Сингоніум: правила догляду за кімнатною рослиною, фото, правила поливу, як підгодувати, розмноження

Детальний огляд всіх особливостей правильного догляду за кімнатною рослиною сингоніум. Фото, цікаві факти, пересадка, вибір горщика, підживлення, вирощування у квартирі чи приватному будинку.

Сингоніум – родич філодендрону, відноситься до Ароїдного сімейства. Родом квітка з тропіків у Центральній та Південній Америці.

Налічують приблизно 30 видів ліан – напівепіфітів. У домашніх умовах розводять 2-3 види (ліана, ампельна рослина). Сингониум є улюбленцем багатьох квітникарів по всьому світу через свою невибагливість та витонченість.

Рослина сингоніум являє собою ліану з повітряним корінням і тонкими пагонами. Стебло у нього піднімається або повзуче, довжиною від 10 до 20 метрів. Листя сингоніуму стрілоподібної форми. Цвітіння виглядає як великий качан, обгорнутий пелюсткою. У домашніх умовах цвіте рослина дуже рідко.

Цікаво: маючи вдома сингоніум, не потрібно дивитися прогноз погоди – на листках рослини з'являються крапельки перед дощем.

Види ліан

Сингониум вшковидний (Syngonium auritum)

Вічнозелена ліана-многолітник. У дорослому віці у рослини в міжвузлях з'являються повітряні корені. Листова пластина велика, гладка, темно-зеленого кольору, розташована на черешках гілок, довжиною до 40 см і завтовшки 20 мм.

У міру дорослішання змінюється форма листя. У молодої рослини вони довгасті, овальні, з двома вушками у черешка, у дорослого – розсікаються на три великі та дві маленькі лопаті

Сингониум ножколистний (Syngonium podophyllum)

Найбільш популярний серед квітникарів та простий у догляді сорт. Має цікаву ряболисту форму і різні відтінки кольорів: рожевий, кремовий, зелений. У домашніх умовах гілки виростають 1,5-2 метри завдовжки.

З дорослішанням листя із серцеподібної форми, переходить у стрілоподібну. Довжина сягає 30 див, ширина – 10 див.

Сингоніум Вендленда (Syngonium wendlandii)

У порівнянні з іншими видами ліан, у Вендленд середній розмір. Кущ може досягти 0,6 метрів заввишки. Листя невелике, бархатисте, має стрілоподібну форму.

Відмінною рисою цього виду є те, що у нього є сріблясті центральні прожилки, що надає квітці строкатого забарвлення, яке з віком пропадає.

Правила догляду за сингоніумом будинку

Правила вирощування в домашніх умовах прості та зрозумілі. Навіть новачкові в квітникарстві під силу виростити красиву та здорову рослину.

Освітлення

Сингоніум найкраще, почувається, коли він знаходиться у півтіні, на західних чи східних вікнах. Відстань від горщика до вікна має бути 1,5-2 метри. Не можна ставити горщик під пряме сонячне проміння і в занадто темну кімнату – це може призвести до витончення пагонів і втрати забарвлення.

Важливо знати, що однотонні сорти краще ставити в півтінь, а декоративні рослини до кімнати з яскравим освітленням.

Важливо: Взимку рослині потрібно більше світла, тому горщик краще переставити на південне вікно або підсвічувати лампою.

Температурний режим

Так, як батьківщиною сингоніуму є тропіки він любить тепло.

У період вегетації температура має бути від +20 до +25. Якщо температура в приміщенні вище, слід підвищити вологість, щоб не висохло листя. У зимовий час ртутний стовп не повинен опускатися нижче за +17 градусів.

Рослина не переносить раптові перепади температури та не любить протяги. Це потрібно враховувати під час підготовки приміщення для ліани.

Полив та вологість

З березня по вересень у квітки проходить період вегетації, тому вона потребує рясного поливу. Для зрошення рекомендується використовувати дощову або талу кімнатну температуру. Поливати рослину потрібно не більше 3 разів на тиждень у міру просихання землі між поливами. Але не можна допускати пересихання коріння. Взимку слід поливати рослину рідше.

Вологість, що рекомендується, становить 70%. Для підтримки вологості слід регулярно обприскувати рослину. Взимку можна поставити горщик у піддон із водою та протирати листя.

Якщо листя потемніє і почне висихати – квітки недостатньо вологості в приміщенні.

Підживлення

У період вегетації рослина потребує не тільки рясного поливу, але ще й добрива. Для цього використовують розведені у воді мінерали зі зниженим рівнем кальцію. Регулярність підживлення – приблизно 2 рази на місяць.

Взимку квітку удобрювати не потрібно.

Обрізка

Квітка сингоніум не вимагає частого обрізання пагонів. Достатньо робити прищипку молодих гілок для прискорення зростання. Це потрібно робити між 6 та 7 листовою пластиною. Для надання квітці акуратного і презентабельного вигляду потрібно прибирати пожовклі і старі листки.

Пересадка

Кімнатні рослини сингоніум потрібно регулярно пересаджувати. З молодою рослиною це потрібно робити щорічно у весняний період, а з дорослими – раз на 2-3 роки.

Ґрунт потрібно вибирати пухкий, щоб вода і повітря вільно проходили.

Для того, щоб правильно пересадити рослину, потрібно:

 • Попередня обробити коріння рослини;
 • Створити дренажний шар на дні горщика;
 • присипати шар грунтосумішчю;
 • помістити квітку всередину горщика, дбайливо розправити коріння;
 • зробити опору, щоб ліані було простіше нею підніматися;
 • Поступово засипати необхідну кількість грунту;
 • Полити.

Важливо: якщо ґрунт для пересадки куплений не в спеціалізованому магазині, його потрібно знезаразити за допомогою марганцівки.

Хвороби та шкідники

Ліана має гарну стійкість до захворювань. Але все ж таки, якщо за рослиною неправильно доглядати вона може захворіти. До цього може призвести недостатній або надмірний рівень вологості, освітлення, неправильний полив та підгодовування. Це все можна виправити, дотримуючись рекомендацій вище.

Шкідники, небезпечні для сингоніуму:

 • попелиці, цих комах можна позбутися, помив рослину в теплій воді з милом;
 • павутинний кліщ, знищується, як і попелиця;
 • щитівка, видаляється спеціальними препаратами;
 • Трипси, мають характерний білий колір, як і щитівка, видаляються препаратами від шкідників.

Важливо: якщо дотримуватися всіх правил догляду за рослиною, ймовірність, що вона захворіє, буде дуже мала.

Розмноження

Ліана розмножується стебловими живцями та поділом куща.

Для кращого приживання потрібно проводити живцювання з квітня до жовтня. У кожного черешка має бути не менше 2-3 вузлів.

Грунт потрібний такий, як і при пересадці рослини. Апікальні живці потрібно вставляти в ґрунт вертикально, а стеблові – горизонтально на поверхню ґрунтосуміші. Для швидкого проростання горщик накривають пакетом, щоб створити парниковий ефект. Після проростання молоді паростки розсаджують у горщики.

Важливо: рослина вважається отруйною і пересадку краще проводити в рукавичках, щоб не отримати опік шкіри та слизової оболонки.

Цікаво: завдяки швидкому зростанню, сингоніум вважають символом успіху та достатку.

Фото Сингоніуму