Монстера: опис по догляду за рослиною в домашніх умовах, цікаві факти, прикмети, розмноження

Детальний огляд з фото та описом, як доглядати кімнатну рослину монстера. Багато фото, цікаві факти, приклади, розмноження, як поливати, де розмістити у квартирі чи приватному будинку.

Історія квітки так само неоднозначна, як і сама рослина монстера. На початку 18 століття серед мандрівників ходили історії про рослини-вбивці Південної Америки. Після нападу квіток були скелети людей або тварин, пронизані гігантськими відростками.

Підставою для оповідань були відведення монстери, помилково прийняті за щупальця. Повітряне коріння рослини, що звисає вниз, просто проростало через останки нещасних. А людська уява вже домальовувала, породжуючи легенди.

Спірно й те, що квітка отримала назву від латинського Monstera — чудовисько. Давайте вважати, що монстера все ж таки бере початок від Monstrosus (лат.) – дивовижна.

Особливості

Перші види завезли до Європи у середині 18 століття. Квітка набирала популярності і через британських колоністів поширилася повсюдно.

Квітка монстера росте в тропічних лісах Америки, Бразилії та більшій частині Мексики. Довжина стебла в природі досягає 20 м, листя до 80 см. Товсте стебло покрите повітряним корінням/відведеннями, що віддерніло, яким чіпляється за опору.

У міру зростання, на цілому листі з'являються прорізи і розсікають їх або продірявлюють. Суцвіття мають качан і покривало. У приміщенні виростають до 8 м, середня довжина листа 30 см, що визначає вид рослини та догляд.

Домашня монстера з ампельними краєвидами

Основні відмінності кімнатних квітів монстера у розмірах та формі листа. Свої назви беруть або від прізвища ботаніка, що відкрив вигляд, або виходячи з обрисів рослини (див. на фото монстери). У ампельні виділяють: делікатесну, Адансона, загострену, Фрідріхшталь. Короткі описи квітки:

Делікатесна

Делікатесна плодоносить ягодами, вона ж ласа:

 • Ліана росте до 3 м, в оранжереї – до 10-15 м;
 • Листя серцеподібної форми декількох типів, діаметр сформувалися до 60 см.

Химерність форми листя проявляється у міру зростання. Доглянута цвіте щороку, після чого через 10-11 місяців з'являються фіолетові ягоди з кисло-солодким смаком ананаса. Їстівні, але викликають неприємне печіння у роті. Використовуються ягоди стиглими.

Адансона

Адансона (пробита, дірява), через сильно продірявлене листя:

 • До 8 м;
 • Листя яйцеподібної форми, розміри (ДШ) 55х40 см.

Листя розширено донизу, з нерівними краями та безліччю невеликих дірочок різної форми по поверхні. У кімнаті цвіте єдиною біло-жовтою квіткою, вкрай рідко.

Загострена з яскраво-зеленим листям, на якому зі зростанням з'являються дірки:

 • Виростає до 3 м;
 • Листя за формою витягнутого серця з гребінчастими сторонами 50х20 см-максимум. Цвіте лише у природі.

Монстера Фрідріхшталя

Садівники стверджують, що вона найпопулярніша для вирощування у кімнатних умовах. Стебло досить високе в порівнянні з іншими видами, тому для нього знадобиться простір в будинку. Велике листя прикрашені візерунками смугастих прорізів. Щорічно цвіте білими квітами. Крім гідністю є невибагливість до догляду.

Загалом відомо близько 50 видів рослини.

Вирощування у приміщенні

Відведена квітці ділянка, має бути добре освітлена, захищена від протягів та прямих сонячних променів. Режими температур від 16 до 24°С. Молоді порослі з 2-3 листками досить горщика/кашпо діаметром 15 см. До 4 років, щорічно слід пересаджувати в ємність на розмір більше, потім у 2-4 роки.

У дорослої ліани щовесни замінюють верхню третину землі. Новий ґрунтозміш можна приготувати у співвідношенні 2:1:1:1 з дернового та торф'яного ґрунту, перегною, піску.

