Циперус – 100 фото кімнатної рослини + інструкція з догляду та вирощування

Проста інструкція щодо вирощування кімнатної рослини циперус. Багато фотографій, огляд видів, особливості правильного догляду в домашніх умовах, як поливати, пересадка, розмноження.

Сімейство Осокові (Cyperaceae), до якого належить і рід Циперус, за кількістю видів входить до першої десятки найбільших сімейств квіткових рослин. Його представники є типовими болотяними рослинами тропічної та субтропічної зони.

Кількість видів роду Циперус за різними даними коливається від 600 до 700. Однак із цього різноманіття в кімнатах і оранжереях вирощують лише кілька видів.

Циперус черговолистий або зонтичний Cyperus alternifolius


Якщо в квартирі давно росте циперус, майже напевно це циперус черговолистий, інакше званий парасольковий. Найпоширеніший, невибагливий і давно «прописався» в домашніх умовах (опис цієї квітки можна прочитати у творах д-ра Регеля, виданих 1871 р).

Є уродженцем боліт острова Мадагаскар і близьким родичем знаменитого папірусу річки Ніл, також іноді називається зонтичним папірусом, зонтичною осокою або пальмою.

Англійська назва цієї рослини походить від розташування листя на верхівці голого прямостоячого стебла. Вузькі, жорсткі, зазубрені листочки розташовані променем навколо центральної осі стебла, нагадуючи спиці розкритої парасольки. У добрих умовах висота стебел досягає висоти 1,7 м-коду.

Циперус зонтичний ряболистий Cyperusalternifoliusvariegatus


Декоративний різновид циперуса черговолистого. Має зелене листя з білою смугою.

Незважаючи на велику привабливість, цей вид рідше зустрічається як кімнатна рослина. Це з тим, що з похибках у догляді біло-зелені листя легко і швидко стає звичайними зеленими – тобто. рослина повертається до своєї вихідної форми.

Щоб цього не сталося, циперус ряболистий потрібно тримати на самому освітленому місці, а всі чисто зелені пагони, що з'явилися у рослини, безжально вирізати. Земля для вирощування потрібна худа.

Циперус зонтичний низькорослий або карликовий Cyperus alternifolius "Gracilis" ("Nanus")


Той же циперус черговолистий, але набагато компактніший. Навіть назва має відповідну «міні-парасольку». Тонкі стебла з яскраво-зеленими листочками можуть досягати висоти 35-50 см, але не більше 60 см. Менше схильний до цвітіння, ніж його високий побратим.

Циперус розлогий або пухкий Cyperus diffuses (laxus).


Від інших видів відрізняється невеликою кількістю стебел і, головним чином, наявністю довгого і досить широкого прикореневого листя. Листя, що росте на верхівках пагонів, вужчі, ніж прикореневі. Стебла заввишки 35-70 (до 90) див. Суцвіття коричневого кольору, формою нагадують колоски злаків.

Цей вид не підходить для вирощування у водному середовищі, але потребує високої вологості повітря та рясних поливів.

Циперус гаспан Cyperus haspan син. Cyperus prolifer


Мініатюрний вид, який іноді називають карликовою осокою. Дуже широко поширений у тропічних та субтропічних регіонах і навіть у південно-східній частині США (від Техасу до Вірджинії). Висота стебел коливається від 20 до 60 см. Має найбільш декоративні квіти (суцвіття складну парасольку) серед усіх представників роду Циперус.

Справжній папірус для зимового саду Cyperuspapyrus

Про циперус папірус, т.зв. Справжньому папірусі, набагато більше зможе розповісти історик, ніж ботанік. Ця дивовижна рослина служила людству приблизно з III тисячоліття до н. Служить і до сьогодні.

Папір, виготовлений із висушених, спресованих та сплетених смужок серцевини стебел, використовувався з 3500 року до нашої ери стародавніми цивілізаціями Єгипту та Середземноморського басейну. Це був єдиний поширений матеріал для записів до 8-го століття в Європі.

Папірус згадується у Біблії як матеріал, використаний для виготовлення колиски Мойсея.

