Примула кімнатна – 170 фото квітки + інструкція як доглядати та вирощувати в домашніх умовах

Особливості правильного вирощування рослини примула кімнатна. Багато фото, цікаві факти, правила догляду (полив, пересадка, розмноження, обрізка, вибір горщика).

Примула – це гарна невелика квітка, яка часто зустрічається у любителів-квітникарів на вікні. І не дивно: це маленькі квіти здатні поглинати не тільки вуглекислий газ, а й дим від цигарок, а також шкідливі випари від оздоблювальних та будівельних матеріалів. Ця кімнатна рослина дуже невибаглива, а цвітіння здатне тішити око господині.

Опис квітки

Рослина примула кімнатна відноситься до сімейства первоцвітів. Ця родина налічує близько 500 видів, які бувають як однорічними, так і багаторічними. Є й види, які ростуть у природному середовищі. Їх можна зустріти в Європі, Азії, Китаї та навіть Північній Америці. Найкраще місце для проживання цих кольорів – вологість та помірний клімат.

Квіти примула кімнатна при домашній посадці бувають також однорічними, так і багаторічними. Багаторічні квіти здатні цвісти протягом цілого року.

У висоту примула зазвичай буває 25-30 сантиметрів. Листя велике, зморшкувате, вкрите невеликим ворсом. На дотик листя шорстке. На стеблині формується бутон, який може бути як один, так і кілька. З бутонів потім розпускаються квітки, які бувають різних відтінків.

Квітка складається з п'яти пелюсток. Догляд у домашніх умовах дозволяє цвісти рослині цілий рік, стандартний час цвітіння ж для примул – від середини весни до початку січня.

Властивості примули

Примула є цілющою квіткою, при цьому корисні властивості мають усі її частини:

 • У коренях містяться різні ефірні олії
 • У листі міститься вітамін С. Багато хто навіть робить з них салати навесні
 • Також листя заварюють, а потім отриманий настій використовують для прийому внутрішньо при захворюваннях дихальних шляхів
 • Відвар листя також відомий своєю заспокійливою властивістю

Людям, схильним до прояву алергії, потрібно бути обережними при поводженні з квіткою, тому що примула є сильним алергеном.

Вимоги для вирощування примул

Вирощування в домашніх умовах примул не становить нічого складного. Головне, стежити за температурою та вологістю повітря, а також на те, скільки квітки надходить сонячного світла:

 1. Примула потребує певної температури – від 12 до 20 градусів, не допускається підвищення температури
 2. Вологість повітря має бути в межах норми відповідно до температури. Якщо температура перевищує 18-20 градусів, значить, і вологість має бути вищою
 3. Влітку для догляду в кімнатних умовах достатньо сонячного розсіяного світла. Взимку потрібне додаткове джерело освітлення
 4. Як поливати квітку, допоможе підказати земляну грудку. Коли він висох, примулу можна поливати. Влітку зазвичай полив здійснюють раз на 2-3 дні, в холодну пору скорочують до 1 разу на тиждень
 5. Грунт повинен бути кислим або нейтральним. На низ горщика кладеться дренаж, потім засипається родюча земля.
 6. Удобрювати примулу можна 2 рази на місяць незалежно від пори року
 7. Пересаджують квітку навесні. Новий горщик потрібно брати за розміром більше, ніж старий
 8. Розмножувати квітку можна насінням або за допомогою вегетації

Як посадити примулу

В описі квітки сказано, що примула може рости як у вуличних умовах, так і в домашніх умовах. Посадка квітки – це початковий і дуже важливий етап, від якого залежить, як зростатиме квітка.

Для початку потрібно підготувати:

 • Горщик, який підходить за розміром. Горщик має бути низьким та широким. Якщо взяти занадто великий горщик, то квітка пускатиме всі сили на коріння, а не на цвітіння
 • Ґрунт – він повинен бути продезінфікований, щоб у землі не розвивалася хвороба та бактерії. Достатньо пролити землю розчином із марганцівки. Склад грунту повинен бути з піску та листя

Правила посадки:

 • На дно потрібно укласти дренаж
 • Дренаж засипають готовим субстратом
 • У землі зробити поглиблення, щоб посадити туди квітку
 • У поглиблення помістити рослину з корінням, а потім присипати коріння землею
 • Тепер потрібно трохи притиснути землю, утрамбувавши її в горщик глибше
 • Після цього кущ дуже добре поливають і прибирають на освітлене місце

Як пересадити рослину

На фото кімнатної примули видно, що примула досить швидко росте і періодично потребує пересадки в більший горщик. Виявляється, що на період, коли потрібна пересадка, впливає і вік рослини:

 • Молоду квітку пересаджують щорічно навесні. Для цього рослину із земляною грудкою просто переносять у горщик більший за попередній, додавши ще землі
 • Старші рослини пересаджують раз на два роки або рідше. При цьому потрібно оновити землю, а інший горщик знадобиться, якщо кущ сильно додав в обсягах.

У деяких випадках пересадка буває і незапланованою:

 • Коріння настільки розрослося, що почало вже виглядати через отвори в дні
 • Грунт почав засолюватися або знаходиться постійно вологим
 • Коріння почало загнивати або пліснявіти

В цьому випадку примулу потрібно пересадити і на деякий час прибрати у тінь. Індикатором того, що рослина прижилася, служитиме яскраво-зелене листя, яке набрало соковитий колір.

Розмноження примули

Розмножується примула двома способами:

 • Живцюванням
 • За допомогою насіння

При живцювання можна швидко і просто отримати нову квітку. Роблять його тоді, коли квітка вже відцвіла, приблизно наприкінці весни. Від куща потрібно зрізати лист із ниркою та стеблом. Потім цей черешок потрібно посадити в землю трохи під нахилом.

У землі має залишатися невелика його частина. Після посадки майбутню квітку ставлять у прохолодне місце і стежать за тим, щоб ґрунт постійно залишався вологим.

З бруньок пагони з'являються приблизно через 3 місяці. Квітку можна відсаджувати окремо, коли з'явилося 3 або 4 нові листки. Через півроку після проведення живцювання кущ може зацвісти вперше.

Для посадки примули за допомогою насіння беруть насіння, заготовлене вручну або куплене в магазині. Сіють їх у квітні чи травні.

Насіння сіють у ящики таким чином, щоб вони рівномірно були поширені на поверхні. Ґрунт перед цим потрібно добре зволожити, а після висіву накрити прозорим матеріалом. Потім ящик ставлять на вікно, щоб попадало достатньо сонячного світла. Перші пагони мають з'явитися за 10 днів.

Після того, як примули, що виросли з насіння, досягли потрібного розміру, їх пересаджують в окремі ємності.

Фото Примули кімнатної