Важливо знати, як поливати квітку. Правильно проводити полив у міру висихання верхнього шару, що добре відстоялася водою. Зі зменшенням тепла, поливи скоротити, але земля не повинна бути сухою. Монстер любить вологу. Проводьте обприскування. Щотижня робіть вологе протирання листя.

Догляд у домашніх умовах включає весняно-літнє підживлення, яке проводять кожні два тижні. Підійдуть добрива для декоративних листяних рослин. Установка опори зміцнить велику монстеру за рахунок кореневої системи та відведення.

Омолодження та правила пересадки

Правила вирощування в домашніх умовах мають на увазі омолодження рослини. Перша прикмета – коли доросла рослина втрачає декоративність. Проводять навесні. Верхівка з 2-3 листками зрізається до 40 см, зріз обробляють золою. По суті, такий відріз-верхівковий держак. Після процедури активується зростання бічних пагонів.

Пересадити ліану також нескладно: за кілька днів до неї добре поливають рослину. Притримуючи за ствол, акуратно витягнути з ємності і струсити субстрат з коріння. Сухі та підгниваючі відсікти, присипати зрізи золою. Новий горщик та дренаж обдати окропом. Горщик до 10 см наповнити дренажем, після до половини ґрунтом. Квітку поставити до центру, акуратно розправити коріння. Ґрунт досипати, легко утрамбувати і рясно полити.

Правила розсадження своїми руками

Насіннєвий

 • покласти в невелику ємність із просоченим водою мохом, трохи поглибити насіння;
 • накрити посадку поліетиленом з доступом повітря.

Температуру в такій теплиці підтримувати 23 ° С, а мох вологим. Насіння сходить за 1-1,5 місяці. Сіянці з корінцями висаджують у контейнер із ґрунтосумішчю через 4 см, на глибину 2-3 см.

Живцювання

Використовуйте живці, які залишаються після омолодження дорослої ліани. Ідеальна частина-стебло з вузлом, одним листом і повітряним коренем:

 • нарізати живці;
 • у горщик насипати дренаж, після шар грунтосуміші до 5 см. Зверху на 2-3 см досипати великий річковий пісок і зволожити;
 • помістити черешок в ґрунт, щоб вузол покрився наполовину;
 • у місці вкорінення створити парниковий ефект, але лист залишити зовні.

Посадку вранці та ввечері зволожувати розпилювачем. Після появи пагонів посадити у горщик.

Розмноження поділом кореневища/пересадка

Можна використовувати при пересадженні, але розумніше при частковому пошкодженні, коли є здорові частини кореневища, з яких можна виростити нову квітку. Перший етап той самий, як якщо ви задумали пересадку:

 • після видалення пошкодженого коріння, фрагменти, що залишилися, обробити слабким розчином марганцівки;
 • кожну частину пересадити в окрему ємність із зволоженою грунтосумішчю. Підійде універсальний ґрунт для квітучих кімнатних рослин.

Полийте, використовуйте додатково активатори вкорінення та підживлення. Для такого методу підходять 2 або 5-річні зразки. Кореневу систему розрізають на 2, максимум 3 частини.

Повітряними відведеннями

Отримати нову квітку можна укоріненням повітряного кореня. Опустіть відведення в ємність із вологим сфагнумом/мохом. Підтримуйте вологість субстрату.

Коли відведення пустить коріння, відріжте від стебла і висадіть в окремий горщик із ґрунтом.

Факти та міфи наших днів

Сучасні міфи являють собою монстеру енергетичним вампіром. Але, давайте розберемо вирощування рослини у будинку з погляду біології.

До мінусів відноситься факт, що без світла фотосинтез рослини припиняється. Квіти лише активно та значно споживають кисень. Тому розміщувати квітку у приміщеннях для сну не слід. Листя отруйні монстери, в тканині міститься оксалат кальцію, який потрапляючи на слизові може спровокувати токсичне отруєння.

Плюси: за рахунок великої зеленої маси, в процесі фотосинтезу вдень монстер виробляє багато кисню і поглинає вуглекислий газ. Також квітка нейтралізує роботу домашньої техніки. Монстера, як інші кімнатні рослини, виділяє активні речовини, що вбивають і пригнічують ріст і розвиток бактерій, фітонциди покращують серцевий ритм людини, знімають головний біль.

Фото монстери