Різновиди папоротей кімнатних: фото, назва, особливості догляду в домашніх умовах

Чи можна тримати папороть удома. Різновиди кімнатних папоротей: опис, фото з назвами. Де краще поставити рослину вдома? Як доглядати папороть у домашніх умовах. Хвороби та шкідники

Деякі садівники вважають, що папороть є загадковою рослиною. Інші вірять у прикмети та забобони, і не садять його ні в домі, ні у дворі. Нижче розберемося, що це за рослина, як виглядає кімнатна квітка папороть, які її види існують, як доглядати папороть, і багато іншої корисної інформації.

Популярні види рослини та догляд за його листям

Чи можна тримати папороть вдома

З цією таємничою рослиною пов'язано багато прикмет та забобонів. Ця рослина оточена таємницею та загадковістю. За легендами вважається, що якщо хтось побачить один із видів квітучих у лісі папоротей, то така людина проживе довге та щасливе життя. Чи це так насправді, і чому існують такі численні легенди навколо цієї квітки.

Догляд за популярними різновидами папороті

Прикмети та забобони про папороть

Прикмети свідчать, якщо в будинку росте кімнатна папороть, то її власник має велику удачу і, можливо, знайде скарб. Також згідно з забобонами, власниками кімнатних папоротей, гарантовано:

 • гармонія у сімейних відносинах;
 • набуття спільної мови між різними поколіннями;
 • Фінансовий достаток та фінансове благополуччя.
 • Захист від нечистих сил.

Потрібно здійснювати правильний догляд за різними видами папороті, щоб вайї (листя) не почали опадати

Але крім добрих прикмет, існують і негативні:

 • папороть у будинку є енергетичним вампіром і забирає у домочадців сили;
 • у власників цієї рослини часто болить голова;
 • папороть приносить нещастя.

Увага: папороть у будинку може стати причиною постійного головного болю вранці, оскільки він поглинає велику кількість кисню. Ставити його у спальні не рекомендується. Також ця рослина може несприятливо впливати на алергіків.

Кімнатні сорти папороті: які бувають, опис та фото


Здавалося б, що всі папороті однакові. Але насправді їх існує понад 10 тисяч різних видів. Давайте розглянемо популярні види з назвами та фото, цієї рослини, які підходять для вирощування в кімнатних умовах:

 • Нефролепіс. Ботанічна назва рід отримав, як Нефролепіс піднесений (Nephrolepis exaltata). Рослина, яка має 30 видів. Ідеально підходить для розведення у домашніх умовах. Виростає майже 2 метри завдовжки. Невибаглива рослина.

 • Пеллея. Свою назву рід отримав від грецького слова "pellos" – "темний", що характеризує забарвлення стрижнів листя Пеллеї. Характеризується незвичайним забарвленням пластин темно-зеленого відтінку. За видами пелея ділиться на пелею списоподібну, і пелею круглолисту. Рослина сімейства листових любить підвищену вологість. Тому полив потрібно проводити часто. Якщо переборщити, листя набуває коричневого або чорного відтінку, починаючи сильно обсипатися.

 • Полідоміум (багатоніжка). Свою назву рід отримав, як Перунов колір. Рідко вирощується у домашніх умовах. Популярні види полідоміум золотий, пухирчастий. Полив рослин проводять часто.

 • Птеріс критський, латинська назва Pteris cretica. Один із видів папороті. Буває з кучерявим, мечоподібним зеленим листям, догляд за яким не вибагливий.

Один із видів папоротевих, є сорт Аспленіум (asplenium). Це декоративно-листяна культура, яка користується популярністю у багатьох квітникарів. Аспленіум добре почувається і у відкритому грунті навіть домашніх умовах. При правильному догляді кущ аспленіуму та крона частіше виросте густим та досить великим. Листя аспленіуму яскраво-зеленого кольору, вона може бути перисто-розсіченою або простою.

Цікаво: У природі зустрічається папороть під назвою «Ріг оленя». Ця красива декоративна багаторічна рослина росте на боці Азії, Австралії. Розмножується Оленячий ріг бічними пагонами, вегетативно. Листя цієї рослини утворює велику розетку, яка дуже повільно розкривається.

Декоративна цінність

Декоративна цінність різних видів папороті полягає в його листі, яке може бути різних відтінків, форм, розмірів. Щоб рослина росла зеленою і листя не обпадало, потрібен догляд у будь-яку пору року.

Залежно від загального інтер'єру приміщення підбираються і види папоротей, які стануть основним яскравим акцентом у приміщенні.

Де краще поставити рослину вдома

Папороть можна поставити в будь-якому приміщенні, крім дитячої та спальні. Це пов'язано з тим, що в нічний час доби рослина виділяє вуглекислий газ, що може призвести до головного болю вранці. Це стосується будь-якого ґатунку.

