Зефірантес (Вискочка): вирощування та догляд у домашніх умовах (170 фото)

Детальний огляд всіх особливостей кімнатних рослин зефірантесу. Багато фото квітки, як поливати та підгодовувати, правила пересадки, розмноження, цікаві факти.

Новачки описують квітку, як крокус або нарцис, але це зовсім інша порода. Квітці, відкритій у південній Америці, надали офіційну грецьку назву, і в дослівному перекладі означає «західний вітер» (зефір) і «квітка» (антос). У місці проживання рослина починає цвісти з приходом західного вітру, який приносить потрібну вологу та тепло.

Між квітникарями народилися інші назви рослини зефірантеси, що характеризують її поведінку. За блискавичну появу бутонів квітка отримала прізвисько "вискочка". Потрібно кілька днів, щоб молоде стебло з квітконосом розпустилося.

На території тропіків його називають "дощова лілія" або "квітка дощу" за здатність у посуху скидати листя, а в сезон дощів – швидко відроджуватися та розпускатися.

Особливості квітки

Як типовий представник Амарилісових, кімнатна рослина розвивається з дрібних цибулин яйцеподібної форми. Від самих цибулин на висоту до 40 см тягнуться вузькі плоскі темно-зелені листки товщиною не більше 1см.

Кімнатні квіти зефірантеси рясно цвітуть, з однієї цибулинки витягується відразу кілька зелених трубочок, увінчаних ніжними квітками зоряною формою. Квітникарів вражає кількість можливих відтінків пелюсток, зустрічаються види з білою, рожевою, жовтою, червоною, ліловою фарбою.

Але завжди у центрі виступають симетричні тичинки. Чим більша кількість цибулин у квітки, тим ряснішою буде цвітіння. На фото зефірантес виглядатиме як ніжний букет із декоративною травою.

Легенда про квітку зефірантесу

Розповідають, що вирощування в домашніх умовах позитивно впливає на душевний стан господаря.

Також вважають, що під час цвітіння Зефірантес ділиться своєю потужною природною енергетикою. Вона впливає на оточуючих, прибирає боязкість і затиснення, надає товариськість і розкутість. І навіть налагоджує сімейне порозуміння. Варто спробувати посадити та перевірити.

Догляд та вирощування зефірантесу будинку

Тропічна квітка не вимагає встановлення аналогічного клімату в квартирі, достатньо температури 22-29 С. Догляд у домашніх умовах не викликає багато клопоту. Опівдні квітка прикривають від агресивного сонця, решта часу вона любить яскраве освітлення.

Влітку можна використовувати балкон або відвезти на дачу. У квартирі з південними вікнами зефірантес точно приживеться. На час зимової сплячки краще забирати в холодне чорне місце з температурним режимом від 12С до 15С. Коренева система практично не страждає від шкідників, тому що отруйні цибулини.

Від умов вологості та поливу залежить якість цвітіння


Як поливати квітку, яка звикла до сезонів тропічних злив. Влаштовувати таке у квартирі не потрібно. При догляді в кімнатних умовах достатньо не допускати пересихання верхнього шару ґрунту, регулярно його зволожувати.

Щоб утримати рясні поливи, використовуйте горщики з піддонами. Зайву воду потім зливайте із них. Як дощ підійде м'яка відстояна вода. У період спокою поливи виключають із раціону.

Щоб створити квітку тропічну вологість 80%, використовуйте всі можливі підручні засоби. У літню спеку зрошуйте листя і розташуйте поруч із горщиком ємності з водою. Так повітря у квартирі стане вологим.

Під час холодів, коли вмикаються кімнатні батареї, на них можна повісити вологі рушники. Корисно буде влаштовувати провітрювання. У квіткових магазинах використовують домашні зволожувачі повітря.

Підготовка до періоду сну та спокою

Квітникарам відомо близько 40 видів зефірантесів, і всі вони мають різний час спокою. Не турбуйтеся і не катуйте продавця квіткового магазину. Квітка “вискочка” сама підкаже господареві, коли настав час відпочивати. Після цвітіння листя в'яне і опадає. Допоможіть квітці, обріжте засохле листя.

У місцях відпочинку має бути темно та прохолодно з вологістю до 50%. Російських заморозків рослина не витримує. Альтернативним варіантом зберігання є вилучення цибулин із землі.

Чисті та просушені цибулини зберігають у теплому льоху або в холодильнику. Але не сплутайте з овочами, квіткові цибулини отруйні. Для виведення зі стану спокою починають рясно поливати та підгодовувати

Чи потрібна пересадка

Цю операцію проводять після періоду цвітіння. Новий горщик вимагатиме, тільки якщо старий вже став замалий і тісний.

Цибулини викопують із ґрунту, прибирають старі засохлі лусочки і обробляють фунгіцидом. Можна садити на нове місце у свіжий родючий грунт. В один горщик забирається відразу кілька цибулин, це дає рясно цвітіння.

На дні розміщується дренажний шар не менше 2 см. Зефірантес віддає перевагу пухким грунтам. Можна використовувати готові магазинні або змішати дернину, перегній та великий річковий пісок.

Між молодими цибулинами витримуйте відстань не менше 3 см. Довгу шийку цибулини можна залишити на поверхні. Регулярний полив та розсіяне сонячне світло швидко пробудять рослину.

Як доглядати

Підживлюють рідкими добривами 2 рази на місяці активного росту та цвітіння. Натомість у квітковому магазині можна придбати комплексні мінеральні добрива. Перебуваючи на дачі, рослину можна підгодувати водою із золою.

Зефірантес розмножують цибулинками та насінням

Найефективніший спосіб розмноження заритий у землі – цибулини. Рослини завбачливо утворюють навколо основної цибулини молодих діток. Вибирайте молоді цибулин з кореневою системою, що вже сформувалася. Так більше шансів для появи нового “вискочки”, а він зацвіте вже через рік.

Для досвідчених квітникарів є цікавий варіант розмноження насінням. Ефект буде помітним на третій рік після посадки. Насіння можна використовувати магазинні або видобути самостійно. Для цього доведеться зайнятися самозапиленням.

Чистим пензликом на початку цвітіння переносять пилок з тичинок на маточки. Таким чином можна вивести свій унікальний вигляд, якщо схрещувати пилок із рослин різного кольору.

В результаті таких маніпуляцій на місці суцвіть залишаються плоди з насінням. Зберігати отримане насіння не варто, відразу в підготовлений ґрунт не глибше 1 см. Улюблене місце проживання – тропічні болота, в ґрунті яких переважає торф.

Облаштуйте ящик з торфом та кришкою зі скла або парникової плівки у теплому та освітленому місці.

Квітникари люблять ділитися цибулинами різних сортів і збирають у своїх будинках різноманітні колекції.

Фото Зефірантеса