Камнеломка квітка кімнатна: фото, опис, особливості догляду

Кімнатна квітка Камнеломка: фото та опис рослини. Види рослини для домашнього вирощування. Догляд і розмноження ломи каменю в домашніх умовах. Хвороби та шкідники

Кімнатна каменяломка є багаторічною рослиною, яка прийшла до нас із Гімалаїв та Гренландії. Цій рослині характерно високі декоративні якості за рахунок свого листя. Воно стане гідним прикрасою будь-якого інтер'єру, і при правильному догляді тривалий час радуватиме садівників білими квіточками.

Крім квітконосів у кущика присутні тонкі пагони. Також варто зазначити, що для поливу використовують воду, яку відстоюють кілька днів, або навіть залишають на місяць.

Кімнатна каменяломка: фото та опис рослини

Існує більше 400 видів ломикаменю, відноситися до сімейства ломикамені. Одні рослини є багаторічниками, інші – одно-або дворічниками. У дикій природі вони ростуть у регіонах із суворим кліматом на кам'янистих насипах, у ущелинах скель, у низинах.

Коренева система ломикаменя погано розвинена і має всього кілька маленьких корінців. Листя у неї або щільно стоять, або зібрані в розетки. Квітконоси довгі та поодинокі. На кінцях відведення розташовані маленькі дочірні розетки. Окремо такі розетки способи самостійно випускати стовбури. Квітки ломикаменя симетричні, і складаються з 5 пелюсток. Цвітіння триває протягом 4 тижнів.

Вміст корисних речовин у ґрунті не дуже важливий. У природі рослину не висаджують. Воно розростається самостійно, на відкритому ґрунті, утворюючи мох. Тоді, рослина схожа, в народі можна почути назву «мшиста ломикаменя». Земляне камнемолку вдома обприскують, тому що харчуватися самостійно рослини немає можливості.

У природі забарвлення рослини надає можливість побачити найбільш виражені відтінки суцвіть. Кожен із них унікальний. У відкритому ґрунті рослина росте легко, укорінення походить від материнського стебла.

Властивості рослини

Квітка ломикаменя часто використовується в народній медицині завдяки своїм унікальним цілющим властивостям. Ця рослина має: протизапальну, заспокійливу, протиінфекційну, бактерицидну, протилихоманкову властивості.

За допомогою цієї рослини можна вилікувати багато захворювань. Але ця рослина, крім користі, може бути шкідливою для здоров'я людей. Воно може спричинити алергічні реакції.

Вдома рослину можна розмножити живцюванням. Якщо квіти вражає попелиця, обприскування потрібно зменшити, використовувати спеціальні препарати, якими трохи обробляють живці та листочки.

Види ломикамені для дому

В основному, квіти ломикаменя вирощують у садах на альпійських гірках, в рокаріях. Але є види, які ідеально підходять для вирощування у садах, а й у кімнатних умовах. До них відносяться:

Камнеломка плетеносна

Найпоширеніший вид кімнатної квітки. Рослина є ампельний багаторічник. У нього щільна листова розетка та довгочерешкові листочки. Висота квітки варіюється від 20 до 50 см. Листові пластини темно-зелені з лицьового боку з блідими прожилками.

Виворітна частина листя бордово-зелена. Цвіте ломикаменя плетеносна з травня по серпень маленькими квіточками, які не володіють високими декоративними властивостями. Найпопулярнішими сортами цього виду є сорт Харвест Мун і сорт Триколор.

Камнеломка котиледон

Один із найкрасивіших видів рослин цього роду, особливо в період цвітіння. Характеризується щільною розеткою, товстими листочками безчерешковими зеленого кольору. На глянсовій стороні листової пластини є вапняний наліт. Цвіте цей вид у травні величезною кількістю квіточок у вигляді зірок, що розташовуються на розгалуженому квітконосі.