Листя нефролепіса називаються вайями. Нефролепіс має понад 30 видів листових.

А взагалі, будь-який із видів папороті в будинку:

 • поглинає токсини;
 • Зволожує повітря;
 • поглинає випромінювання від побутових приладів.

Нефролепіс на кухні: якщо місце існування дуже вологе, нефролепісу комфортніше

Отже, один із його видів варто розмістити поруч із побутовими приладами. А ось під прямим сонячним промінням і на протягах рослину ставити не можна. Також не потрібно кілька разів переставляти рослину.

Висота зеленої рослини, що активно росте, досягає півметра і вище

Як доглядати папороть у домашніх умовах

Щоб створити сприятливі умови утримання для одного з видів кімнатної папороті, необхідно подбати: про освітлення рослини, температуру повітря, умови утримання. Давайте докладно розглянемо, як доглядати папороть, а також його зелені різновиди.

Освітлення

Папороть чудово почувається в тіні. Під прямим сонячним промінням рослину ставити не можна. Сонячне світло обов'язково має бути розсіяним. Для цього рекомендується відрегулювати жалюзі на вікнах таким чином, щоб зменшити велику кількість світла. Найкраще розмістити рослину на північному вікні, тому що південні та східні вікна пропускають дуже велику кількість світла, що не любить папороть. Якщо рослина багато разів переставляти – це теж негативно позначиться на її зростанні і вайї почнуть обсипатися і жовтіти.

Температура

Догляд у домашніх умовах за різновидами папороті зводиться і до створення оптимальної температури:

 • у літню пору папороті люблять температуру повітря від + 20 і до +25 градусів вище нуля;
 • Взимку температуру можна знизити до +20 … +15 градусів вище нуля.

Увага: папороті не переносять протягів. І через це скидають вайї, втрачаючи свою декоративність.

Нефролепсис то, можливо наземним чи эпифитным.

Полив

Поливати папороть слід обережно. Він не любить сухого ґрунту, але й перезволоження не терпить. Полив здійснюється теплою водою без хлору кілька разів на тиждень. Для цього можна використовувати як покупну воду, так і дощу, що відстояла з крана або дощову.

Вайї папороті – це перисте листя. Вайї бувають гладкими, покритими волосками або лусочками, тонкими або шкірястими, світло-або темно-зеленими.

Вологість

Папороть люблять вологе повітря. Найкраще розмістити в кімнаті з цією рослиною зволожувач повітря. А можна вчинити простіше, поставивши горщик із рослиною на піддон із водою та керамзитом. Головне, щоб коріння рослини не стикалося з водою. Інакше квітка просто згниє.

Висока вологість у будинку дуже добре впливає на ріст та розвиток листя. Вайї папороті починають активно зростати нагору. Це стосується різних сортів папоротевих: адіантуму, птерису, блехнуму та пелеї.

Пересадка кімнатної папороті

Початківців садівників цікавить питання: як пересадити папороть кімнатну? Зробити це досить легко та просто. Достатньо підготувати новий горщик більшого розміру, ґрунт для папороті, і запастися вільним часом.

Яка земля потрібна кімнатній папороті

Папороть не можна посадити у звичайну садову землю. Краще, якщо це буде пухкий верховий торф, хвойна та парникова земля. Йому потрібен спеціальний ґрунт, який можна придбати в садовому магазині. Також його можна приготувати самостійно з:

 • ґрунту;
 • торфу;
 • перегною;
 • садової землі.

Який горщик потрібен

Горщик для папороті необхідно брати невисокий та широкий. Це пов'язано з тим, що його коріння не сягає вглиб горщика, а розташовується практично на поверхні. Щодо матеріалів виготовлення горщика для папороті, досвідчені садівники рекомендують вибирати глиняні ємності, які добре вбирають вологу.

Добриво

Догляд у домашніх умовах за папоротею зводиться і до внесення добрив 3-4 рази на місяць. Хоча деякі досвідчені садівники вважають, що підгодовувати цю кімнатну рослину необов'язково. Однак, якщо його листя стало дрібним, втратило колір, то рекомендується удобрити квітку:

 • калійною сіллю;
 • суперфосфатом;
 • аміачною селітрою.

Підживлення ґрунту поширених видів рослин здійснюється, як правило навесні

Увага: органічними добривами папороті не підгодовуються, тому що вони викликають у них опіки листя та коріння. Тому важливо здійснювати правильний догляд за зеленим листям будь-якого з видів папороті.

Особливості пересадки

Пересідає рослина в міру необхідності. Але, як правило, це необхідно робити щорічно, оскільки рослина росте стрімкими темпами, і їй стає тісно у горщику. Пересідає папороть методом перевалки в інший горщик. При цьому немає потреби трусити землю з коріння. Досить просто помістити рослину із земляною грудкою у горщик більшого розміру і досипати ґрунт.

