Кротон (Кодієум): догляд у домашніх умовах, види, підживлення, фото, пересадка, цікаві факти про рослину

Детальний огляд з фото та описом, як правильно доглядати за кімнатною рослиною Кротон. Всі види, цікаві факти, пересадка, розмноження, полив, вибір горщика для кімнатної рослини кротон.

Рослина Кротон, представник сімейства Молочайних відноситься до декоративно-листяних вічнозелених чагарників. У домашніх умовах вирощують лише строкатий кротон та його найвідоміші гібриди.

Рослина має компактні розміри, що є дуже актуальним для квартир з невеликою площею. Красу різних гібридів можна оцінити на фото Кротонов.

Загальна характеристика

Квіти Кротони мають прямостоячі стебла середньої довжини. Для детального ознайомлення з представником сімейства Молочайних краще підійде такий опис квітки:

 • Великі, з блискучою поверхнею, насиченого зеленого кольору з рясними вкрапленнями жовтого, бронзового, червоного кольору.
 • Залежно від різновиду край листової пластинки може бути хвилястим, гладким, з невеликими зазубринами.
 • Форма листової пластинки може бути різним: від округлої до довгастої у вигляді ланцету.
 • Молоді листочки мають блідий відтінок, який набуває насиченості в міру дорослішання листа.
 • Під час активного цвітіння на гілках утворюються пазушні пензлики, кожен з яких складається з декількох суцвіть різного кольору.

Листя кротону росте вгору, відходячи від стебла під гострим кутом, за рахунок чого рослина набуває компактності та оригінального вигляду.

Догляд у домашніх умовах

Здійснюючи догляд за рослиною в домашніх умовах, слід пам'ятати про виражену токсичність кротонового соку. Тому всі роботи (протирання листя, видалення пошкодженого листя, поділ куща, пересадка) слід проводити тільки в рукавичках.

Вимоги до освітлення

Яскраве забарвлення листя кротону є результатом утворення пігментів у результаті фотосинтезу. Така рослина потребує великої кількості сонячного світла. При цьому пряме сонячне проміння може пошкодити поверхню листа і викликати опік.

Для профілактики подібних станів слід розміщувати квітковий горщик на вікнах з розсіяним світлом (взимку – південна сторона будинку, решта часу – західна та східна сторона). У літній період можна винести горщик на вулицю або на балкон у притінене місце.

Організація поливу

Існує кілька простих правил догляду, які допоможуть зберегти рослину здоровим протягом тривалого часу. Як правильно поливати квітку:

 1. Кротон дуже любить підвищену вологість повітря, а тому листя необхідно періодично протирати вологою ганчіркою. Забезпечити належний рівень вологості допоможуть регулярні обприскування куща із пульверизатора.
 2. У літній період буде потрібно додатково проведення літнього душу.
 3. Полив здійснюють на вимогу, у міру часткового просихання ґрунту в горщику. Не можна допускати застою води у квітковій діжці, через що може розвинутися гниття коренів.

Воду для поливу використовують лише відстояну, температура якої вища за кімнатний діапазон. Переохолодження коренів при застосуванні холодної води може призвести до зниження імунітету та швидкого приєднання інфекційних захворювань.

Підживлення рослини

Вирощування Кротону в домашніх умовах потребує обов'язкового добрива ґрунту в квітковому горщику. Наявність яскравого та великого листя, швидке зростання куща та цвітіння вимагають постійного заповнення поживних речовин у ґрунті.

Активні підживлення використовують у період від початку весни до пізньої осені. Комплексні мінеральні добрива можна знайти у спеціалізованих магазинах товарів для квітництва.

Регулярні обрізки куща

Ефектна крона кротону потребує регулярного обрізання. Саме цей захід дозволяє зберегти охайний і компактний кущ. Обрізання проводять за наступною схемою:

 • Перша прищипка проводиться після досягнення висоти кротону 15 см.
 • Наступні обрізки будуть проводитися в міру досягнення висоти куща 20 см.
 • Видаляють також молоді квітконоси та нирки, які відбирають у куща багато сил та енергії.

Місця зрізів відразу ж обробляють деревним вугіллям або сірчаним порошком. Подібний догляд у кімнатних умовах спрямований на профілактику розвитку інфекційних захворювань, спричинених вірусами, бактеріями та грибками.

Правила пересадки кротону

Кімнатну рослину Кротон необхідно пересаджувати із частотою 1 раз на 6 місяців. Більш дорослі представники пересаджують із частотою 1 раз на 2 роки. Правила оптимальної пересадки:

 1. Новий горщик не повинен відрізнятися по ширині від старої ємності.
 2. Через високу чутливість кротону до інфекційних захворювань, горщик слід попередньо вимити і обдати окропом, щоб знищити шкідників, суперечки, бактерії.
 3. На дно горщика викладають дренажний шар у вигляді керамзиту. Такий дренаж утримуватиме вологу у необхідній кількості, при цьому не створюючи умов для застою води.
 4. Поверх дренажного шару укладають суміш для висаджування кротону. До її складу обов'язково повинні входити торф, пісок, дерн та листовий перегній.
 5. Пересадку здійснюють шляхом перевалки.

Рослину акуратно витягають із старого горщика разом із грудкою землі. Коріння уважно оглядають щодо наявності шкідників, ознак ураження та захворювань. Видаляють пошкоджене коріння. При цьому важливо постаратися і не зруйнувати земляну грудку на коренях кротону. Розміщують рослину в новій ємності, і присипають ґрунтом.

Способи розмноження

Кротон можна розмножити декількома способами, кожен з яких має ряд переваг та недоліків.

Перша методика полягає у висадженні насіння. Для посадки необхідно використовувати тільки зібраний напередодні насіннєвий матеріал, тому що насіння кротону дуже швидко втрачає свої властивості (не мають стійкості до несприятливих умов середовища).

Крім того, отримані гібриди разюче відрізнятимуться від материнської рослини (швидка модифікація фенотипічних ознак). Насіння кротону попередньо замочують у гарячій воді протягом 30 хвилин, потім залишають матеріал для набухання на 24 години.

Висадку в ґрунт здійснюють на глибину 1 см, а зволоження проводять методом нижнього поливу. Догляд за молодими насадженнями після пікірування не має суттєвих відмінностей від догляду за дорослою рослиною.

Живцювання також є досить популярним способом розмноження куща. Для цієї мети відрізають верхівкові живці довжиною 10 см. Місця зрізів обробляють проточною водою, а потім залишають на відкритому повітрі для просихання. Замочують живці в стимуляторі зростання на рекомендований інструкцією час, а потім висаджують у новий горщик із ґрунтом.

Фото рослини Кротон (Кодієум)