Стефанотис (170 фото): правила вирощування та догляду в домашніх умовах, пересадка, підживлення

Детальний огляд з фото та описом усіх особливостей вирощування кімнатної рослини стефанотіс. Особливості, полив, підживлення, пересадка, розмноження.

Стефанотис – ліана із сімейства Ластівневих. У природі рослину можна зустріти на сході Азії, на Мадагаскарі та на островах Малайського архіпелагу.

Стефанотис віддає перевагу напівтінистим лісам і в природному середовищі існування здатний витягнутися в довжину навіть до шести метрів.

Популярні сорти

Стефанотис має близько 16 видів, але для розведення та догляду в домашніх умовах підходять далеко не всі з них. Нижче наведені описи квіток і фото стефанотісів, що найбільш підходять для домашнього вирощування.

Флорібунда

Найбільш поширеним є стефанотис флорибунда – кущ з втечами, що в'ється, в природному середовищі, що випускає пагони до п'яти метрів завдовжки. Листя овальне, темно-зелене, що володіє приємним блиском. Квіти великі, білого кольору, мають неймовірно приємний запах.

Варієгатний

Стефанотис варієгатний є підвидом флорибунди, що принципово відрізняється від побратима лише забарвленням листя: вони прикрашені жовтими та білими плямами по краях.

Акумінату

Стефанотис акумінату – найбільш примхливий з усіх видів, впоратися з доглядом за ним здатний лише досвідчений квітникар. Ця екзотична рослина вкрай вимоглива до дотримання всіх умов вирощування. Головною візуальною відмінністю Акумінати від інших сортів є його квіти: більш витягнуті та дрібні, гарного кремового відтінку.

Стефанотис вважається дійсно примхливою кімнатною рослиною, але, створивши йому відповідні умови, можна отримати рясне, тривале цвітіння.

Світло

Рослина любить щедре освітлення, але погано переносить прямі промені сонця, ідеальним рішенням буде створення розсіяного м'якого світла. Коли тривалість світлового дня скорочується, стефанотису варто організувати штучне підсвічування. Її наявність сприятливо позначиться на формуванні квітконосних бруньок наступного року.

Температура

Квітка стефанотис влаштовує нормальна кімнатна температура, взимку рослина спокійно переносить її зниження до +15. Але різкі перепади неприємні для стефанотису і можуть призвести навіть до загибелі рослини, тому будь-яку зміну температури потрібно ретельно контролювати.

Полив та рівень вологості

Полив необхідний рідкісний, але об'ємний. Ґрунт повинен встигати підсохнути між поливами. Важливо швидко навчитися розуміти, як поливати квітку, адже недолік чи надлишок вологи здатні серйозно нашкодити рослині.

Набагато уважніше необхідно ставитись до вологості повітря, особливо в зимовий час, коли працює опалення. Стефанотис любить високу вологість, його необхідно або регулярно обприскувати, або омити теплим душем.

Підживлення

Добрива необхідно вносити в період активної вегетації рослини, зупиняючи їх на холодну пору року. Оптимальним вибором буде збалансоване добриво для квітучих рослин, допустиме чергування органічних та мінеральних сумішей.

Підрізання

Квіти у стефанотису з'являються лише на молодих пагонах, тому рослина вимагає обрізання для активації росту пагонів. Видаляються старі стебла, що мають невелику кількість листя і зів'ялі квіти. Так само допустиме прищипування пагонів для продовження періоду цвітіння.

Опора

Кімнатні квіти стефанотиси є класичними кучерявими ліанами, тому й вимагають опори. Встановлювати її необхідно, коли рослина ще молода, адже поступово її пагони здерев'янюють і важко піддаються укладання.

Варто враховувати, що не можна змінювати становище рослини під час формування бутонів і, тим більше, цвітіння. Від стресу ліана може скинути усі зав'язі.

Розмноження

Стефанотис розлучається двома методами:

Живцями

Найпростіше використовувати для живцювання ті пагони, що були видалені з маткової рослини під час обрізання. Вибираються частково відростки, що одеревіли, зріз обов'язково необхідно обробити стимулятором коренеутворення. Після обробки живці розміщують у контейнері з піском, розташовуючи їх під невеликим кутом.

Контейнер потрібно накривати плівкою або склом для підтримки високої вологості та стабільної температури. Протягом двох-трьох тижнів теплицю регулярно провітрюють, не забуваючи про поливу. Після розвитку кореневої системи, молоді рослини пересаджують у ємності просторіше методом перевалки.

Насінням

Насіннєвий спосіб розмноження є набагато більш трудомістким порівняно з живцюванням, але на нього зважиться чекати нагорода у вигляді відразу безлічі молодих рослин.

Як ґрунт для вирощування використовується суміш піску та торфу. Насіння замочується на пару днів, після чого розміщується на невеликій глибині. Контейнер для пророщування обов'язково накривається плівкою або склом, регулярно провітрюючи його та обприскуючи ґрунт.

На проростання насіння необхідно близько двох місяців. Після формування першого листя малюки пікіруються в невеликі ємності, заповнені ґрунтом для дорослих рослин.

Пересадка та підбір ґрунту

Молодий стефанотис активно розвивається, тому потребує пересадки щонайменше щороку. Зрілій квітці вистачить пересадження раз на два-три роки, іноді можна обійтися і частковою заміною ґрунту.

Ознакою, що сигналізує про те, що настав час пересадки, є ґрунт, що занадто швидко пересихає або коріння рослини, що виступають з дренажних отворів горщика. Проводити пересадку необхідно до настання вегетації, не пошкоджуючи земляний ком, на дно горщика обов'язково вносять дренаж.

Екзотичній рослині необхідний слабокислий, важкий грунт. Допустимо як придбання готової суміші, так і її самостійне приготування. Для самостійного змішування потрібно взяти торф, пісок, листяну землю та дерни, змішавши їх у пропорції 3:2:1:1.

Стефанотис не здатний вижити у відкритому ґрунті, тому навіть не намагайтеся висаджувати його в сад.

Поширені проблеми

Загниття

При перезволоженні ґрунту у рослини можуть почати підгнивати пагони та коренева система. Якщо своєчасно це помітити, то стефанотис можна врятувати, видаливши усі уражені ділянки і пересадивши його в новий грунт.

У запущених випадках ліана не піддасться лікуванню, її можна буде повністю знищити. Щоб уникнути подібного захворювання, необхідно суворо дотримуватися режиму поливу і не допускати перепадів температури.

Пожовтіння листя

Листя рослини стефанотис може жовтіти з кількох причин: через брак освітлення, дефіцит добрив або поливу жорсткою водою.

Необхідно поступово коригувати догляд за рослиною, перебираючи можливі причини недуги.

Втрата листя

Скидання листя стефанотисом взимку абсолютно нормальне, навесні виростуть нові. Якщо ж листя опадає в теплу пору року, то, найімовірніше, рослині дуже холодно, тому потрібно підкоригувати температуру.

Стефаносис є вкрай вимогливою та примхливою екзотичною рослиною. Але, за дотримання правил вирощування в домашніх умовах, ця ліана радуватиме власника ароматним цвітінням, і результат коштуватиме витрачених зусиль.

Фото кімнатної рослини Стефанотіс