Бугенвіллія – 150 фото кімнатної квітки, правила догляду в домашніх умовах, пересадка, як і коли поливати

Детальний огляд з фото та описом усіх нюансів по догляду за кімнатною рослиною бугенвіллію. Посадка, вирощування, пересадка, розмноження, цвітіння, види, цікаві факти про походження рослини.

Вічнозелена і вічноквітуча красуня Бугенвіллія в Європі з'явилася під назвою «диво-квітка», про яку розповідають багато дивовижних легенд.

Пояснити інтерес до неї можна хоча б загадковістю її краси. Пишна, надзвичайно красива корона складається не з квітів, а листя, яке прикрашає кущ.

Відкриття квітки

Дивовижна рослина Бугенвіллія (Bougainvillea) назвали на честь французького мандрівника Луї Антуана де Бугенвіля, хоча опис квітки було зроблено французьким натуралістом, затятим колекціонером рослин Філібером Комерсоном, учасником навколосвітнього плавання.

Однак першовідкривачем цієї дивовижної квітки була європейська жінка Жанна Барре. Переодягнувшись у чоловічий костюм, вона потрапила на корабель і стала першою жінкою, учасницею навколосвітньої морської подорожі, яка допомагала ботаніку Філіберу у збиранні оригінальних квітів.

Це Жанна вперше з європейських жінок зустріла гарний кущ, принесла його взірець ботаніку Комерсону. Саме він описав та представив рослину Європі.

Красеня квітка в XIX столітті помітили в іспанських садах. Потім гібрид квітки опинився у США завдяки братам Рейснерам із Флориди. Там красуню дивовижного забарвлення почали називати у народі «Малиновим озером». В даний час Бугенвіллія відома у всьому світі, має багато видів, не один десяток сільгоспвиробників, які займаються виведенням цієї красуні.

Характеристики рослини

У короткому описі бразильська квітка визначена тропічною ліаною або чагарником з:

 • Яскравими приквітками;
 • невеликими верхівковими квітками;
 • гнучкими, кучерявими пагонами. На стеблах шипи;
 • опушеним довгастим або яйцеподібним листям.

При вирощуванні в домашніх умовах "чудо-квітка" не плодоносить, швидко росте і за сезон може вирости на 2-3 метри без обрізки.

Види Бугенвіллії

Bougainvillea – химерна кучерява рослина, у якого налічується 14 американських видів. Раніше виведені види мають стебла з колючими шипами, а нові без шипів або з маленькими безпечними шипами.

Сьогодні зустрічається безліч гібридів з маленькими непомітними квітками, оточеними прикрасами, схожими на кольоровий м'ятий папір, за що в деяких країнах квітку називають паперовою. На фото Бугенвіллії представлено різноманітність її палітри кольорів.

Найбільш поширеними видами Бугенвіллії є:

 • Гола (низька гладка). Ліана без шипів може досягати до 5 метрів, зустрічається у вигляді низькорослих кущів із прямим стеблом. Листя гладке, має багате забарвлення приквітників, бурхливо і довго цвіте. Форму куща надають обрізання;
 • Чудова (прекрасна), яка росте на кам'янистих схилах. Стебло, черешки, краї листя опушені. Росте швидко і може досягати 9 метрів;
 • Перуанська, яка вперше представлена в 1810 році. Відрізняється від інших видів зеленою корою, довге листя без узлісся, шипи короткі і прямі. Цвіте 2-3 рази на рік. Квітки жовті, а корона з листя має рожевий чи пурпуровий колір;
 • «Віра». Красива квітка з малиновими приквітками, які при відцвітанні змінюють колір до рожевих відтінків;
 • «Міні Тай». Має невеликий вічнозелений кущ, який можна вирощувати у домашніх умовах. Оригінальність виду полягає в її строкатості.

Сорти «диво-квітка», відрізняються один від одного за:

 • Формі. Вони можуть бути махровими, простими, трикутними, овальними;
 • розміру приквітників;
 • Забарвлення квіток, приквітників і листя. Одні сорти мають багатобарвні приквітки, інші строкаті листки. Трапляються сорти, приквітки яких змінюють свій відтінок.