Сорт Нефролепіс – один з дуже популярних видів папороті не вимагає особливого догляду. Період активного зростання з квітня до жовтня. Підживлення повинно проводитися частіше за 2 рази протягом одного року

Увага: якщо рослина хвора, то при пересадці її коріння очищається від землі, обробляються спеціальними препаратами, і рослина садиться в новий ґрунт.

Розмноження

Давайте розглянемо, як розмножується папороть:

 • посівом суперечка;
 • розподілом куща;
 • відростками;
 • бічними нирками.

Концентрація поживного розчину повинна становити ¼ від зазначеної на упаковці

Увага: розмноження папороті посівом суперечка використовується вкрай рідко навіть досвідченими садівниками.

Що стосується поділу куща, то цей спосіб застосовується для видів із розгалуженою кореневою системою. В даному випадку кореневища просто ділиться на різні частини (головне, щоб кореневищо містило голівки, тобто точки кріплення листя). Рекомендується відокремлювати ділянки з двома пагонами. А потім ділянки розсідають по горщиках.

Пересаджування та обрізання нижньої частини рослини повинно проводитися навесні або влітку. Робити це краще за довгі інструменти

Рослина можна назвати повзучим, тому що розмножується відростками у вигляді стрілок. Їх достатньо пригнути в ємність із ґрунтом і закріпити. Через деякий час відросток швидко укоріниться, і його можна буде відокремити від материнської рослини.

Довжина спороносного стебла може досягати 20 см. Що стосується розмноження бічними нирками, їх відокремлюють, коли відбудеться формування корінців. Молоді паростки пересідають у міні парнички, де температура повітря підтримується не менше 23 градусів вище нуля. Найбільші стебла залишають. Коли на бруньках з'являться перші листочки, саджанці можна пересадити в окремі горщики.

У природі існує багато різновидів, які відносяться до сімейства листових: нефролепіс, адіантум, птеріс, блехнум, пелея.

Увага: бічними нирками розмножуються тільки папороті виду: Адіантум, Пеллея, Птеріс.

Хвороби та шкідники папороті

Щоб шкідники не призвели до хвороб, рослину потрібно обприскувати з огляду на деякі вимоги. За дотримання всіх правил агротехніки, папороть не зазнаватиме нападу шкідників, а також не хворітиме. Але при недотриманні сприятливих факторів при вирощуванні рослин можна зіткнутися з такими проблемами:

 • пожовтіння, засихання та скидання листя (частіше скидає старе листя). Це може статися через поливу рослини холодною водою із хлором. Оскільки разом з неякісною водою рослина нападе на нематод. Врятувати квітку можна тільки повною пересадкою в новий субстрат. Також квітку необхідно обробити спеціальними інсектицидами;
 • при надто сухому повітрі в приміщенні на папороть нападає попелиця, щитівки, трипси. Уникнути їх появи можуть допомогти часті обприскування рослин теплою водою. Але при появі шкідників папороть обов'язково обробляється інсектицидами.

Листя папороті схоже на пальчики

На закінчення варто відзначити, що незважаючи на численні забобони та прикмети, пов'язані з цією загадковою та таємничою рослиною, деякі садівники все ж таки вирощують папороть у будинку завдяки його високій декоративності. Найчастіше рослина не потребує допомоги під час розмноження та особливого догляду. Листя досягає великих розмірів. Тому його використовують як декоративну рослину для свого невеликого саду на підвіконні.

Якщо ви також хочете посадити папороть у квартирі, дізнайтеся, які її види для цього підходять, як правильно доглядати рослину, як її пересаджувати. При дотриманні простих умов вирощування, кімнатні види листових папоротей (наприклад, Адіантум) порадують власників охайним, ошатним зовнішнім виглядом у будь-яку пору року.

Здійснюйте помірний полив рослини регулярно, після визначення правильно місця для його проживання

Нефролепіс Грін Леді. Це ефектна рослина, яка відрізняється тим, що її хвилясті ажурні листові пластини із загостреною верхньою частиною зібрані у пишний фонтан. На краю трохи закручені

Рослина адіуантум (Adiantum) – венерин, дуже привабливий, завширшки може досягати 15 см.

Популярні види папороті мають такі назви, як: Адіантум, Аспленіум, Даваллія, Платіцеріум, Блехнум та інші. Вайї цих сортів складені в ниркоскладанні спірально – "равликом" і здатні до тривалого зростання верхівкою.

Якщо вам сподобалася стаття, не забудьте поділитися посиланням і залишити свій коментар, про те, як саме ви доглядаєте свій кімнатний сад кожен день.