Камнеломка Арендса

Глянцеві листочки цього виду безчерешкові та глибоко розсічені. Вони зібрані у невеликі розетки. Цвіте великими квітками правильної форми. Залежно від сорту, квіти можуть бути жовтими, білими, рожевими, фіолетовими, червоними. У дикій природі вид росте у суворому кліматі.

Білі розетки землі слід пересаджувати навесні чи влітку. Коріння удобрювати слід також навесні чи влітку. З питань поливу коріння можна отримати нові відповіді у коментарях на сайті від досвідчених садівників.

Болотна

Це низькорослий трав'янистий багаторічник, висотою від 10 до 30 см з глибоким коренем. У нього ланцетовидне листя, дрібні квітки у вигляді зірочок яскраво-лимонного забарвлення, прямостоячі стебла. Період цвітіння настає у серпні – вересні. Тоді з'являються нові листочки та стебла.

Супротивнолистова

Росте у природних умовах у лісах, тундрі, горах. У неї невелике листя. Цвіте рожево-червоними квітками, які згодом стають пурпуровими.

Догляд за ломикаменю в домашніх умовах

При посадці і догляді за ломикаменем важливо надати їй правильний субстрат, нормальне освітлення, помірний полив, профілактику хвороб і шкідників.

Освітлення для кімнатної ломикамені

Кімнатна квітка ломикаменя спокійно росте як у півтіні, так і на сонці. Але головне для неї – відсутність прямих сонячних променів. Світло обов'язково має бути розсіяним. Розташувати горщики з каменялом краще на східному або західному вікні. Також їх можна розмістити на північних вікнах, але якщо рослина строкатий, вона втратить своє яскраве забарвлення.

Увага! При попаданні на листя рослини прямих сонячних променів вони стануть млявими та блідими.

Комфортний температурний режим

Для нормального зростання кімнатної каменяломки потрібна температура повітря +20 … +25 градусів вище нуля. Взимку рослина потребує температури повітря +15 градусів.

Поливи та вологість повітря

Полив рослини проводиться регулярно у міру висихання верхнього шару ґрунту. Зрошують рослину тільки теплою водою, що відстоялася.

Увага! Якщо в кімнаті прохолодно, то ломикаменя поливається невеликою кількістю води в міру висихання верхнього шару грунту.

Якщо йдеться про вологість повітря, то ломикаменя добре себе почуває в кімнаті. Головне, щоб узимку в кімнаті було досить свіже повітря. Якщо взимку в кімнаті дуже жарко, грунт з рослиною ставиться подалі від радіаторів опалення і його листя періодично обприскується з пульверизатора.

Підживлення для каменяломок

Каменяломка не любить добрив. Тому її не варто підгодовувати частіше за один раз на рік. При внесенні добрив у ґрунт рекомендується вибирати покупні універсальні суміші для кімнатних квітів.

Порада! Удобрювати грунт ломи каменю слід складами, що містять азот, не рекомендується, так як рослина почне активно нарощувати листя.

Пересадка та субстрат

При пересадці рослини важливо відповідально поставитися до вибору субстрату. Він повинен бути:

 • Середньоживильним;
 • повітропроникним;
 • водопроникним;
 • нейтральної кислотності.

При самостійному виготовленні ґрунту потрібно взяти:

 • одну частину листової землі;
 • Дві частини дернової суміші;
 • одну другу частину великого піску.

Увага! У підготовлений ґрунт рекомендується додати керамзит або дрібний гравій.

При пересадці рослини не повинно бути високим, горщики краще підбирати широкі. В один широкий горщик можна посадити кілька розеток. Головне при пересадці рослини подбати про хороший дренажний шар.

Розмноження каменяломки

Розмноження ломикаменю процес досить простий, і впоратися з ним може навіть недосвідчений садівник. Головне, підібрати якісний посадковий матеріал.

Способи розмноження

Розмножується каменяломка:

 • Насінням;
 • відведеннями;
 • Поділом куща.

