Клеродендрум (125 фото): правила догляду в домашніх умовах, як поливати, пересадка, розмноження

Огляд усіх особливостей кімнатної рослини клеродендрум. Фото, види, правила догляду та розмноження, як і коли поливати, пересадка, цікаві факти та походження квітки.

Рослину клеродендрум відносять до сімейства Вербенові. Рід складається з вічно-зелених культур, листопадних чагарників та дерев. Його відносять до тропічної рослинності. Воно зростає біля південної Африки, південної Америки та східної Азії. Згідно з науковими дослідженнями, цей рід поєднує близько 450 видів.

У перекладі з латинської квітка клеродендрум позначає «долоносне дерево». Вирощування у закритому просторі розпочалося приблизно 15 років тому. Сьогодні цей вид декоративної рослинності користується величезною популярністю серед професійних дизайнерів та досвідчених квітникарів.

Як доглядати в домашніх умовах?

Догляд у домашніх умовах включає кілька основних вимог. При виконанні всіх рекомендацій вдається виростити незвичайну рослину та підвищити її декоративні якості.

Вони включають:

Висвітлення. Рослина потребує регулярного яскравого освітлення. Для підтримки декоративного вигляду рекомендується розташовувати кашпо із західної чи східної сторони. Якщо розташувати квітку з південного боку, то в полуденну спеку горщик з квіткою необхідно прибирати.

Регулярне поливання. Як поливати квітку? Тропічна культура потребує регулярного зрошення ґрунтового субстрату. Зволоження повинне проходити за перших ознак пересихання грунтосуміші

Температурний режим. Під час вегетації та процесу цвітіння температура всередині простору має бути не менше 19-26 градусів. Період спокою потребує від 12 до 16 градусів.

Не варто розташовувати кашпо з рослиною в приміщеннях, де температура знижується до мінусових відміток. Справа в тому, що коренева система повністю промерзає. В результаті клеродендрум гине.

Регулярне підживлення. Кімнатні квіти клеродендруми потребують регулярного харчування мінеральними складами добрив. Внесення комплексних складів має здійснюватись один раз за 16 днів. Для цього знадобляться добрива, спеціально розроблені для підгодовування тропічних та квітучих рослин.

Обрізання крони. Щоб збільшити кількість суцвіть, рекомендується здійснювати правильне обрізання. Вона проводиться на початку вегетаційного періоду.

Своєчасна пересадка. Пересаджувати клеродендрум рекомендується перед початком періоду вегетації. Не рекомендується здійснювати цю маніпуляцію перед початком цвітіння та періодом спокою. Це може спровокувати стресову ситуацію та повільне зростання.

Розмноження квітки. Розмножити тропічну культуру можна за допомогою живцювання та посіву насіння. Надсилати дані маніпуляції необхідно перед початком вегетації.

Боротьба зі шкідниками. Головним джерелом небезпеки для клеродендруму є білокрилки, зелена попелиця та павутинний кліщ.

Відмінні риси клеродендруму

Науковий опис квітки включає наступні характерні відмінності. Вони включають:

  • Листові пластини оформлені насиченим зеленим відтінком. Вони мають серцеподібну форму, поверхня яких оформлена стьобаними лініями. Їхня довжина може досягати від 15 до 35 см. Нижня частина стебла швидко здерев'янює;
  • Суцвіття містять у собі до 5 квіток, акуратно зібраних у пензлі. Зовні вони нагадують метелика. Найчастіше квітки клеродендруму білі з яскраво-рожевою серединкою;
  • Стебло не повинно перевищувати 100 см. Регулярне обрізання дозволяє скоротити навантаження на декоративний кущ і збережіть його бездоганні якості.

Правила обрізки

Вирізняють кілька правил вирощування в домашніх умовах. Найважливішим є правильне обрізання клеродендруму. Здійснювати цю маніпуляцію рекомендують за місяць до початку вегетаційного періоду. Попередньо видаляють сухе листя та елементи засохлих пагонів.

Далі центральне стебло вкорочують приблизно на 1/3 від загальної довжини. Якщо пропустити обрізку, то молоді бічні пагони спрямують у зріст. Саме на цих елементах формуються яскраві квіти. Для підвищення кількості суцвіть рекомендує вкорочувати їхню довжину приблизно на 1⁄2.

Крім цього, обрізка дозволяє сформувати красиву крону. За дотримання рекомендацій фахівців з догляду за тропічною культурою можна надати йому форму мініатюрного дерева. Для створення штамба необхідно обрізати всі бічні пагони.

Центральна частина виступатиме як опора для декоративної крони. У верхній частині з'являтимуться молоді пагони, які необхідно акуратно прищипувати за допомогою гострих ножиць.

Таким чином вдається надати плавних обрисів майбутньому топіарію. На фото клеродендруму представлено тропічний сорт рослинності.

Як пересаджувати?

Фахівці рекомендують регулярно замінювати старий субстрат у ємності на нову ґрунтову суміш. Саме тому здійснюють пересадку клеродендруму. Проводити цю процедуру рекомендується в той момент, коли рослині стає тісно в горщику. Визначити цей факт можна під час огляду куща.

Як приготувати субстрат? Для цього знадобиться слабокислий та родючий торф. Його рН має бути не вище 4-6. Фахівці рекомендують придбати наповнювач для клеродендруму у квітковому магазині.

Зробити грунт повітряним допоможе річковий пісок. Перед початком пересадки необхідно ретельно продезінфікувати отриману ґрунтову суміш.

Для цього її прожарюють протягом 5 хвилин у духовці. Ця маніпуляція дозволить знищити до 85% шкідливих мікроорганізмів. Тому рослина швидко реабілітується після пересадки.

Нове кашпо має бути на 3 см більше у діаметрі. Нижню частину ємності оформляють дренажем із великої гальки. Далі, ємність заповнюють поживним субстратом. Деякі квіткарі рекомендують додати до ґрунтової суміші комплексні добрива, які самостійно буде розчинятися у міру зволоження ґрунту.

Рослину акуратно витягають із старого кашпо і поміщають у нову ємність. Не рекомендується порушувати кореневу систему. Будь-яка маніпуляція може спровокувати стресову ситуацію, під час якої клеродендрум може загинути.

Завершальним етапом буде рясний полив тропічної культури. Для підвищення декоративних властивостей рідину трохи підкислюють за допомогою лимонної кислоти або оцту.

Фото Клеродендруму