і низьким. Дуже важливо не заглиблювати розетку нефролепісу – це призводить до його загнивання.

Розмноження

Розмножити рослину можна трьома способами. Їх вибір залежить від стану материнської рослини та досвіду квітника.

Найпростішим способом є поділ куща нефролепісу. Проводити цю процедуру найкраще одночасно з пересадкою у середині березня.

Для цього чистим гострим ножем слід відокремити молоді пагони з корінням, обробити зрізи товченим активованим вугіллям і посадити пагони в окремі горщики. Цей спосіб підходить лише для великих здорових рослин. Хворі, дрібні та ослаблені папороті розділяти не рекомендується.

Розмноження бульбами – більш щадний варіант для дрібних рослин, оскільки відділення бульби не є небезпечною для папороті процедурою. Мінус цього – довге вирощування нової рослини.

Розмноження спорами – найважчий спосіб отримати нову папороть. Плюс цього методу – можна виростити рослину з відмінними від материнського куща ознаками. Так як у рослини відсутні квіти та насіння, збирання посадкового матеріалу відбувається безпосередньо з нижньої частини листя.

З них за допомогою леза зчищаються соруси зі спорангіями, після чого матеріал висаджується у ґрунт, накривається пакетом для створення ефекту теплиці та поміщається у тепле, темне місце. Важливо регулярно провітрювати саджанці. Через 30-90 днів сходи слід пікірувати. Підрослі рослини можна розсадити по окремих горщиках.

Хвороби та шкідники

Всі рослини при покупці повинні проходити ретельний карантин, інакше разом з нефролепісом до будинку можна принести шкідників, які зашкодять чи знищать домашню колекцію.

Швидке всихання та опадання вайїв – симптом ураження щитівкою. Фото уражених щитівкою нефролеписів — найчастіше явище на форумах. Боротися зі шкідником можна лише вручну, відокремлюючи паразитів від рослини.

Поява дрібної павутини та в'янення листя говорить про занесення павутинного кліща. Проти нього широко використовуються інсектициди.

Уповільнений ріст і в'янення рослини може бути наслідком недостатнього отримання добрив та води, а також ураження борошнистим червцем. Небезпека цього паразита полягає у поразці всіх систем рослини та підвищення схильності до зараження пліснявими грибками.

При виявленні червця потрібно обробити інсектицидами всі рослини, що знаходяться в будинку, підвіконня та полиці, на яких знаходяться горщики. Уражене листя необхідно видалити та знищити.

Сіро-коричневі плями на вайях – ознака грибкової інфекції. При її виявленні необхідно видалити та спалити пошкоджене листя, обробити рослину фунгіцидом та переглянути режим поливу.

Фото кімнатної рослини Нефролепіс