Розмноження насінням досить складне. Насіння перед посадкою необхідно піддати стратифікації. Після цього насіння сіється при кімнатній температурі у ґрунт, попередньо здійснивши полив. Головне, не заглиблювати їх сильно у ґрунт.

Після посіву ємності з насінням накриваються плівкою і поміщаються на тепле вікно, що добре освітлюється. При правильному підході перші сходи з'являться за тиждень. Але іноді насіння сходить і два тижні. З появою перших сходів плівка знімається, а температура в приміщенні підтримується в межах +20 … +22 градуси вище за нуль.

Порада! Розсада обприскується регулярно та помірно.

При розведенні рослини відведеннями процес поділу проводиться після того, як квітка відцвіте. Це посідає середину літа. Потім необхідно взяти міцне бічне стебло і пригнути його до землі, зафіксувавши дужкою поверх землі. Зверху стебло присипається ґрунтом і рясно поливається. При розмноженні ломикаменя діленням куща важливо вибрати міцну і здорову рослину. Квітка рясно поливається, дістається з горщика і ділиться на кілька окремих частин, які пересідають по різних горщиках.

Можливі проблеми у вирощуванні каменяломки

Найчастіше квіткарі стикаються з такими проблемами при вирощуванні та у догляді за кімнатною ломикаменю, як захворювання та шкідники. Все це відбувається через неправильний догляд за рослиною. Тоді відбувається таке:

 • Відсутність цвітіння. Це відбувається через нестачу освітлення, а також за дуже теплої температури в зимовий період. Вирішується проблема переміщенням горщика з рослиною в добре освітлюване місце, бажано додатково встановити над квіткою фітолампу;
 • Збліднення листя. Це зазвичай пов'язано з тим, що квітка знаходиться в тіні, і їй просто не вистачає освітлення;
 • Поява борошнистої роси. Ця хвороба проявляється при підвищеній вологості повітря та при переливі рослини. Потрібно переглянути режим поливу;
 • Поява іржі на листі. Це відбувається через ураження рослини грибком. В даному випадку, ломикаменю потрібно терміново пересадити в новий грунт;
 • відмирання середніх подушечок, що з надмірним ущільненням. Вирішує проблему поділ куща на дрібні частини. Тобто необхідно омолодити кущ.

Садові ломикамені нормально переносять низькі температури. Щоб уникнути гнилі, на дно горщика краще покласти дренаж, після чого садити рослину меншого розміру, оскільки різновидів багато (краще вибирати менше).

Захворювання та шкідники ломикаменю

Камнеломка будинку рідко хворіє і страждає на напад комах. Але при неправильному догляді на неї можуть напасти:

 • павутинний кліщ;
 • Борошнистий червець;
 • Трипси.

При ураженні рослини шкідниками вони потребують обробки інсектицидами. Тоді потрібно скасувати добриво, а почати проводити лікування, яке допоможе позбавитися шкідників.

Що стосується хвороб, то при неправильному догляді ломикаменя може захворіти різними гнилями (через перезволожений грунт).

При поразці гнилями, у ґрунті починають розвиватися гнилисто світлі плями, ушкоджуються стовбури. Це може зашкодити рослині. Щоб врятувати його, можна вибрати живі стебла нижче та вкоренити їх в іншому ґрунті. Найкраще рослина почувається в кислому середовищі. Удобрювати можна перегноєм, висаджуючи на балконі чи саду.

На закінчення варто відзначити, що в статті ми розглянули, що таке ломикаменя плетеносна і опис інших видів, як доглядати за рослиною, як квіти виглядають на фото.

Ця квітка чудово виглядає не тільки в ландшафтних дизайнах, але і в горщиках на підвіконнях. Він невибагливий у догляді, гарно виглядає цілий рік, і при правильному догляді радуватиме садівників регулярним цвітінням та високими декоративними якостями.