Фіалки: опис кімнатної квітки, види, правила догляду, розмноження, підживлення, фото

Огляд кімнатної квітки фіалка – інструкція для догляду в домашніх умовах. Фото, види, посадка та пересадка, як і коли поливати квітку, підживлення, вибір горщика.

У мережі зустрічаються чарівні фото фіалок, що приковують погляд своєю витонченістю та красою. Ось тільки виростити на своєму підвіконні подібну красу, не маючи спеціальних знань, буде практично нереально. Квітникарство, особливо розведення квітів сімейства Геснерієвих, відрізняється всілякими тонкощами та хитрощами.

Без впливу людини фіалкові пагони чудово справляються із зовнішнім середовищем, примудряючись цвісти навіть у Східній Африці. Паростки воліють з'являтися на гірських схилах, наближених до річкових терас і мальовничих водоспадів. Різноманітність виду налічує понад два десятки сортів.

Трохи історії

Йшов 1892, і могутньому барону Альберту Вальтеру Редкліффу де Тан фон Сен-Полю пощастило стати комендантом Узумбарського округу. Саме військовому вдалося відкрити таку унікальну рослину, як фіалка.

Сьогодні на тій історичній території стоять Танзанія, Бурунді та Руанда. Комендант поспішив вислати насіння рідному батькові, який очолював німецьку дендрологічну спільноту. Батюшка, отримавши дивовижну посилку, зв'язався з ботаніком Вендландом.

Той виростив дорослий зразок кімнатної рослини, що датовано вже 1893 року. Отриманий ботанічний шедевр вчений назвав Сенполією Фіалковоквітковою, відокремивши її в персональний рід.

Виставка, що пройшла в Генті, представила широкому загалу величезну кількість різноманітних кольорів, серед яких яскраво виділялася фіалка. За результатами виставкового заходу було запущено промислове вирощування нової рослини.

У 1927 чарівне диво природи потрапило до Північної Америки, і швидко заслужило любов квітникарів. До 1949 року сортове різноманіття фіалок перевалило за сотню видів.

Короткий опис

Вирощування фіалки в домашніх умовах не складе величезних труднощів, якщо заздалегідь ознайомитися з особливостями рослини. Отже, важливо знати таке:

 • Цвітіння відбувається практично цілий рік;
 • Освітлення для нормального росту квітки має бути яскравим, переважно розсіяним. Якщо потрібно вибрати вікно для розміщення горщиків квітів, краще зупинити погляд на північному заході, північному сході або півночі;
 • Температура також впливає на квіти, оскільки фаза інтенсивного зростання вимагає нагрівання від 18 градусів до 24, а взимку в приміщенні не повинно бути холодніше 15 градусів;
 • Полив робиться систематично, не частіше двох разів на тиждень. Раз на півтора тижні найкраще використовувати метод нижнього поливу;
 • Вологість повітря годиться та, що характерна для житлових приміщень;
 • Добрива потрібні в малій кількості лише у фазі активного зростання. Комплексне мінеральне підживлення для квітучих кімнатних рослин вноситься в ґрунт тричі на місяць.
 • Період спокою не простежується чітко, хоча в зимові місяці кущикам краще дозволити відпочити;
 • Пересадка допустима раз на рік, але збільшувати ємність горщика не потрібно, досить просто замінювати ґрунтозмішування;
 • Розмноження відбувається за допомогою насіннєвого способу, діток та листових живців;
 • Шкідники можуть завдати серйозної шкоди рослині. Список ворогів фіалок включає попелиці, нематод, павутинних кліщів, білокрилок та інших;
 • Захворювання представлені іржею, фітофторозом, борошнистою росою, сірою гниллю та фузаріосом.

Особливості квітки

Вічнозелений трав'янистий багаторічник не є високим, пагони у нього вкорочені. Прикоренева розетка включає округлі листові пластини, покриті ворсистим зовнішнім шаром. Кущики чоловічої статі пофарбовані рівномірним зеленим кольором, тоді як дівчатка відрізняються наявністю світлої цятки біля основи.

Опис квітки може бути однаковим для різних видів, але зовнішній вигляд кожного суцвіття воістину унікальний. Забарвлення їх буває одноколірним або навіть подвійним, зустрічаються найрізноманітніші відтінки. Правильний догляд гарантує квітці довгострокову свіжість та красу.

Правильна освітленість

Здійснюючи догляд за фіалками в домашніх умовах, важливо пам'ятати про грамотне освітлення. Оскільки квіти люблять світло, затінювати їх у жодному разі не можна, хоча прямі сонячні промені можуть завдати шкоди. Тому чудовим варіантом стане розсіяне світло з вікна, розташованого у північному напрямку.

Безумовно, підійде південне підвіконня, але тоді наполовину вікно потрібно завісити. З настанням зими може знадобитися додаткове свічення, яке дозволяє таким кімнатним кольорам, як фіалки цвісти навіть у лютому.

Ідеальний горщик

Догляд у кімнатних умовах має на увазі розміщення рослини в компактній ємності, яка вміститься на підвіконні. Для фіалки необхідно добре підібрати горщик, при цьому звертаючи увагу на мінімальний діаметр.

Щоб досягти максимального цвітіння, потрібно переконатися, що коріння заповнило горщик. Для молодої порослі беруть дуже дрібні горщики, що не перевищують у діаметрі 6 см. Дорослим рослинам підбирають ємності про 9 см, а для найбільш значних екземплярів набувають посудину діаметром до 13 см.

Полив

Про те, як поливати фіалку, потрібно дізнатися заздалегідь, адже надмірна або недостатня зволоженість ґрунту може занапастити квітку. Грунт суміш потребує лише систематичного поливу, і краще заливати воду в спеціальний піддон.

Процедуру проводять раз на тиждень, заповнюючи глибоку ємність теплою водою, що відстоялася. Рідина повинна сягати краю горщика, не потрапляючи всередину. Ознакою те, що земля напивалася вологою, є її характерний блиск.

Не варто занадто часто поливати фіалку або користуватися виключно верхнім поливом. У цьому випадку рослина може згнити та загинути. Якщо листочки засихають і хилиться вниз, значить рослині потрібна вода.

Підживлення

Періодично фіалки потрібно підгодовувати мінеральними добавками, щоб квітка розвивалася нормально. Найперша процедура добрива проводиться на початку вегетаційного циклу, а потім все потрібно повторювати не рідше одного разу на тиждень.

Фаза спокою – час для повного припинення підживлення. Квітучим культурам прописуються комплекси з мінералів, виготовлені у рідкій формі.

Фото кімнатної рослини фіалка