Норвежець Тур Хейєрдал, «Колумб XX століття», дві свої знамениті подорожі здійснив на суднах, побудованих з папірусу. Тростникові човни витримали випробування і досягли кінцевої мети маршруту. "Ра II" можна побачити в музеї в Осло, а "Тигріс", на превеликий жаль, спалили в Джібуті на знак протесту проти війни в тому регіоні.

Ця декоративна рослина в природі може досягати висоти 5 м і утворює справжні непрохідні зарості. У кімнатних умовах, як не шкода, рости не може: надто складно у догляді.

Натомість без проблем вирощується в оранжереях та зимових садах. Там він не виростає таким високим, як у тропіках, але зберігає декоративність у повній мірі. Потребує вологої атмосфери і великого простору для його потужної кореневої системи.

Чуфа для домашнього городу Cyperusesculentus

Має кілька назв: сити їстівна, чуфа, земляний мигдаль. Найнезвичайніший представник роду!

Короткі стебла з пучками лінійного жорсткого листя – не головне в цій рослині. Весь інтерес і користь полягають у дрібних коричневих бульбах, які у величезній кількості утворюються на корінні чуфи. Бульби їстівні в сирому вигляді, їх можна підсмажити, подрібнити і додавати у випічку.

Це багаторічник, який у середній смузі доводиться вирощувати як однорічну рослину, і бажано через розсаду. На відміну від своїх родичів, справжніх циперусів, не любить перезволоження та краще росте при помірному поливі. Може використовуватися як рослина низьких бордюрів, т.к. зелень чуфи досить декоративна.

Загальні правила догляду

Догляд за циперусом в домашніх умовах настільки простий, що з ним впорається навіть любитель квітів, що починає або дуже зайнятий.

Головне, що важливо пам'ятати: ціперус – болотна рослина. Тому вологість повітря та ґрунту мають для нього вирішальне значення. Як при цьому позбавитися необхідності часто поливати квітку? Найпростіше рішення – глибокий піддон із водою. І, звісно, регулярне обприскування.

Циперус не дуже вимогливий до світла, не виносить пряме сонячне проміння у спекотний літній день. Невибагливий щодо температурних умов, взимку його можна містити в досить прохолодному приміщенні (при температурі не нижче +12 ° С). Оптимальна температура для зростання +22-24 °С.

На літо рослину непогано винести на вулицю, в неглибоке водоймище або в теплицю. Високий кущ циперуса, що розрісся, відразу надасть ділянці тропічних рис. Пожовклі і засихаючі стебла потрібно вирізати біля самої основи, не залишаючи прядків.

Це особливо актуально, коли виникає бажання зробити фото циперуса «на волі» і викласти на свою сторінку – рослина із засохлим листям виглядатиме не так життєрадісно!

Розмноження

Однаково добре розмножується як насінням, і всіма вегетативними способами:

  • розподілом куща при пересадці – навесні
  • відведеннями/відростками (пагонами, що виросли з розетки листя) – влітку
  • живцями (листова розетка з частиною стебла) – у період активного зростання

Насіннєве розмноження дозволяє отримати відразу багато рослин. Висівають навесні, у неглибокі миски з вологою землею.

Увага: насіння дуже дрібне! У ґрунт їх не заглиблюють, просто розсипають по поверхні ґрунту та зволожують із пульверизатора. Зверху миску для підтримки постійної вологості накривають склом, або ж просто поміщають у пакет.

Підтримують температуру не нижче +18°С. Через один-два місяці сіянці, що підросли і зміцніли, розсаджують по окремих стаканчиках – по кілька штук. Поливають рясно, притінюють від прямого сонця.

Живцюванням розмножують з весни. Живець циперуса – це верхня частина стебла довжиною бл. 5 см. з пучком листя. У воді або дуже вологому субстраті при температурі +22-24 ° С з мутовки листя виростають кілька молодих рослин. Вони спочатку значно більші, ніж ті, що виросли з насіння, і тому з ними простіше мати справу. Підрослі рослини поділяють і розсаджують по невеликих горщиках.

Фото рослини Циперус