Вирощування у квартирних умовах

Теплолюбну «паперову квітку» в середніх широтах Російської Федерації розводять у закритому ґрунті та в домашніх умовах.

Для Бугенвіллії при догляді в домашніх умовах дуже важливо дотримуватись її вимог до навколишнього середовища.

Квітка повинна знаходитися на сонячному місці, щоб сонце зігрівало її не менше 5 годин. Квітці не страшні навіть палючі полуденні промені.

Температура не повинна бути нижчою за 10 градусів у будь-яку пору року. Квітка не любить протягів. Влітку варто виносити рослину на балкон. Не допускати попадання опадів на кущ. У стані спокою рекомендують переносити у прохолодне місце (12-16 градусів). Кущ не любить частої зміни місця. У період розвитку температура має перевищувати 22-25 градусів.

Вологість повітря має бути підвищена. Тому повітря навколо кімнатної рослини треба часто зволожувати з пульверизатора так, щоб краплі води не потрапляли на приквітки. Зволожувати повітря можна за допомогою ємності, наповненої водою.

Поливати кущі під час активного росту треба рясно, щоб грунт постійно був вологим. Щоб знати як правильно поливати квітку, варто прислухатися до поради квітникарів, які стверджують, що зволожувати листя і кущ можна тільки кип'яченою водою, що добре відстоялась, або 1-2 рази на тиждень, а восени – 1 раз на 15-20 днів.

Наливати воду в горщик доти, доки вона не потече з отворів на дні. Не можна допускати застою води у горщику. Воду із піддону обов'язково виливати. Якщо взимку з квітки опадає листя, то треба припинити поливи до лютого.

Розмножують кімнатні квіти Бугенвіллія стебловими живцями, повітряними відведеннями, щепленням, насінням.

Добрива, які необхідні Бугенвіллії, повинні містити фосфор, калій та залізо. Неприпустиме перегодовування азотними добривами. Підживлення здійснювати розчинами з добрив.

Грунт має бути універсальним, легким.

Горщик має бути на 2 -3 см. більше кореневої системи разом із землею. Великий горщик викличе бурхливе зростання кореневої системи та зеленої маси, а цвітіння буде слабким. Для куща не підходить занадто високий та широкий горщик. На його дні обов'язково має бути дренажний шар завтовшки від 30 до 40 мм, з великої гальки, керамзиту або пінопласту.

Пересадка та обрізка Бугенвіллії

При догляді в кімнатних умовах важливо правильно проводити пересадку та обрізання рослини.

Найкращим часом для пересадки вважається початок весняного зростання. Пересаджувати квітку не варто у великий горщик. Чим менше горщик, тим ряснішим буде цвітіння. Молодий кущ треба пересаджувати щорічно, а дорослі один раз на 3-4 роки.

Щоб після пересадки квітка не хворіла, її рекомендують перевалити в новий горщик і досипати ґрунт, що бракує. Для надання квітки більшої барвисті, в один горщик можна посадити два кущі з різним кольором прилистків.

Надають кущу потрібну форму за допомогою обрізки, яка ще й посилює цвітіння. Протягом року проводять кілька обрізок, зрізаючи стебла, що підсохли, і непривабливі суцвіття.

Протягом одного року проводять кілька обрізок. В'янучі приквітки підрізають на третину їхньої довжини. Обрізати лише молоді пагони. Повторюють обрізання восени на початок спокою. Ефектно виглядають залишені на кущі пагони у вигляді ліан.

Стародавня індіанська легенда про красуню Бугенвіллії розповідає, що колись це була чарівна дівчина, красі якої позаздрила зла чаклунка. Заздрість переповнила її, і вона перетворила дівчину на ліану з непримітними маленькими квітами. Боги пошкодували безневинну жертву і дозволили їй нескінченно «цвісти» листям. Так з'явилася квітка чарівної краси.

Фото Бугенвіллі